Europejska inicjatywa obywatelska „EcoScore” została zapoczątkowana przez grupę studentów uniwersyteckich i miała na celu wprowadzenie ogólnounijnego obowiązkowego i niezawodnego uniwersalnego oznakowania na wszystkich produktach wytwarzanych lub sprzedawanych na rynku Unii Europejskiej, zapewniając konsumentom europejskim przejrzyste informacje na temat wpływu sprzedawanych przez nich towarów na środowisko. Organizatorzy uważają, że zachęci to do konsumpcji, która pomoże w walce ze zmianą klimatu.
Chociaż inicjatywa nie zdołała zgromadzić wymaganej liczby deklaracji poparcia, osoby, które zainicjowały i prowadziły inicjatywę, uważają, że wysiłek ten jest warty; oraz że pożądany wpływ został już w dużej mierze osiągnięty.
Te wywiady z dwoma młodymi organizatorami inicjatywy pomagają wyjaśnić dlaczego.
Antoine Thill jest 23-letnim studentem prawa i nauk politycznych.
PYT.: W jaki sposób zaangażowali się Państwo w EcoScore i dlaczego uważają Państwo, że inicjatywa ta jest ważna?
Antoina: W rzeczywistości większość z nas brała udział w strajkach klimatycznych, ale w jednym momencie myśleliśmy, że „Nie, czas działać, dużo więcej niż mówić” i w związku z tym postanowiliśmy zrobić coś bardzo konkretnego, co naszym zdaniem może mieć wpływ na środowisko, co będzie miało pozytywny wpływ na środowisko.
Uważam, że europejskie ekooznakowanie jest bardzo ważne z różnych powodów: przede wszystkim ważne jest, aby wszyscy konsumenci otrzymywali bardzo jasne informacje na temat tego, co faktycznie kupują, ponieważ obecnie mamy wiele różnych etykiet, stosując wiele różnych metod, a ludzie są mylni. Nasz projekt wprowadza obowiązkową etykietę z literami od A do F wskazującą, czy produkt jest dobry czy zły dla środowiska.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Komisja zapowiedziała, iż zamierza zharmonizować sposób uwzględniania śladu środowiskowego produktów. Jest to delikatny krok, ale to, czego domagamy się, idzie nieco dalej, ponieważ chcielibyśmy, aby na wszystkich rodzajach produktów znajdowała się obowiązkowa etykieta wskazująca pozytywne informacje: produkt jest dobry, ale również informacje negatywne: produkt może być szkodliwy dla środowiska.
PYT.: W jaki sposób przyjrzeli się Państwo pomysłowi korzystania z europejskiej inicjatywy obywatelskiej?
Antoina: Uczęszczam na kurs prawa europejskiego na Uniwersytecie w Saint-Louis w Brukseli, a tam miałem profesora, który poinformował nas o tym narzędziu. Pamiętam, że myślę: „Oh, wow, być może jeden dzień chcę zainicjować coś i próbować mieć wpływ na politykę europejską!” głęboko wierzę, że wszyscy obywatele powinni mieć wpływ na Unię Europejską i naprawdę wierzę w demokrację uczestniczącą.
A następnie rok później, kiedy rozmawiałem z przyjacielem o kawie, którą myśleliśmy: „Dlaczego nie inicjujemy czegoś?” Po pierwsze, skontaktowaliśmy się z niektórymi przyjaciółmi z całej Belgii, a następnie stworzyliśmy międzynarodową sieć. Obecnie mamy 80 młodych ludzi zaangażowanych w 10 krajów.
PYT.: Jakie były największe trudności, jakie napotkali Państwo na tej drodze?
Antoina: Myślę, że istnieją dwa główne wyzwania. Pierwszym z nich jest utrzymanie motywacji ludzi w perspektywie długoterminowej. To trochę paradoksu, ponieważ z jednej strony rok to bardzo krótki czas na zebranie tak wielu podpisów, ale z drugiej strony jest tak długi, zwłaszcza dla takich młodych ludzi, jak my, ponieważ nasze życie stale się zmienia, z jednego półrocza na drugie. Możesz pojechać i mieszkać w innym mieście, przejść do programu Erasmus lub zrobić coś zupełnie innego. Uzyskanie miliona podpisów jest oczywiście bardzo dużym wyzwaniem; czasami może to być trochę demotywizujące, aby nie dostrzegać wzrostu tej liczby tak szybko, jak byśmy się zakochali.
Bardzo ważne jest, aby od samego początku inicjatywy łączyć ze sobą ludzi, organizować budynki zespołowe, rozmawiać ze sobą w jak najszerszym zakresie; o ile to możliwe, aby spotkać się z twarzą, ponieważ wpływa to na relacje, które budujesz razem.
