Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Odemknutí angažovanosti: Strategie pro dosažení a aktivaci nezapojené evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 08 August 2024

Zapojení občanů, kteří se do evropských občanských iniciativ obvykle nezapojují do občanského aktivismu, představuje, jak naznačuje název, jedinečné výzvy, ale může být také klíčem k novým příležitostem. V nedávném webináři nazvaném "Unlocking Engagement: Strategie pro oslovení a aktivaci nezapojené evropské občanské iniciativy“se organizátoři iniciativy a odborníci na zapojení podělili o své poznatky o tomto klíčovém tématu. Na tomto webináři vystoupili Alessandra Cardaci, vedoucí plánování a operací z Debating Europe, Gauthier Hansel, organizátor evropské občanské iniciativy Taxing great wealth to finance the ecological and social transition (Tax the Rich) initiative (Zdanění velkého bohatství za účelem financování ekologické a sociální transformace (Daň bohatých), a Kristina Krajnc, vedoucí komunikace mého hlasu, My Choice: Iniciativa pro bezpečné a dostupné potraty. Společně prozkoumali různé strategie a poznatky získané v rámci jejich úsilí o mobilizaci občanů v celé Evropě.

Screenshot of June webinar speakers

Snímek z červnového webináře Řečníci: Alessandra Cardaciová, Kristina Krajncová a Gauthier Hansel

Pochopení výzvy

Zapojení nezapojených občanů vyžaduje inovativní přístupy, které jdou nad rámec tradičních metod. Alessandra Cardaci, vedoucí plánování a operací v Debating Europe, zdůraznila, že je důležité používat ověřenou metodiku k účinnému zapojení občanů do jejich projektů. Debating Europe, interní oddělení pro zapojení občanů Přátel Evropy, pracuje na podpoře dialogu a myšlenek občanů a jejich přímém předávání tvůrcům politik s cílem vytvořit inkluzivnější, udržitelnější a prozíravější Evropu. Jedním ze způsobů, jakými Debating Europe zapojuje občany, jsou zájmové skupiny, což je metoda, která umožňuje hluboké a smysluplné diskuse mezi účastníky. Tyto pracovní skupiny jsou nyní vedeny ve více jazycích, aby byla zajištěna inkluzivita, neboť „ne každý se může tak plynule angažovat v angličtině“. Alessandra Cardaci zdůraznila, že organizátoři evropské občanské iniciativy by měli, pokud je to možné, přeložit svou kampaň tak, aby oslovila občany, kteří nemluví plynně anglicky. Místní přístup je klíčový při zapojování občanů, kteří o vaší kampani nemusí vědět. 

Alessandra Cardaci zdůraznila, že kromě účasti a angažovanosti je důležité sledovat, „aby byl tento proces jasný a aby lidé pochopili, co děláte s jejich údaji.“ Při organizaci evropské občanské iniciativy je důležité informovat občany, kteří vaši evropskou občanskou iniciativu podpořili, o tom, co se bude dít dál, a o tom, co žádáte tvůrce politik. Díky tomu se občané cítí být vyslyšeni a součástí vaší kampaně, což může vést k větší angažovanosti. 

Gauthier Hansel zdůraznil úlohu digitálních strategií při oslovování širšího publika. Jednou z obzvláště účinných metod používaných v kampani Daň bohatých je dosah e-mailů. E-maily, poznamenal ze své zkušenosti, mají tendenci získat více pozornosti a vyvolat lepší reakce ve srovnání s příspěvky na sociálních médiích. Uvedl jeden klíčový příklad toho, jak společnost Oxfam International s více než 800 000 následovníky na platformě X podpořila iniciativu „Daň bohatým“ kampaní v sociálních médiích, která vyústila pouze v několik stovek podpisů. Tento příklad ukazuje, že velká sledovanost na sociálních médiích nemusí vždy vést ke zvýšené podpoře nebo mnoha podpisům. Je však důležité mít na paměti, že e-mailový přístup vyžaduje rozsáhlou databázi kontaktů, kterou lze vybudovat prostřednictvím partnerství s organizacemi, které evropskou občanskou iniciativu podporují.

E-mail by neměl obsahovat příliš mnoho textu a jazyk by měl být jednoduchý, aby zpráva mohla být účinně komunikována a pochopena. E-mail Tax the Rich také poskytuje jasné pokyny s obrázky vysvětlujícími, jak iniciativu podepsat.

Illustration of megaphone

Úloha partnerství

Partnerství hrají klíčovou úlohu při rozšiřování dosahu evropské občanské iniciativy. Alessandra Cardaciová poukázala na to, že spolupráce s organizacemi občanské společnosti má zásadní význam. Tyto organizace přinášejí své vlastní sítě a publikum a pomáhají diverzifikovat skupinu angažovaných občanů. Kromě tradičních partnerů, jako jsou federalistické organizace, spolupracuje Debating Europe s širokou škálou partnerů, od studentských skupin až po organizace LGBTQ+, aby zajistila široké a inkluzivní zapojení. 

Pobídky, jako jsou sliby darů charitativním organizacím v případě účasti, mohou pomoci posílit zájem a angažovanost. Jak poznamenala Alessandra Cardaciová, „jakmile dorazí, skutečně si tuto zkušenost užijí, protože občané chtějí mluvit a sdílet.“

Například iniciativa „Daně bohatým“ spolupracuje s různými politickými a sociálními organizacemi v celé Evropě. Tato spojenectví nejen rozšiřují svůj dosah, ale také posilují legitimitu své věci. Partnerství se společností Oxfam Denmark za účelem zasílání zpravodajů navíc umožnilo iniciativě Daň bohatým výrazně zvýšit jejich dosah a angažovanost: „z hrstky podpisů v Dánsku jsme shromáždili více než 8000 podpisů a jsme na pokraji dosažení vnitrostátního prahu“.

