Vključevanje državljanov, ki se običajno ne udejstvujejo v državljanskem aktivizmu, v evropske državljanske pobude predstavlja, kot nakazuje naslov, edinstvene izzive, vendar je lahko tudi ključno za nove priložnosti. V nedavnem spletnem seminarju z naslovom „Odklepanjesodelovanja: „Strategies to Reach and Activate the Unengaged for Your ECI“ (Strategijeza doseganje in aktiviranje neudeleženih za vašo evropsko državljansko pobudo), so organizatorji pobude in strokovnjaki za sodelovanje predstavili svoja spoznanja o tej ključni temi. Na spletnem seminarju so sodelovali Alessandra Cardaci, vodja programiranja in operacij pri organizaciji Debating Europe, Gauthier Hansel, organizator evropske državljanske pobude Obdavčitev velikega bogastva za financiranje ekološkega in socialnega prehoda (Obdavčitev bogatih), in Kristina Krajnc, vodja oddelka za komunikacije My Voice, My Choice: Pobuda za varen in dostopen splav. Skupaj so preučili različne strategije in izkušnje, pridobljene pri njihovih prizadevanjih za mobilizacijo državljanov po vsej Evropi.
Posnetek zaslona junijskega spletnega seminarja Govorniki: Alessandra Cardaci, Kristina Krajnc in Gauthier Hansel
Razumevanje izziva
Za vključevanje nevključenih državljanov so potrebni inovativni pristopi, ki presegajo tradicionalne metode. Alessandra Cardaci, vodja programiranja in operacij pri organizaciji Debating Europe, je poudarila pomen uporabe preizkušene metodologije za učinkovito vključevanje državljanov v njihove projekte. Debating Europe, notranja enota prijateljev Evrope za državljansko udejstvovanje, si prizadeva za spodbujanje dialoga in zamisli državljanov ter njihovo neposredno posredovanje oblikovalcem politik, da bi ustvarili bolj vključujočo, trajnostno in v prihodnost usmerjeno Evropo. Eden od načinov, kako organizacija Debating Europe vključuje državljane, so fokusne skupine, tj. metoda, ki omogoča poglobljene in smiselne razprave med udeleženci. Te fokusne skupine se zdaj izvajajo v več jezikih, da se zagotovi vključenost, saj „vsi ne morejo tako tekoče govoriti angleščine“. Alessandra Cardaci je poudarila, da bi morali organizatorji evropske državljanske pobude, kadar je to mogoče, svojo kampanjo prevesti tako, da bi dosegla državljane, ki ne znajo angleško. Lokalni pristop je ključnega pomena pri vključevanju državljanov, ki morda niso seznanjeni z vašo kampanjo.
Alessandra Cardaci je poudarila pomen nadaljnjega ukrepanja, ki presega sodelovanje in angažiranost, „da bi bil postopek jasen in da bi ljudje razumeli, kaj počnete s svojimi podatki.“ Pri organizaciji evropske državljanske pobude je pomembno državljane, ki so podprli vašo evropsko državljansko pobudo, obvestiti o tem, kaj se bo zgodilo v prihodnje in kaj zahtevate od oblikovalcev politik. Zaradi tega se državljani počutijo slišane in so del vaše kampanje, kar lahko privede do večje angažiranosti.
Gauthier Hansel je poudaril vlogo digitalnih strategij pri doseganju širšega občinstva. Še posebej učinkovita metoda, ki jo uporablja kampanja Tax the Rich, je e-pošta. E-poštna sporočila, je opozoril iz svojih izkušenj, ponavadi pritegnejo več pozornosti in izzovejo boljše odzive v primerjavi z objavami v družbenih medijih. Navedel je en ključni primer, kako je organizacija Oxfam International z več kot 800 000 sledilci na X podprla pobudo Obdavčitev bogatih s kampanjo v družbenih medijih, ki je prinesla le nekaj sto podpisov. Ta primer kaže, da veliko sledilcev na družbenih medijih morda ne bo vedno privedlo do večje podpore ali številnih podpisov. Vendar ne smemo pozabiti, da je za pristop elektronske pošte potrebna obsežna podatkovna zbirka stikov, ki jo je mogoče vzpostaviti prek partnerstev z organizacijami, ki podpirajo evropsko državljansko pobudo.
