Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Odomknutie záväzku: Stratégie na dosiahnutie a aktiváciu nevyužitých prostriedkov pre vašu európsku iniciatívu občanov

Dátum aktualizácie: 08 August 2024

Zapojenie občanov, ktorí sa zvyčajne nezapájajú do občianskeho aktivizmu, do európskych iniciatív občanov predstavuje, ako naznačuje názov, jedinečné výzvy, ale môže byť aj kľúčom k novým príležitostiam. V nedávnom webinári s názvom Odomknutieangažovanosti: Stratégie na dosiahnutie a aktiváciu neangažovanej európskej iniciatívy občanov“,organizátori iniciatívy a odborníci na angažovanosť sa podelili o svoje poznatky o tejto kľúčovej téme. This webinar featured Alessandra Cardaci, Head of Programming and Operations from Debating Europe, Gauthier Hansel, an ECI organiser from the Taxing great wealth to finance the ecological and social transition (Tax the Rich) initiative, and Kristina Krajnc, Head of Communications of the My Voice, My Choice: Za bezpečnú a dostupnú interrupciu. Spoločne preskúmali rôzne stratégie a ponaučenia získané v rámci ich úsilia o mobilizáciu občanov v celej Európe.

Screenshot of June webinar speakers

Video / Ukážka z júnového webinára: Alessandra Cardaciová, Kristina Krajncová a Gauthier Hansel

Pochopenie výzvy

Zapojenie nezapojených občanov si vyžaduje inovatívne prístupy, ktoré presahujú rámec tradičných metód. Alessandra Cardaci, vedúca programovania a operácií v Debating Europe, zdôraznila význam používania testovanej metodiky na účinné zapojenie občanov do ich projektov. Debating Europe, interné oddelenie Priatelia Európy pre zapojenie občanov , pracuje na podpore dialógu a myšlienok občanov a ich sprostredkovaní priamo tvorcom politík s cieľom vytvoriť inkluzívnejšiu, udržateľnejšiu a progresívnejšiu Európu. Jedným zo spôsobov, ako Debating Europe zapája občanov, sú cieľové skupiny, čo je metóda, ktorá umožňuje hlboké a zmysluplné diskusie medzi účastníkmi. Tieto cieľové skupiny sa teraz vedú vo viacerých jazykoch, aby sa zabezpečila inkluzívnosť, keďže „nie každý sa môže tak plynule angažovať v angličtine“. Alessandra Cardaci zdôraznila, že organizátori európskej iniciatívy občanov by mali, ak je to možné, preložiť svoju kampaň tak, aby oslovili občanov, ktorí nehovoria plynule po anglicky. Miestny prístup je kľúčový pri zapájaní občanov, ktorí nemusia byť informovaní o vašej kampani. 

Alessandra Cardaci zdôraznila význam nadväzujúcich opatrení nad rámec účasti a angažovanosti, „aby bol proces jasný a aby ľudia pochopili, čo robíte so svojimi údajmi.“ Pri organizovaní európskej iniciatívy občanov je dôležité informovať občanov, ktorí podporili vašu európsku iniciatívu občanov, o tom, čo sa bude diať ďalej a čo žiadate od tvorcov politík. Vďaka tomu sa občania cítia vypočutí a sú súčasťou vašej kampane, čo môže viesť k väčšej angažovanosti. 

Gauthier Hansel zdôraznil úlohu digitálnych stratégií pri oslovovaní širšieho publika. Jednou obzvlášť účinnou metódou, ktorú používa kampaň Tax the Rich, je e-mailová komunikácia. E-maily, poznamenal zo svojich skúseností, majú tendenciu zachytiť väčšiu pozornosť a vyvolať lepšie odpovede v porovnaní s príspevkami na sociálnych médiách. Uviedol jeden kľúčový príklad toho, ako Oxfam International s viac ako 800 000 sledovateľmi na X podporila iniciatívu Zdaniť bohatých kampaňou v sociálnych médiách , ktorej výsledkom bolo len niekoľko stoviek podpisov. Tento príklad ukazuje, že veľké sledovanie na sociálnych médiách nemusí vždy viesť k zvýšenej podpore alebo mnohým podpisom. Je však dôležité mať na pamäti, že e-mailový prístup si vyžaduje rozsiahlu databázu kontaktov, ktorú možno vybudovať prostredníctvom partnerstiev s organizáciami, ktoré podporujú európsku iniciatívu občanov.