Illustration of people submitting signature campaign forms

Gauthier Hansel však také vysvětlil, že ačkoli iniciativu zahájil Paul Magnette, předseda Belgické socialistické strany a francouzská poslankyně Evropského parlamentu Aurore Lalucqová, což této iniciativě přineslo značnou podporu, mohlo by to rovněž vyděsit některé organizace, které dávají přednost tomu, aby zůstaly politicky nezávislé. Iniciativy by mohly být zahájeny neutrálnějším způsobem tím, že se minimalizuje politická podpora s cílem „apelovat na širší publikum a zajistit podporu ze strany širší škály organizací“.

Kristina Krajnc se podělila o své zkušenosti s mobilizací zdola. Iniciativa „Můj hlas, moje volba“ získala síť více než 250 podpůrných organizací. Kristina Krajnc zmiňuje myšlenku „vymanit se z bubliny“, kterou by v případě této iniciativy byly organizace zabývající se reprodukčním zdravím nebo poskytovatelé zdravotní péče, do oblastí, které by se mohly zdát velmi vzdálené. Kampaň získala podporu horolezecké asociace v České republice, stejně jako vlivné hlasy, herci a kapely. Tato strategie umožňuje iniciativě oslovit publikum, které není aktivní v oblasti práv na umělé přerušení těhotenství. 

Překonávání překážek

Každý řečník poukázal na různé překážky, které brání zapojení, a na to, jak je řeší. Alessandra Cardaci uvedla, že je třeba věnovat pozornost použitému jazyku, neboť formulace by měla být přístupná a srozumitelná, tj. „Byli byste připraveni vzdát se svého automobilu?“, namísto toho, abyste se přímo ptali občanů na názor na Zelenou dohodu pro Evropu.

Gauthier Hansel diskutoval o logistických výzvách vedení digitální kampaně. Internetové stránky vytvořené speciálně pro tuto iniciativu zajišťují, že organizátoři mají úplnou kontrolu nad svou komunikací. Vizuály a popisy lze přizpůsobit a učinit je poutavějšími. Specializované internetové stránky slouží jako centralizované centrum, kde mohou fanoušci najít všechny potřebné informace o iniciativě a možném zapojení, jako je přímý odkaz na podpis iniciativy, ale také krátká integrovaná videa, informace o organizátorech, partnerech a oddíl „Často kladené otázky“. 

 Kristina Krajnc zdůraznila, že je důležité co nejvíce usnadnit podepisování, neboť „získat milion podpisů je náročné“. U iniciativy „My Voice My Choice“ spočívá hlavní problém spíše v konverzi než ve zviditelnění a zapojení: Z 2 milionů návštěv webových stránek byla pouze čtvrtina přeměněna na podpisy.

Získané poznatky a posun vpřed

Řečníci na webináři zdůraznili několik klíčových ponaučení pro úspěšné zapojení nezapojených občanů:

1. Využití digitálních nástrojů: Využijte e-maily a zpravodaje, abyste upoutali pozornost a podpořili účast.

2. Budování silných partnerství: Spolupracujte s různorodou škálou organizací, abyste rozšířili dosah a důvěryhodnost.

3. Přizpůsobit se kulturním rozdílům: Uznávat kulturní rozdíly v zapojení v různých členských státech a přizpůsobovat se jim.

4. Zjednodušení účasti: Usnadněte a pohodlně zapojte lidi pomocí přístupné a relatable komunikace.

Závěrem lze říci, že zapojení nezapojených občanů do procesu evropské občanské iniciativy vyžaduje mnohostranný přístup, který kombinuje tradiční metody s inovativními digitálními strategiemi. Vytváření silných partnerství s různými organizacemi, jako jsou studentské skupiny nebo LGBTQ+ organizace, může výrazně rozšířit dosah a legitimitu iniciativ. Zásadní význam má kulturní citlivost; uznání a přizpůsobení se různým úrovním zapojení v různých zemích zajišťuje inkluzivnost. Toho lze dosáhnout tím, že zajistíte, aby vaše kampaň byla ve více jazycích a používala přístupný a relatable jazyk.

Digitální nástroje mají zásadní význam pro moderní zapojení. Například kampaň "Daně bohatým" zjistila, že dosah e-mailů je efektivnější než sociální média. Úspěšné e-mailové kampaně a zpravodaje vyžadují solidní databázi vybudovanou prostřednictvím partnerství a měly by být jasné, stručné a vizuálně poutavé, aby upoutaly pozornost a podnítily účast. Zjednodušení procesu účasti, například prostřednictvím uživatelsky přívětivých internetových stránek s jednoduchými pokyny, pomáhá přeměnit zájem v akci.

Webinář zdůraznil, že se správnými strategiemi a závazkem k inkluzivitě je možné mobilizovat rozmanité a angažované občany v celé Evropě. Kombinací tradičních metod s inovativními digitálními přístupy, přizpůsobením se kulturním rozdílům a zjednodušením účasti mohou iniciativy výrazně posílit jejich dosah a dopad a podpořit inkluzivnější a participativnější Evropskou unii.

Podívejte se na celý webinář

 

Přečtěte si více

 

Přispěvatelé

Hector Drake

Stážista pro evropskou demokracii v ECAS

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.