E-poštno sporočilo ne sme vsebovati preveč besedila, jezik pa mora biti preprost, da se lahko sporočilo učinkovito posreduje in razume. E-poštno sporočilo Tax the Rich vsebuje tudi jasna navodila s slikami, ki pojasnjujejo, kako podpisati pobudo.
Vloga partnerstev
Partnerstva imajo ključno vlogo pri širjenju dosega evropske državljanske pobude. Alessandra Cardaci je poudarila, da je sodelovanje z organizacijami civilne družbe bistvenega pomena. Te organizacije združujejo svoje mreže in občinstvo, kar prispeva k diverzifikaciji nabora angažiranih državljanov. Poleg tradicionalnih partnerjev, kot so federalistične organizacije, Debating Europe sodeluje s številnimi partnerji, od študentskih skupin do organizacij LGBTQ+, da bi zagotovila široko in vključujoče sodelovanje.
Spodbude, kot so obljube donacij dobrodelnim organizacijam v primeru sodelovanja, lahko pomagajo okrepiti zanimanje in sodelovanje. Alessandra Cardaci je dejala: „Ko vstopijo, dejansko uživajo v izkušnji, saj državljani želijo govoriti in deliti svoje mnenje.“
Pobuda „Obdavči bogate“ na primer sodeluje z različnimi političnimi in družbenimi organizacijami po vsej Evropi. Ta zavezništva ne le širijo svoj doseg, temveč tudi krepijo legitimnost svojih prizadevanj. Poleg tega je partnerstvo z družbo Oxfam Denmark za pošiljanje glasil omogočilo, da je pobuda Obdavčitev bogatih močno povečala njihov doseg in sodelovanje: „od peščice podpisov na Danskem smo zbrali več kot 8000 podpisov in smo tik pred tem, da dosežemo nacionalni prag.“
Vendar je Gauthier Hansel pojasnil tudi, da čeprav sta pobudo sprožila Paul Magnette, vodja belgijske socialistične stranke, in francoska poslanka Evropskega parlamenta Aurore Lalucq, kar je prineslo precejšnjo podporo pobudi, bi to lahko prestrašilo tudi nekatere organizacije, ki raje ostanejo politično neodvisne. Pobude bi se lahko začele izvajati na bolj nevtralen način s čim manjšim političnim odobravanjem, da bi se „pritožili širšemu občinstvu in zagotovili podporo širšega kroga organizacij“.
Kristina Krajnc je delila svoje izkušnje z mobilizacijo ljudi. Pobuda „Moj glas, moja izbira“ je pridobila mrežo več kot 250 podpornih organizacij. Kristina Krajnc omenja zamisel o „preboju iz mehurčka“, ki bi v primeru te pobude pomenil organizacije za reproduktivno zdravje ali izvajalce zdravstvenih storitev, na področja, ki bi se lahko zdela zelo oddaljena. Kampanjo je podprlo plezalno združenje na Češkem, pa tudi vplivni glasovi, igralci in bendi. Ta strategija omogoča, da pobuda doseže občinstvo, ki ni dejavno na področju pravice do splava.
Premagovanje ovir
Vsak govornik je izpostavil različne ovire za sodelovanje in kako so jih obravnavali. Alessandra Cardaci je opozorila, da je treba pozornost nameniti jeziku, ki se uporablja, saj bi moralo biti besedilo dostopno in razumljivo, tj. „Ali bi se bili pripravljeni odreči avtomobilu?“, namesto da bi državljane neposredno prosili za mnenje o evropskem zelenem dogovoru.
