Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

The European Citizens’ Initiative: a European Public Sphere?

Autor/autorka: Inactive user |
Dátum aktualizácie: 16/07/2020 |
Počet zobrazení: 940

In 2017, the European Commission described the European Citizens’ Initiative (ECI) as ‘helping to build a European public sphere’ which ‘contributes to bringing citizens closer to the Union’ in a working document accompanying the document Proposal for a Regulation on the European citizens' initiative. Three years on, to what extent has the ECI contributed to this endeavour?  How do we assess what a European public sphere might be?

According to the political scientist Marianne Van de Steeg, ‘public spheres emerge through the public debate of controversial issues…the more we debate issues, the more we engage each-other in our public discourses, the more we actually create political communities’ (Van de Steeg, 2010, p.39).   Maximilian Conrad, head of the Faculty of Political Sciences at the University of Iceland (2016) draws a distinction between campaigns which challenge the EU polity as a whole, and those which challenge aspects of EU policy. In specific interpretation of this work, among the former would include four initiatives whose registration was refused on the grounds of being outside of the scope of EU treaties: ‘A Europe of Solidarity’ (cancel Greek Debt); to ‘hold a confidence vote in EU government’; ‘Abolish the European Parliament’; and (initially) ‘STOP TTIP’, with its wider anti-globalisation critique.  Examples of initiatives which challenge specific policies include Ban GlyphosateOne of UsStop Vivisection, and Free Vaping. These all fulfil the criteria of Andreas Follesdal (Professor at PluriCourts, Oslo) of offering ‘competing policy positions based on a contested conception of the European interest’ (Follesdall, 2015, p.261), but the wider question is to whether measures which contest the EU polity, such as Eurosceptic driven proposals, really can help to create a European public sphere.

In assessing the impact of ECI’s at national level, the European Commission noted in 2018 that in the four cases at that time where the signature threshold has been passed, there was a common element: Germany, Italy and Spain all exceeded the national quotas, with Germany notably ‘in front’ with 2.3 million signatures collected. ‘Minority Safe Pack’ notably drew most of its signatures from Hungary and Romania, where there are issues about the treatment of these nationals in the other country, and attracted signatures from regions where national identity and linguistic minorities is an issue (e.g. Sud Tirol).  75% of the signatures collected for the ‘Right2\water’ campaign were from Germany, where a comedian gave the issue a high public profile through a TV show and a YouTube video which went viral as Julian Plottke (Political Scientist at the University of Passau) highlighted in 2016 . The campaign later gained a high saliency in Ireland, following the decision of the Irish government to introduce water charges for the first time (Greenwood and Tuokko, 2017).  Lowest of all in the signature collection tally for the four measures is Estonia, with a meagre 6,023 signatures collected.  These factors suggest the presence of ‘segmented national spheres’ rather than a common ‘European public sphere’.

Commission Executive Vice-President Timmermans has already declared that the ECI is not a tool of direct democracy, but an agenda setting measure and a tool for participation (European Commission, 2017).  Thus, a final consideration here is whether the ECI could better be classified as a contribution to a European political public sphere as referred to by Alvaro Oleart (Free University of Amsterdam) and Luis Bouza (College of Europe) in 2017 and by Erik Longo (University of Florence) in 2019. The measure is used most by those who already have a strong EU orientation and knowledge as found by Anna Kandyla (European University Institute) and Sergiu Gherghina (University of Glasgow) in 2018, while there is low coverage of the ECI in the traditional media (highlighted by the Bertelsmann foundation in 2018).  All of the five initiatives which reached the threshold required for institutional consideration were created by established organisations.  These factors suggest that the ECI mostly makes a contribution to debate in Brussels, and in localities acutely affected by the topic of an ECI, rather than an EU wide public sphere.

Thus, in conclusion, the contribution of the ECI to a ‘European public sphere’ seems much more limited to  a series of national contexts where an ECI is of particularly acute local relevance, rather than to stimulating EU wide debate, and to where debate is more restricted to a European political public sphere concentrated around the ‘Brussels bubble’. 

Author

Justin Greenwood is Emeritus Professor of European Public Policy at the Robert Gordon University, Aberdeen, UK, and a Visiting Professor at the College of Europe.  He has contributed articles on the European Citizens’ Initiative to the peer reviewed journals Comparative European Politics, European Politics and Society, and Interest Groups and Advocacy

0
Hlas

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 18/07/2020

Rôzni autori vymedzujú európsku verejnú sféru rôznymi spôsobmi.