E-mail by nemal obsahovať príliš veľa textu a jazyk by mal byť jednoduchý, aby správa mohla byť účinne komunikovaná a pochopená. E-mail Tax the Rich obsahuje aj jasné pokyny s obrázkami vysvetľujúcimi, ako iniciatívu podpísať.

Illustration of megaphone

Úloha partnerstiev

Partnerstvá zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozširovaní dosahu európskej iniciatívy občanov. Alessandra Cardaci poukázala na to, že spolupráca s organizáciami občianskej spoločnosti je nevyhnutná. Tieto organizácie prinášajú svoje vlastné siete a publikum, čo pomáha diverzifikovať skupinu angažovaných občanov. Okrem tradičných partnerov, ako sú federalistické organizácie, spoločnosť Debating Europe spolupracuje so širokou škálou partnerov, od študentských skupín až po organizácie LGBTQ+, s cieľom zabezpečiť širokú a inkluzívnu angažovanosť. 

Stimuly, ako sú prísľuby darov charitatívnym organizáciám v prípade účasti, môžu pomôcť posilniť záujem a angažovanosť. Ako poznamenala Alessandra Cardaci, „keď sa raz stretnú, skutočne si túto skúsenosť užijú, pretože občania chcú hovoriť a podeliť sa o ňu.“

Napríklad iniciatíva „Daň bohatým“ spolupracuje s rôznymi politickými a sociálnymi organizáciami v celej Európe. Tieto spojenectvá nielen rozširujú svoj dosah, ale tiež posilňujú legitímnosť svojej veci. Okrem toho partnerstvo so spoločnosťou Oxfam Denmark na zasielanie informačných bulletinov umožnilo iniciatíve Zdaňovanie bohatých výrazne zvýšiť ich dosah a angažovanosť: „z hŕstky podpisov v Dánsku sme zozbierali viac ako 8 000 podpisov a sme na pokraji dosiahnutia vnútroštátnej prahovej hodnoty“.

Illustration of people submitting signature campaign forms

Gauthier Hansel však tiež vysvetlil, že hoci iniciatívu spustil Paul Magnette, líder belgickej socialistickej strany a francúzska poslankyňa EP Aurore Lalucq, čo prinieslo značnú podporu tejto iniciatíve, mohlo by to tiež vystrašiť niektoré organizácie, ktoré uprednostňujú zostať politicky nezávislé. Iniciatívy by sa mohli začať neutrálnejším spôsobom minimalizovaním politickej podpory s cieľom „apelovať na širšie publikum a zabezpečiť podporu zo strany širšej škály organizácií“.

Kristina Krajnc sa podelila o svoje skúsenosti s mobilizáciou na miestnej úrovni. Iniciatíva „Môj hlas, moja voľba“ získala sieť viac ako 250 podporných organizácií. Kristina Krajnc spomína myšlienku „vymaniť sa z bubliny“, ktorou by v prípade tejto iniciatívy boli organizácie v oblasti reprodukčného zdravia alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, do oblastí, ktoré by sa mohli zdať veľmi vzdialené. Kampaň získala podporu lezeckej asociácie v Českej republike, ako aj vplyvných hlasov, hercov a kapiel. Táto stratégia umožňuje iniciatíve osloviť publikum, ktoré nie je aktívne v oblasti práv na umelé prerušenie tehotenstva. 

Prekonávanie prekážok

Každý rečník poukázal na rôzne prekážky zapojenia a na to, ako ich riešili. Alessandra Cardaci poznamenala, že je potrebné venovať pozornosť použitému jazyku, keďže znenie by malo byť prístupné a zrozumiteľné, t. j. „Boli by ste pripravení vzdať sa svojho auta?“ namiesto toho, aby ste sa priamo pýtali občanov na názor na Európsku zelenú dohodu.