Gauthier Hansel je razpravljal o logističnih izzivih izvajanja digitalne kampanje. Spletišče, oblikovano posebej za pobudo, zagotavlja, da imajo organizatorji popoln nadzor nad svojo komunikacijo. Vizualne podobe in opisi so lahko personalizirani in privlačnejši. Namensko spletišče služi kot centralizirano vozlišče, kjer lahko podporniki najdejo vse potrebne informacije o pobudi in morebitnem sodelovanju, kot so neposredna povezava do podpisa pobude, pa tudi kratki integrirani videoposnetki, informacije o organizatorjih, partnerjih in razdelek „Pogosta vprašanja“.
Kristina Krajnc je poudarila pomen čim lažjega podpisovanja, saj je „pridobivanje milijona podpisov izziv“. Pri pobudi „Moj glas, moja izbira“ je glavni izziv bolj pretvorba kot pa prepoznavnost in angažiranost: od 2 milijonov obiskov spletne strani je bila le četrtina pretvorjena v podpise.
Nauki, ki smo se jih naučili, in premik naprej
Govorniki na spletnem seminarju so izpostavili več ključnih lekcij za uspešno vključevanje nevključenih državljanov:
1. Izkoriščanje digitalnih orodij: Uporabite e-poštna sporočila in glasila, da pritegnete pozornost in spodbudite udeležbo.
2. Vzpostavljanje močnih partnerstev: Sodelujte z različnimi organizacijami, da povečate doseg in verodostojnost.
3. Prilagajanje kulturnim razlikam: Prepoznati kulturne nianse pri sodelovanju v različnih državah članicah in se jim prilagoditi.
4. Poenostavitev udeležbe: Naj bo enostavno in priročno za ljudi, da se vključijo z uporabo dostopne in povezane komunikacije.
Če povzamemo, vključevanje nevpletenih državljanov v proces evropske državljanske pobude zahteva večplasten pristop, ki združuje tradicionalne metode z inovativnimi digitalnimi strategijami. Oblikovanje močnih partnerstev z različnimi organizacijami, kot so študentske skupine ali organizacije LGBTQ+, lahko močno poveča doseg in legitimnost pobud. Ključna je kulturna občutljivost; priznavanje in prilagajanje različnim ravnem sodelovanja v različnih državah zagotavljata vključenost. To lahko dosežete tako, da zagotovite, da je vaša kampanja v več jezikih ter da uporabljate dostopen in povezan jezik.
Digitalna orodja so ključnega pomena za sodobno sodelovanje. Kampanja "Obdavči bogate" je na primer ugotovila, da je doseg e-pošte učinkovitejši od socialnih medijev. Za uspešne e-poštne kampanje in glasila je potrebna trdna podatkovna zbirka, ki temelji na partnerstvih ter mora biti jasna, jedrnata in vizualno privlačna, da pritegne pozornost in spodbudi udeležbo. Poenostavitev postopka sodelovanja, na primer z uporabniku prijaznimi spletnimi stranmi z enostavnimi navodili, pomaga pretvoriti zanimanje v dejanja.
Na spletnem seminarju je bilo poudarjeno, da je s pravimi strategijami in zavezanostjo vključevanju mogoče mobilizirati raznolike in angažirane državljane po vsej Evropi. Z združevanjem tradicionalnih metod z inovativnimi digitalnimi pristopi, prilagajanjem kulturnim razlikam in poenostavitvijo sodelovanja lahko pobude znatno povečajo svoj doseg in učinek ter spodbujajo bolj vključujočo in participativno Evropsko unijo.
Preberi več
- Sprostitev uspeha: Bistveni nasveti za vsako kampanjo evropske državljanske pobude
- Izkoriščanje moči vplivnežev: Ključni prevzemi za vaše oglaševalske akcije
- Naj bo znano, naj bo zabavno, pokažite jim vpliv!
- Aktiviranje nacionalnih državljanskih platform lahko spodbudi sodelovanje državljanov pri evropskih državljanskih pobudah
- Evropska državljanska pobuda mora še bolj diverzificirati udeležbo v EU
Avtorji člankov
Hector DrakePripravnik za evropsko demokracijo pri ECAS
- Categories
Komentiraj
Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.