Kiedy rozpoczynaliśmy tę inicjatywę, nie wiemy dokładnie, w co się angażujemy, ponieważ jest to ogromny projekt, który wymaga ogromnego czasu. To nie tylko inicjowanie pomysłu, a następnie wysyłanie wiadomości e-mail, nie. Dla mnie ponad 20 godzin tygodniowo zajmujem się koordynacją obywateli na szczeblu europejskim, kontaktowaniem się ze stowarzyszeniami, odpowiadaniem na e-maile itp., więc potrzeba dużo czasu.
Jednak naszym głównym zasobem jako studentom nie są pieniądze, lecz motywacja. Mamy tę pasję, wierzymy w ten projekt i myślę, że jeśli masz tę motywację, jeśli zgromadzisz się wokół zmotywowanych i inspirujących ludzi, może pomóc Ci znaleźć czas nawet w bardzo napiętym czasie.
Antione Till: Czasami jest to trudne, ale wciąż warto zrobić.
Oczywiście czasami muszę myśleć: „Oczywiście, nie, odłożę tę inicjatywę już teraz i skupię się na moich badaniach”.
Myślę, że rozpoczynając europejską inicjatywę obywatelską, musisz wiedzieć, co będzie w stanie osiągnąć. Oczywiście głównym celem jest uzyskanie miliona podpisów, dążyliśmy również do tego, abyśmy rozpoczęli, ale bardzo szybko zdaliśmy sobie sprawę, że osiągnięcie tej liczby jest niezwykle trudne, zwłaszcza gdy nie masz pieniędzy i nie możesz poświęcić 100 % czasu na projekt przez cały rok. Po rozpoczęciu inicjatywy spróbujesz oczywiście dotrzeć do miliona podpisów, ale należy również pamiętać, że Twój pomysł zostanie wysłuchany na całym kontynencie i że może mieć wpływ, nawet jeśli nie zdołasz osiągnąć miliona podpisów.
Bardzo dobrym przykładem jest europejska inicjatywa obywatelska Fairosene, którą posługiliśmy się jako inspirację, ponieważ była również pod przewodnictwem młodych ludzi, zebrała 60000 lub 70000 podpisów (co jest możliwe do zrealizowania) i została wysłuchana przez Komisję Europejską! Myślę, że ważne jest, aby zainspirować się tymi przykładami.
PYT.: W jaki sposób udało się zrealizować tę inicjatywę podczas kryzysu związanego z COVID-19?
Antoina: Przez tak wiele tygodni byliśmy w izolacji, że wszyscy korzystaliśmy z technologii i spotkań online, w związku z czym myśleliśmy: „Nie, nadszedł czas, aby nawiązać bezpośredni kontakt z ludźmi. Odbyliśmy długą wycieczkę rowerową z Brukseli po Luksemburg, aby spotkać się z ludźmi – obywatelami na ulicach, organizacjami pozarządowymi, biznesem, politykami itp. Niezwykle interesujące było dla nas stworzenie sieci, ale także nasze pierwsze doświadczenie jako aktywistów. Żaden z nas nie miał doświadczenia w prowadzeniu kampanii, wszyscy zaczęliśmy od zera. Muszę powiedzieć, że po raz pierwszy wyjechałam na ulicę, aby przekonać ludzi do podpisania naszej inicjatywy, było to dość zapamiętane, ponieważ jest to inny poziom zaangażowania.
Największym wyzwaniem jest podpisywanie podpisów. Wielu z nich jest zainteresowanych Twoim projektem, słucha Was, otrzymujemy wiele śmiałych słów i zachęt itd., ale uczynienie tego kroku jest jeszcze trudniejsze, przede wszystkim dlatego, że zajmuje trochę czasu.
Powiedziałbym, że podpisanie w internecie jest dość łatwe dla młodszego pokolenia, ale jest nieco trudniejsze dla starszych pokoleń lub dla tych, którzy nie znają tego procesu. Wiem, że wiele przyjaciół moich rodziców było naprawdę zainteresowanych projektem, ale ich podpisanie zajęło im dużo czasu.
PYT.: Jakie jest Twoje osobiste wrażenie na temat całego doświadczenia?
Antoina: Europejska inicjatywa obywatelska jest z pewnością bardzo interesującym narzędziem i jestem bardzo zadowolona z jej rozpoczęcia, ponieważ pomaga nawiązywać tak wiele kontaktów, tworzy prawdziwe przyjaźnie z ludźmi w Waszym kraju i w całej Europie. Było to dla mnie bardzo dobry sposób na rozwój jak człowiek, wzmocnienie mojego zaangażowania jako obywatela, aktywisty. Nauczysz się tak wiele i nauczysz się rozmawiać z różnymi rodzajami osób. W zależności od tego, czy jest to organizacja pozarządowa, przedsiębiorstwo czy obywatel, będziesz musiał mówić nieco inaczej. Europejska inicjatywa obywatelska jest również bardzo wspaniałym narzędziem promowania idei na szczeblu europejskim, angażowania się jako obywatel i uczenia się. Zgromadziłem wielu bardzo dobrych przyjaciół.
Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jesteś częścią czegoś większego niż tylko Twój kraj, że jesteś Europejczykiem w szlachetnym znaczeniu.