Gauthier Hansel diskutoval o logistických výzvach vedenia digitálnej kampane. Webové sídlo osobitne navrhnuté pre iniciatívu zabezpečuje, že organizátori majú úplnú kontrolu nad svojou komunikáciou. Vizuálne prvky a opisy môžu byť personalizované a pútavejšie. Špecializované webové sídlo slúži ako centralizované centrum, kde môžu fanúšikovia nájsť všetky potrebné informácie o iniciatíve a možnom zapojení, ako je priamy odkaz na podpis iniciatívy, ale aj krátke integrované videá, informácie o organizátoroch, partneroch a časť „Často kladené otázky“. 

 Kristina Krajnc zdôraznila, že je dôležité, aby podpisovanie bolo čo najjednoduchšie, keďže „dosiahnutie jedného milióna podpisov je náročné“. V prípade iniciatívy „Môj hlas, moja voľba“ spočíva hlavná výzva skôr v konverzii než v zviditeľnení a angažovanosti: z 2 miliónov návštev webovej stránky bola len štvrtina premenená na podpisy.

Ponaučenia a posun vpred

Rečníci na webinári zdôraznili niekoľko kľúčových lekcií pre úspešné zapojenie neangažovaných občanov:

1. Využívanie digitálnych nástrojov: Využívajte e-maily a bulletiny na upútanie pozornosti a podporu účasti.

2. Budovanie silných partnerstiev: Spolupracujte s rozmanitou škálou organizácií s cieľom rozšíriť dosah a dôveryhodnosť.

3. Prispôsobenie sa kultúrnym rozdielom: Uznať kultúrne nuansy v angažovanosti v rôznych členských štátoch a prispôsobiť sa im.

4. Zjednodušiť účasť: Uľahčite a pohodlne zapojte ľudí pomocou prístupnej a relatívnej komunikácie.

Záverom možno konštatovať, že zapojenie neangažovaných občanov do procesu európskej iniciatívy občanov si vyžaduje mnohostranný prístup, v ktorom sa kombinujú tradičné metódy s inovačnými digitálnymi stratégiami. Vytváranie silných partnerstiev s rôznymi organizáciami, ako sú študentské skupiny alebo organizácie LGBTQ+, môže výrazne rozšíriť dosah a legitimitu iniciatív. Rozhodujúca je kultúrna citlivosť; uznanie a prispôsobenie sa rôznym úrovniam angažovanosti v rôznych krajinách zabezpečuje inkluzívnosť. To možno dosiahnuť zabezpečením toho, aby bola vaša kampaň vo viacerých jazykoch a aby používala prístupný a súvisiaci jazyk.

Digitálne nástroje sú nevyhnutné pre modernú angažovanosť. Napríklad kampaň "Daň bohatým" zistila, že e-mailová komunikácia je účinnejšia ako sociálne médiá. Úspešné e-mailové kampane a informačné bulletiny si vyžadujú solídnu databázu vybudovanú prostredníctvom partnerstiev a mali by byť jasné, stručné a vizuálne pútavé, aby upútali pozornosť a podnietili účasť. Zjednodušenie procesu účasti, napríklad prostredníctvom používateľsky ústretových webových stránok s jednoduchými pokynmi, pomáha premeniť záujem na činy.

Na webinári sa zdôraznilo, že so správnymi stratégiami a záväzkom k inkluzívnosti je možné zmobilizovať rôznorodých a angažovaných občanov v celej Európe. Kombináciou tradičných metód s inovačnými digitálnymi prístupmi, prispôsobením sa kultúrnym rozdielom a zjednodušením účasti môžu iniciatívy výrazne zvýšiť svoj dosah a vplyv a podporiť inkluzívnejšiu a participatívnejšiu Európsku úniu.

Pozrite si celý webinár

 

Čítať viac

 

Prispievatelia

Hector Drake

Stážista pre európsku demokraciu v ECAS

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.