Podľa spoločnosti Cheneval a Nicolaidis (2016) nemá spoločný európsky verejný priestor na vytvorenie jedinečného európskeho obyvateľstva, ale skôr na to, aby slúžil ako nastavenie každej politickej oblasti so zdrojmi na riešenie otázok, ktoré sú dôležité pre príslušnú verejnosť a ktoré podporujú demicratické rozhovory na vnútroštátnej úrovni, ktoré sú poskytované vzájomne prepojenými demokraciami (Cheneval & Nicolaidis (2016) Sociálna výstavba demikraty v EÚ, strana 21).

Osobne som bola naklonená vymedzeniu pojmu „Sicakkan“ (2016), podľa ktorého európska verejná sféra pozostáva z oblasti Eurogule a mnohých rôznych verejných priestorov s ich aktérmi a vzájomného pôsobenia medzi nimi. Podporuje veľké množstvo verejných priestranstiev vo verejnej sfére a možnosť roztrieštenej a segmentovanej verejnej sféry.

 

Celkovo sa dospelo ku konsenzu, že európska verejná sféra má silný vplyv na rozvoj európskej identity ako priestoru na diskusiu, kde sa stavajú spoločné identity a vytvárajú sa politické spoločenstvá (Hennen, 2020).

Ako nástroj na stanovovanie priorít na úrovni EÚ sa mi zdá logické, že európska iniciatíva občanov bude viesť diskusie, najmä v nadväznosti na úspešné iniciatívy, v oblasti európskej verejnej sféry. Chcel by som však povedať, že prebiehajúce kampane európskych občanov majú vplyv na diskusie v rôznych verejných priestoroch offline na vnútroštátnej a miestnej úrovni a na internete.

Iniciatívu „End the Cage Age“ napríklad dokázali prekonať prahovú hodnotu v 21 členských štátoch Únie. To sa nemohlo dosiahnuť, ak sa diskusia odohrala len v oblasti Eurospect.

Hoci je zrejmé, že je potrebné, aby bol tento nástroj v členských štátoch oveľa známy, tendencia je pozitívna. Posledné dva webové semináre ECAS v máji a júni tohto roka o tom, ako zaregistrovať európsku iniciatívu občanov a viesť kampaň za ňu, sa zúčastnili 270 občanmi, z ktorých približne 12 % malo sídlo v Belgicku a zvyšok – v 19 rôznych členských štátoch.

 

Inactive user | 23/07/2020

Európska iniciatíva občanov sa nechápala ako priamy demokratický nástroj, ale skôr ako spôsob posilnenia úlohy verejnej sféry pri zachovaní rovnováhy medzi zastupiteľstvom a participatívnou demokraciou (Európsky hospodársky a sociálny výbor, 2015).

Podľa Jürgena Habermas jedna z hlavných výhod verejnej sféry spočíva v tom, že umožňuje občanom uznať, že majú spoločné záujmy, ktoré štát neposkytuje dostatočne. Uznanie týchto spoločných záujmov vedie k pozitívnym spoločenským zmenám a posilneniu demokracie (Habermas, 1962).

Pokiaľ ide o verejnú sféru, treba podporovať neustály vstup a výstup. V tejto súvislosti by sa malo urobiť viac na upútanie pozornosti riadnych európskych občanov, čím sa zabezpečí vstup jednotlivcov, ktorí tvoria verejnú sféru, do kampaní európskej iniciatívy občanov. Okrem toho by Komisia mala zohrávať svoju úlohu vo výstupnom procese tým, že prejaví väčšiu ochotu vyhovieť návrhom európskej iniciatívy občanov v právnych predpisoch.

Hoci európska iniciatíva občanov stále hľadá svoje stopy, predstavuje dôležitý krok smerom k spolupráci s európskymi občanmi vo verejnej sfére. V budúcnosti je dôležité, aby sa táto výmena myšlienok, ktoré poskytla európska iniciatíva občanov, podporovala a propagovala v Európe, aby verejná sféra mohla významne prispieť k tvorbe politiky a demokracii v EÚ.

