Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

„EkoScore“ moksleiviai: Tai gali turėti poveikį net ir tuo atveju, jei nepasiekėte 1 mln. parašų

Atnaujinta: 29/09/2022

Europos piliečių iniciatyvą „EcoScore“ pradėjo universitetų studentų grupė, kurios tikslas – sukurti privalomą ir patikimą ES masto universalų ženklą visiems Europos Sąjungos rinkoje gaminamiems ar parduodamiems produktams, suteikiant Europos vartotojams skaidrią informaciją apie jų parduodamų prekių poveikį aplinkai. Organizatoriai mano, kad tai paskatintų vartojimą, kuris padėtų kovoti su klimato kaita.

Nors įgyvendinant Iniciatyvą nepavyko surinkti reikiamo pritarimo pareiškimų skaičiaus, žmonės, kurie ją pradėjo ir valdė, mano, kad tai verta; ir kad norimas poveikis iš esmės jau pasiektas.

Šie pokalbiai su dviem iniciatyvos jaunimo organizatoriais padeda paaiškinti, kodėl.

ECI Organiser Antoine

Antoine Thill yra 23 metų teisės ir politikos mokslų studentas.

 

Q: Kaip dalyvavote sistemoje „EcoScore“ ir kodėl, jūsų nuomone, ši iniciatyva yra svarbi?

Antoine:  Iš tiesų dauguma mūsų dalyvavo klimato streikuose, tačiau vienu metu, mūsų nuomone, „Ne, laikas veikti, kur kas daugiau nei kalbėti“, nusprendėme padaryti labai konkretų poveikį, kuris, mūsų nuomone, gali turėti teigiamą poveikį aplinkai.

Manau, kad Europos ekorodiklis yra labai svarbus dėl įvairių priežasčių: visų pirma svarbu, kad visi vartotojai gautų labai aiškią informaciją apie tai, ką jie iš tikrųjų perka, nes dabar turime daug skirtingų etikečių, kuriose taikoma daug skirtingų metodikų, ir žmonės susipainioja. Mūsų projektu įvedama privaloma etiketė su raidėmis nuo A iki F, nurodanti, ar produktas yra geras, ar blogas aplinkai.

Labai džiaugiamės, kad Komisija paskelbė ketinanti suderinti produktų aplinkosauginio pėdsako įtraukimo būdą. Iš tiesų tai yra įdomus žingsnis, tačiau tai, ko reikalaujame, šiek tiek žengia dar daugiau, nes norėtume, kad ant visų rūšių produktų būtų privaloma etiketė, kurioje būtų nurodyta teigiama informacija: produktas yra ne tik geras, bet ir neigiamas: produktas gali būti kenksmingas aplinkai.

Q: Kaip sužinojote apie idėją pasinaudoti Europos piliečių iniciatyva?

Antoine: Dalyvauju Briuselio Sen Louis universiteto Europos teisės kursuose. Jame dirbau profesorius, kuris mums papasakojo apie šią priemonę. Prisimenu, kad „galbūt vieną dieną norėčiau pradėti kažką pradėti ir bandyti daryti poveikį Europos politikai!“ tvirtai tikiu, kad visi piliečiai turėtų išsakyti savo nuomonę Europos Sąjungoje ir iš tikrųjų tikiu dalyvaujamąja demokratija.

Ir po metų, kai kalbėjau su draugu dėl kavos: „Kodėl nepradedame nieko?“ Pirma, susisiekėme su kai kuriais draugais iš Belgijos, o vėliau sukūrėme tarptautinį tinklą. Dabar dalyvauja 80 jaunuolių iš 10 šalių.

 

Q: Kokie buvo didžiausi sunkumai, su kuriais susidūrėte?

Antoine: Manau, kad yra du pagrindiniai uždaviniai. Pirmasis tikslas – išlaikyti žmonių motyvaciją ilguoju laikotarpiu. Tai šiek tiek paradoksas, nes, viena vertus, vieneri metai yra labai trumpi surinkti tiek daug parašų, tačiau, kita vertus, tai toks ilgas laikotarpis, ypač kalbant apie tokius jaunuolius kaip mes, nes mūsų gyvenimas nuolat kinta iš vieno pusmečio į kitą. Galite vykti į kitą miestą ir gyventi į kitą miestą, vykti į programą „Erasmus“ arba ką nors padaryti labai kitaip. Be to, milijonas parašų, žinoma, yra labai didelis iššūkis; o kartais gali būti šiek tiek motyvacija, kad šis skaičius nedidėtų taip greitai, kaip mes tikimės.

Labai svarbu nuo pat iniciatyvos pradžios suburti žmones, organizuoti kolektyvinius pastatus, kiek įmanoma kalbėti vienas su kitu; ir, jei įmanoma, susitikti tiesiogiai, nes dėl to keičiasi jūsų kartu kuriami santykiai.

