Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Izgradnja snažnije i zelenije energetske infrastrukture za budućnost Europe

Autor: Minha Alex |
Ažurirano: 17/02/2023 |
Broj pregleda: 381

Nedavna plinska kriza u Europi ukazala je na problematičnu prirodu monopola. Iako većina poduzeća postaje bogatija kada više prodaje, monopoli koji prodaju potrebnu robu mogu postati bogatiji tako što će ih prodavati manje. Rusija i OPEC svjesni su te činjenice, a njihovo djelovanje u pogledu smanjenja protoka plina i povećanja cijena dokaz je toga.

Plinska kriza uglavnom je europski problem jer su cijene plina u SAD-u deset puta jeftinije nego u Europi, što dovodi do nepoštenog tržišnog natjecanja za europsku industriju. Taj problem zahtijeva hitna rješenja i želio bih predložiti neke prijedloge.

Prvo, moramo ulagati u našu plinsku mrežu, koja košta bilijun za izgradnju i prijenos pet puta više energije od električne mreže. Iako je vodik obećavajuća alternativa, on još nije kompatibilan s našom plinskom mrežom i treba ga pretvoriti u prikladniji plin. Sveučilišta i istraživački centri u Europi trebali bi se usredotočiti na razvoj takvog plina. Osim toga, moramo ubrzati proizvodnju bioplina i uskladiti je s plinskom mrežom.

Drugo, plinska polja u Sjevernom moru mogu nam pomoći u nadolazećim godinama, ali moramo više proizvoditi u Europi kako bismo ostali snažni euro kako bismo si mogli priuštiti uvoz osnovnih proizvoda. Ne možemo si priuštiti da govorimo o nuklearnoj energiji, ali moramo se usredotočiti na održavanje i inovacije kako bismo smanjili sigurnosne rizike.

Treće, potrebna nam je veća uloga države u području energije kako bismo obranili naše strateške interese. Energija ima monopolističke aspekte, zbog čega je slobodno tržište teško učinkovito regulirati.

Naposljetku, potrebna nam je veća tajnost u taktikama kako bismo se nosili s ruskim energetskim rezovima. Planovi bi se mogli sabotirati, a otvorenost nije uvijek moguća u slučaju rata. Pozivam sve da sudjeluju u raspravi i podijele svoja mišljenja i ideje o tom hitnom pitanju.

Categories
Energetika
3
Glasovi

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

emrah chris | 27/04/2023

Europska energetska infrastruktura prolazi kroz znatnu preobrazbu prema održivijoj i zelenijoj budućnosti. S obzirom na sve veću svijest o negativnom utjecaju tradicionalnih izvora energije na okoliš i klimatske promjene, sve je veća potražnja za obnovljivim izvorima energije i potreba za jačom i otpornijom energetskom infrastrukturom za potporu tim izvorima energije. Evo nekoliko načina za izgradnju snažnije i zelenije energetske infrastrukture za budućnost Europe:

Povećanje proizvodnje obnovljive energije: Prvi korak prema zelenijoj energetskoj infrastrukturi jest povećanje proizvodnje obnovljivih izvora energije kao što su solarna energija, energija vjetra, hidroenergija i geotermalna energija. Za to su potrebna ulaganja u nove tehnologije, infrastrukturu i sustave za skladištenje energije kojima se može poduprijeti proizvodnja i distribucija energije iz obnovljivih izvora.

Nadogradnja energetske infrastrukture: Potrebno je nadograditi postojeću europsku energetsku infrastrukturu kako bi se podržao prijelaz na obnovljive izvore energije. To uključuje ulaganja u tehnologiju pametnih mreža, sustave za skladištenje energije i infrastrukturu za punjenje električnih vozila.

Promicanje energetske učinkovitosti: Energetska učinkovitost još je jedna ključna sastavnica održive energetske infrastrukture. To se može postići mjerama kao što su poboljšanje izolacije zgrada, promicanje energetski učinkovitih uređaja i poticanje praksi uštede energije.

Potpora istraživanju i inovacijama: Razvoj novih i inovativnih tehnologija ključan je za prelazak na zeleniju energetsku infrastrukturu. Vlade, poduzeća i akademske ustanove trebali bi ulagati u istraživanje i razvoj novih tehnologija koje mogu poboljšati učinkovitost i održivost proizvodnje i distribucije energije.

Poticanje javnog angažmana: Za prelazak na zeleniju energetsku infrastrukturu potrebni su angažman i potpora javnosti. Vlade i poduzeća trebali bi surađivati s javnošću putem obrazovnih kampanja i kampanja za podizanje svijesti te poticati građane na poduzimanje mjera za smanjenje potrošnje energije i podupiranje razvoja obnovljivih izvora energije.

Općenito, izgradnja snažnije i zelenije energetske infrastrukture za budućnost Europe zahtijeva sveobuhvatan pristup koji obuhvaća i ponudu i potražnju u proizvodnji i potrošnji energije. Ulaganjem u obnovljive izvore energije, nadogradnjom energetske infrastrukture, promicanjem energetske učinkovitosti, podupiranjem istraživanja i inovacija te suradnjom s javnošću Europa može utrti put održivijoj i otpornijoj energetskoj budućnosti.

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
denvel smith | 20/12/2023

Izgradnja snažne i održive energetske infrastrukture ključna je za budućnost Europe, čiji je cilj poboljšati energetsku sigurnost i istodobno smanjiti utjecaj na okoliš. Ova inicijativa uključuje višedimenzionalan pristup koji uključuje obnovljive izvore energije, nadogradnju postojeće infrastrukture i ulaganje u inovativne tehnologije. Ključno je prihvatiti energiju iz obnovljivih izvora kao što su energija vjetra, solarna energija i hidroelektrična energija te poboljšati kapacitete za skladištenje energije i poticati međusobnu povezanost među europskim nacijama kako bi se stvorila otpornija mreža. Nadalje, davanjem prednosti ekološki prihvatljivim praksama u proizvodnji i distribuciji energije, Europa može znatno smanjiti emisije ugljika, čime se doprinosi zelenijoj i održivijoj budućnosti. Slično tome, prihvaćanje tehnološkog napretka kao što je onaj u aplikacijama kao što jeLulubox( https://lulubox-apk.pro/) pokazuje kako inovacije mogu poboljšati iskustva, iako u različitim područjima, naglašavajući važnost poticanja napretka u svim sektorima kako bi se potaknuo napredak.

 

 


 

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?