Séverin Berthet studiuje prawo w KU Leuven i jest częścią zespołu europejskiej inicjatywy obywatelskiej EcoScore.
PYT.: W jaki sposób dowiedzieli się Państwo o europejskiej inicjatywie obywatelskiej i w jaki sposób zdecydowali się Państwo zaangażować?
Séverin: Słyszałem o tym w klasie, jestem studentką prawa. Odbywam kursy z zakresu prawa europejskiego. Po raz pierwszy mówili o niej: „WOW, jest to niemożliwe, wydaje się tak dalece odległe”. W klasie bardzo krótko wspomina się o europejskiej inicjatywie obywatelskiej, podobnie jak „jest to również możliwość zebrania miliona podpisów przez obywateli, ale nie jest tak często używana”. Jest to przynajmniej idea, którą zdobywamy jako studenci profesorów. Myślę, że bez studiów prawniczych nie byłbym również świadomy tej szansy. Gdy jednak przejdziesz bardziej szczegółowo do projektu i zapoczątkujesz inicjatywę, widzisz, że jest to naprawdę do zrobienia.
Chciałem(-am) zaangażować się w jakiś sposób na rzecz klimatu. Jedna z moich przyjaciół była zaangażowana w europejską inicjatywę obywatelską „European EcoScore” i postanowiłam przyłączyć się do niej. Mamy nadzieję, że Komisja narzuci obowiązkowe oznakowanie ekoScore w całej Unii Europejskiej dla każdego produktu. Zwracaliśmy się również o bardzo jasną metodologię w odniesieniu do tego EcoScore, ponieważ obecnie bardzo trudno jest obliczyć wpływ produktów na środowisko. Wiele różnych marek dokonuje własnych obliczeń i proponujemy harmonizację na szczeblu europejskim, która byłaby wielka.
PYT.: Jak wygląda europejska inicjatywa obywatelska?
Séverin: Dziś, z pewnością w Belgii, mamy do czynienia z głęboką debatą na temat demokracji i tego, w jaki sposób możemy zaangażować obywateli w proces demokratyczny, a europejskie inicjatywy obywatelskie są dla obywateli doskonałym sposobem na zaangażowanie się w demokrację i proponowanie prawodawstwa. Europejska inicjatywa obywatelska jest dobrym narzędziem, ponieważ możesz zaangażować się jako obywatel bez konieczności kontaktowania się z politykami w Belgii lub z posłami do Parlamentu Europejskiego. Wielu ludzi uważa, że Unia Europejska jest oddalona od nas i że wszystko jest daleko od nas „w Brukseli”, ale teraz możemy zaproponować akty prawne, rozpoczynając inicjatywę. Jest to możliwe i robimy to!
PYT.: Jakie jest Państwa zdaniem największe wyzwanie?
Séverin: Największym wyzwaniem jest zachęcenie ludzi do podpisywania się przez internet. Czasami trudno jest mieć zaufanie obywateli podpisujących europejską inicjatywę obywatelską online, ponieważ muszą podać pewne dane osobowe, a nawet jeśli są gotowi do podpisania, gdy widzą, że muszą podawać dane osobowe, nie chcą już podpisać. Musisz mieć zaufanie do Ciebie, co może być trudne. Musisz być bardzo przekonujący. Praca z młodymi ludźmi jest dość łatwa, ponieważ są oni mniej niechętni do dzielenia się informacjami niż na przykład moi rodzice. Najlepszym sposobem na zdobycie zaufania obywateli jest podpisywanie się z nimi, pozostawanie z nimi podczas składania podpisów i mówienie: „Najpierw zamieścisz swój kraj, następnie robisz to w ten sposób lub w ten sposób, ale możesz korzystać ze swojego elektronicznego dowodu tożsamości; a po prostu pomagasz im przez cały proces, wyjaśniasz każdy etap procesu i który naprawdę się sprawdza. Jeśli jesteś i mogą zadawać pytania, takie jak „Oh, muszę podać ten numer identyfikacyjny?” i możesz powiedzieć: „Yeah, ale nie martwi się o to, że jest to bardzo bezpieczne, wystarczy mieć pewność, że to osoba, która podpisała swój podpis, a nie ktoś inny!”
Europejski Organizator EkoScore Séverin.
PYT.: Mówisz o poradach dla innych organizatorów?
Séverin: Tak, jako student z pewnością można zainicjować europejską inicjatywę obywatelską. Jest to wykonalne i jestem żywym dowodem!
Obejrzyj cały film z udziałem Antoine’a i Séverina tutaj:
Więcej artykułów na temat młodzieży i europejskiej inicjatywy obywatelskiej:
Utwórz Znajomy, Make it Fun, Show Them the Impact!
Młodzi włoscy testują europejską inicjatywę obywatelską jako narzędzie mobilizacji na rzecz klimatu
Zaangażowanie studentów szkół wyższych w europejską inicjatywę obywatelską
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.