Kai pradėjome įgyvendinti šią iniciatyvą, tiksliai nežinojome, ką dalyvaujame, nes tai masinis projektas, kuriam įgyvendinti reikia labai daug laiko. Tai ne tik idėja, bet ir kai kurių e. laiškų siuntimas ne. Kad daugiau kaip 20 valandų per savaitę koordinuosiu žmones Europos lygmeniu, susisiekia su asociacijomis, atsakys į e. laiškus ir t. t., tai užtrunka daug laiko.

Tačiau mūsų, kaip studentų, pagrindinis išteklius yra ne pinigai, o motyvacija. Turime tokį aistrą, tikime šiuo projektu, ir manau, kad, jei turite tokią motyvaciją, susirinksite motyvaciją ir įkvepiančius žmones, tai gali jums padėti rasti laiką net ir labai įtemptame tvarkaraštyje.

ECI Organiser Antoine

Antione Till: Kartais tai sunku, tačiau vis dar verta nuveikti.

Žinoma, kartais turiu pagalvoti: „Gerai, ne, šią iniciatyvą skirsiu dabar ir daugiausia dėmesio skirsiu savo studijoms“.

Manau, kad pradėdami Europos piliečių iniciatyvą turite žinoti, ką galėtumėte pasiekti. Žinoma, pagrindinis tikslas – surinkti 1 mln. parašų, tačiau labai greitai supratome, kad pasiekti šį skaičių labai sunku, ypač kai neturite pinigų ir kai negalite 100 proc. savo laiko skirti projektui vienus metus. Žinoma, pradėdami iniciatyvą pabandysite pasiekti milijoną parašų, tačiau taip pat turėtumėte nepamiršti, kad jūsų idėja bus išgirsta visame žemyne ir kad tai gali turėti įtakos net ir tuo atveju, jei nesurinksite milijono parašų.

Puikus pavyzdys – Europos piliečių iniciatyva „Fairosene“, kurią naudojome kaip įkvėpimą, nes jai taip pat vadovavo jaunimas, surinko 60000 arba 70000 parašų, kuriuos galima pasiekti ir kuriuos išgirdo Europos Komisija! Manau, kad svarbu įkvėpti jus iš šių pavyzdžių.

 

Q: Kaip pavyko įgyvendinti iniciatyvą COVID-19 krizės metu?

Antoine: Karantinas buvo tiek daug savaičių, kad mums visiems buvo naudinga naudoti technologijas ir rengti internetinius susitikimus, todėl manėme, kad: „Ne, metas užmegzti tiesioginius ryšius su žmonėmis. Iš Briuselio į Liuksemburgą surengėme ilgą dviračių kelionę, kad galėtume tiesiogiai susitikti su žmonėmis – gatvėse gyvenančiais piliečiais, NVO, įmonėmis, politikais ir t. t. Mūsų įdomu ne tik sukurti tinklą, bet ir turėti pirmosios kampanijos dalyvių patirties. Nė vienas iš mūsų neturėjo jokios ankstesnės kampanijos patirties, visi pradėjome nuo nulio. Turiu pasakyti, kad pirmą kartą bandydamas įtikinti žmones pasirašyti mūsų iniciatyvą, tai buvo gana įsimintina, nes tai nevienodas dalyvavimo lygis.

Didžiausias iššūkis – pasiekti, kad žmonės pasirašytų. Daug jų domisi jūsų projektu, jie jus įsiklauso, gauname daug puikių žodžių ir malonumo ir t. t., tačiau šį pasirašymo etapą padaryti sunkiau, visų pirma dėl to, kad užtrunka šiek tiek laiko.

Pasakyčiau, kad pasirašyti internetu jaunajai kartai yra gana paprasta, tačiau tai šiek tiek sudėtingiau vyresniosioms kartoms arba tiems, kurie nežino proceso. Žinau, kad daug mano tėvų draugų iš tiesų domėjosi projektu, tačiau jiems pasirašymui prireikė daug laiko.

 

Q: Koks jūsų asmeninis įspūdis apie visą patirtį?

Antoine: Europos piliečių iniciatyva, žinoma, yra labai įdomi priemonė ir aš labai džiaugiuosi galėdama pradėti ją įgyvendinti, nes ji padeda jums užmegzti tiek daug kontaktų, sukuria realią draugystę su savo šalies ir visos Europos žmonėmis. Man tai buvo labai geras būdas augti ir kaip asmeniui, sustiprinti mano, kaip piliečio, dalyvavimą aktyviste. Mokosi tiek daug ir mokosi kalbėti su įvairių rūšių žmonėmis. Priklausomai nuo to, ar tai NVO, ar įmonė, ar pilietis, turėsite kalbėti šiek tiek kitaip. Europos piliečių iniciatyva taip pat yra labai puiki priemonė idėjai propaguoti Europos lygmeniu, įsitraukti į piliečių dalyvavimą ir mokytis. Esu sukūręs daug labai gerų draugų.

Labai svarbu suvokti, kad esate kažko didesnio nei tik savo šalies dalis, kad esate europietis kilniąja prasme.

ECI Organiser Severin

Séverin Berthet studijavo teisę Leveno KU ir yra Europos piliečių iniciatyvos „EcoScore“ komandos dalis.

Q: Kaip sužinojote apie Europos piliečių iniciatyvą ir kaip nusprendėte dalyvauti?