Inactive user | 15/04/2021

Vážený pán Justin, rád by

som Vás informoval o tejto iniciatíve (ktorá bude prezentovaná dnes večer – aj keď pôjde na poslednú chvíľu, ale len na začiatok) by pre vás mohla byť relevantná:


Uskutočníme 9. Deň Európy – Deň Európy ( a ešte usporadúvame vlastné podujatia v súvislosti s Dňom Európy a začiatkom konferencie o budúcnosti Európy)

Spojte sa na
úvodnom stretnutí, na ktorom bude 15. apríla 2021 o 6. plenárnom zasadnutí EÚ predstavené podujatie EU SIGN DAY, na ktorom sa dozviete, ako môžete


on-line: Zoom https://zoom.us/s/97771031515
Jazyky: Priame tlmočenie bude zabezpečené v taliančine a angličtine (ak ste si stiahli najnovšiu verziu, uvidíte ikonu „preklad“ na Zoom).

Tento rok môžete ako osoba, organizácie, združenie, siete, do ktorých patríte, urobiť niečo špeciálne na oslavu Dňa Európy: môžete podporiť 14 občianskych výborov, ktoré sa v súčasnosti zapájajú do jednej z najväčších výziev a príležitostí dostupných pre európskych občanov: Európska iniciatíva občanov, jediný inštitucionálny nástroj participatívnej demokracie, ktorý majú občania k dispozícii na to, aby vyjadrovali svoj názor v inštitúciách EÚ a v skutočnosti im ukladajú povinnosť konať v konkrétnych otázkach.

 

Podujatie EU SIGN DAY bude samoorganizovanou iniciatívou, ktorá sa uskutoční 9. mája 2021 a ktorej cieľom je informovať čo najviac európskych občanov o ich práve formovať budúcnosť Európy jedným (alebo viacerými podpismi) o európskej iniciatíve občanov.

 

Podporovatelia tejto iniciatívy predstavia 15. apríla od 6. septembra SEČ do 7.15 hod. SEČ všetkým, ktorí majú záujem o aktívnu podporu európskej demokracie v rámci činností, ktoré sa už zorganizovali pri príležitosti osláv Dňa Európy.

 

Program:

Prečo sú európske iniciatívy občanov silným nástrojom (konferencie o budúcnosti Európy)

Prečo európska verejná sféra potrebuje väčšie povedomie o európskych iniciatívach občanov

Prezentácia SIGN DAY EÚ

Ako môžu organizácie, siete a jednotlivci podporiť podujatie EU SIGN DAY


Účastníci diskusie:

Virginia Fiume, koordinátor siete Eumans a StopglobalWarming.eu, Marco Cappato, propagátor Stopglobalwarming.eu, Helwig Fenner, európska iniciatíva občanov s nepodmieneným základným príjmom, Tony Venables Voters Without Borders, Ella Jakubowska Reclaim your Facea Belu Reclaim your Face, Reclaim your Face, Clara Cavals Europe Precanti —
 

 

Schôdza bude prístupná verejnosti a bude zaznamenaná – Zoom Info:Https

://zoom.us/s/97771031515 Virginia Fiume virginia.fiume@eumans.eu —


+ 32493158956 ORGANIZÁCIE DÁTUMU EÚ

 

Európske iniciatívy občanov
(ktoré už môžete podpísať a zdieľať)
— Stopgloblawarming.eu https://stopglobalwarming.eu

Bezpodmienečný základný príjem https://eci-ubi.eu/

Voliči bez hraníc https://voterswithoutborders.eu/

Ušetriť včely a poľnohospodárov https://www.savebeesandfarmers.eu/

Skoncovať s Finingom https://stop-finning-eu.org/

Reklamácia vašej pamäte https://reclaimyourface.eu/

—Sloboda zdieľať https://freesharing.eu/

na oficiálnom webovom sídle EU SIGN DAYY nájdete VŠETKY prebiehajúce európske iniciatívy občanov, ktoré už môžete preskúmať na adrese


Organizácie Eumans Citizense

Over Europe Coition
The ECI Campaign
Alliance for Europe Democracy International Europe Future Fringe (
Občania Eumans preberajú koalíciu za Európu – Kampaň európskej iniciatívy občanov – aliancia pre európsku
demokraciu – Medzinárodná
Európa budúcnosti budúcnosti)

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.