Zaangażowanie obywatelskie ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia i obrony demokracji. Tematem przewodnim Letniej Akademii było: „Wzmacnianie demokracji: Zaangażowanie i odpowiedzialność obywatelska", która odbyła się w Kloster Banz Educational Center w Niemczech. Uczestniczył w nim zespół Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, oferując uczestnikom wiedzę i narzędzia do dalszego zaangażowania obywatelskiego zarówno w ich własnych krajach, jak i na szczeblu UE. Podczas naszych warsztatów położono nacisk na uczestnictwo obywateli na szczeblu UE, koncentrując się na europejskiej inicjatywie obywatelskiej (EIO) jako potężnym narzędziu demokracji deliberatywnej.
Podczas Letniej Akademii, która zgromadziła 140 uczestników z 13 organizacji stypendialnych, zespół Forum EIO poprowadził warsztaty zatytułowane "Uczestnictwo obywateli na poziomie UE i demokracja deliberatywna". Sesja ta wprowadziła europejską inicjatywę obywatelską (EIO) i jej rolę w promowaniu transgranicznego zaangażowania obywatelskiego. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób europejska inicjatywa obywatelska służy jako istotne narzędzie demokratyczne, umożliwiając obywatelom proponowanie zmian legislacyjnych bezpośrednio Komisji Europejskiej, pod warunkiem że wniosek zapewni co najmniej milion podpisów w siedmiu państwach członkowskich UE.
Zespół forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej poinformował również uczestników o aktywnym udziale obywateli niemieckich w europejskiej inicjatywie obywatelskiej na przestrzeni lat. Niemcy w największym stopniu przyczyniły się do zbierania podpisów pod wieloma europejskimi inicjatywami obywatelskimi. W latach 2012–2024 dziesięć udanych inicjatyw zebrało w Niemczech ponad 4,47 mln zweryfikowanych podpisów (Infographic 2024). Znaczącymi kampaniami udanych inicjatyw były „Right2Water”, „StopFinning” i „FurFree Europe”. Poza tymi udanymi inicjatywami w Niemczech zebrano dodatkowe 620 979 zweryfikowanych podpisów, wspierając różne inne kampanie europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Praktyczne doświadczenie w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej
Aby pogłębić zrozumienie, przeprowadziliśmy ćwiczenie symulacyjne, podczas którego uczestnicy opracowali własne propozycje europejskiej inicjatywy obywatelskiej. To praktyczne działanie pozwoliło im doświadczyć procesu europejskiej inicjatywy obywatelskiej z pierwszej ręki. Entuzjazm i kreatywność doprowadziły do dwóch znaczących propozycji:
1. „Stop Turning Labels into Fables” – ma na celu stworzenie znormalizowanego znaku sprawiedliwego handlu w całej UE, aby promować świadome decyzje konsumentów i wspierać zrównoważoną produkcję.
2. „Naprawa jest sprawiedliwa” – skoncentrowanie się na ograniczaniu ilości odpadów pochodzących z produkcji masowej poprzez ustanowienie funduszu UE zachęcającego do świadczenia usług naprawczych i promującego gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Propozycje te są przykładem zbiorowej odpowiedzialności i kreatywności uczestników w rozwiązywaniu istotnych kwestii, takich jak prawa konsumentów i zrównoważony rozwój.
Wzmacnianie zmian
Symulacja umożliwiła uczestnikom krytyczne myślenie o zmianach, które chcą zobaczyć w Unii Europejskiej, prezentując europejską inicjatywę obywatelską jako narzędzie działania. Jeśli interesuje Cię kształtowanie przyszłości Europy, zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać europejską inicjatywę obywatelską do rozwiązania pilnych problemów. Jak wykorzystalibyście to demokratyczne narzędzie do napędzania zmian?
Czy poparlibyście inicjatywy, które wysunęli uczniowie? Podziel się swoimi przemyśleniami poniżej.
Autorzy
Zespół forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej- Kategorie
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.