Séverin: Apie tai girdėjau klasėje – esu teisės studentas. Lankau Europos teisės kursus. Pirmą kartą apie tai kalbėjau: „WOW, tai neįmanoma, atrodo, toli gražu“. Klasėje labai trumpai minima Europos piliečių iniciatyva, pvz., „ši galimybė piliečiams taip pat yra galimybė surinkti milijoną parašų, tačiau ji ne taip plačiai naudojama“. Tai bent jau mintis, kad mokosi iš dėstytojų. Manau, kad be teisės studijų taip pat nesuvokiu šios galimybės. Tačiau išsamiau susipažinę su projektu ir idėja pradėti iniciatyvą, matote, kad ji iš tiesų yra gana gera.

Norėjau kokiu nors būdu prisidėti prie klimato kaitos. Vienas iš mano draugų dalyvavo Europos piliečių iniciatyvoje „European EcoScore“, todėl nusprendžiau prisijungti. Tikimės, kad Komisija nustatys privalomą ekologinio rodiklio etiketę visoje Europos Sąjungoje kiekvienam produktui. Taip pat prašėme labai aiškios šio rodiklio metodikos, nes šiuo metu labai sunku apskaičiuoti produktų ekologinį poveikį. Daug skirtingų prekės ženklų atlieka savo skaičiavimus ir siūlome Europos lygmeniu suderinti teisės aktus, kurie būtų puikūs.

 

Q: Ką jums patinka apie Europos piliečių iniciatyvą?

Séverin: Šiandien, žinoma, Belgijoje vykstame daug diskusijų apie demokratiją ir apie tai, kaip galime paskatinti piliečius dalyvauti demokratiniame procese, o Europos piliečių iniciatyvos yra puikus būdas piliečiams įsitraukti į demokratiją ir siūlyti teisės aktus. Europos piliečių iniciatyva yra gera priemonė, nes galite dalyvauti kaip pilietis ir neprivalote bendrauti su Belgijos politikais ar Europos Parlamento nariais. Daug žmonių mano, kad Europos Sąjunga yra nutolusi nuo mūsų ir kad viskas nusprendžiama toli nuo mūsų „Briuselyje“, tačiau dabar galime patys siūlyti teisės aktus tik pradėdami iniciatyvą. Tai įmanoma ir mes tai darome!

 

Q: Koks, jūsų nuomone, yra didžiausias iššūkis?

Séverin: Didžiausias iššūkis – paskatinti žmones pasirašyti internetu. Kartais sunku pasitikėti žmonėmis, kai jie pasirašo Europos piliečių iniciatyvą internete, nes jie turi pateikti tam tikrą asmeninę informaciją ir net jei yra pasirengę pasirašyti, kai mato, kad jie turi pateikti asmeninę informaciją, kurios nebenori pasirašyti. Turite juos pasitikėti, o tai gali būti sudėtinga. Turite būti labai įtikinamas. Dirbti su jaunimu gana lengva, nes jie mažiau linkę dalytis informacija nei mano tėvai. Geriausias būdas įgyti žmonių pasitikėjimą – pasirašyti su jais, kartu su jais pasirašyti ir pasakyti: „Pirmiausia nurodysite savo šalį, tada tai darote tokiu būdu arba tokiu būdu, bet galite naudotis savo e. ID; jūs tiesiog padedate jiems dalyvauti procese, paaiškinate kiekvieną proceso etapą ir tai, kas iš tiesų veikia. Jei esate ir galite užduoti klausimus, pvz., „Kur turėčiau nurodyti tą asmens kodą?“ ir galite pasakyti: „Jūs, tačiau nesirūpinkite tuo, kad tai tikrai pasirašęs asmuo, o ne kas nors kitas!“

ECI Organiser Severin

„European EcoScore Organiser Séverin“.

Q: Patarimas kitiems organizatoriams?

Séverin: Taip, kaip studentas tikrai įmanoma pradėti Europos piliečių iniciatyvą. Tai įmanoma ir esu realus jo įrodymas!

 

Visą vaizdo siužetą su Antoine ir Séverinu žiūrėkite čia:

European Ecoscore Interview

 

Daugiau straipsnių apie jaunimą ir Europos piliečių iniciatyvą:

Visiems galimiems organizatoriams: Eikite į jį, nes tai tikrai verta ir galite daug išmokti!

Kad jis būtų žinomas, Make it Fun, Show Them the Impact!

Studentų iniciatyva, kuria prisidedama prie žaliojo kurso: „Koviniai, už kuriuos verta kovoti, beveik niekada nėra laimėti pinigais“

EPI modelis – Kaip mokiniai išmoks dirbti aktyviems Europos piliečiams praktiškai

Jauni italai išbando Europos piliečių iniciatyvą kaip klimato sutelkimo priemonę

Sinead O’Keeffe, „Voters be sienų“: Europos piliečių iniciatyvos priemonė yra geriausia priemonė jaunimui tiesiogiai dalyvauti formuojant ES politiką

Aukštojo mokslo studentų įtraukimas į Europos piliečių iniciatyvą

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?