Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Pooštravanje noževa švicarske vojske za europsku demokraciju

Ažurirano: 31 January 2019

Riječ je o istinskoj legendi i kulturnoj ikoni. Džeketknife s više alata proizveden je u udaljenoj alpskoj dolini u Švicarskoj. Nazvan (nevjerojatno) „Offiziersmesser” pedesetih godina prošlog stoljeća američki vojnici upotrebljavali su ručnu kombinaciju odvijača, mogu otvarati drvo, pile za drvo, škare, datoteku za nokt i mnoge druge funkcije koje se jednostavno nazivaju švicarskim nožem (SAK). Njegova višenamjenska priroda nadahnula je dizajnere alata diljem svijeta, među kojima su i dizajneri prvog prijelaznog instrumenta participativne i izravne demokracije, europska građanska inicijativa (EGI).

U posljednjih sedam godina gotovo 10 milijuna europskih građana iz 28 država članica iskoristilo je europsku građansku inicijativu za utvrđivanje političkog programa Europske unije pokretanjem više od 70 različitih inicijativa (od kojih je više od 50 službeno registrirano). Kao i u slučaju već više od sto godina starog, ali oštrog SAK-a, najnapredniji model naziva se „The Giant” i ima čak 87 alata s 141 različitim funkcijama – mnogo mlađa europska građanska inicijativa već je doživjela fascinantni mnoštvo različitih oblika uporabe, što ju čini pravim švicarskim nožem za potrebe europske demokracije.

Mnogi Europljani koriste europsku građansku inicijativu kao „papučicu za plin” za promicanje inovativnog transnacionalnog zakonodavstva. To uključuje jednu od prvih inicijativa, „Akt o jedinstvenoj tarifi”, koji je 3. prosinca 2012. pokrenula skupina mladih studenata i skroman proračun od 2 000 EUR. Nikad nije bilo potrebno dobiti službeno potreban milijun potpisa iz najmanje sedam država članica kako bi dobio zamah jer je to bio pravovremeni poticaj koji je Europska komisija htjela primiti i provesti.

Niz drugih europskih građanskih inicijativa, uključujući vrlo uspješnu inicijativu „Right2Water”, koja je dobila potvrđenu potporu od najmanje 1 659 543 građana EU-a iz svih država članica, ne samo da je pitanje uvrstilo u politički program, već je sve to učinilo u zakonodavstvu na razini Europe.

Međutim, europska građanska inicijativa može se koristiti i na mnoge druge načine: na primjer, kao „kočnica” za zaustavljanje ili poništavanje zakonodavstva. Inicijativa „Zaustavimo TTIP” možda je bila najistaknutija reprezentativna za tu vrstu prijedloga o „kočništvu”. Posljednjih godina milijuni europskih građana aktivirali su se i doveli u pitanje prednosti međunarodnih sporazuma o trgovini i ulaganjima. Ali i takozvane uspješne inicijative, odnosno one inicijative koje su premašile zahtjev za milijun potpisa, kao što su „Zabrana glifosata”, „Stop vivisection”i „Jedan od nas” uglavnom su bile usmjerene na uspostavu velikog, velikog STOP SIGN-a na transnacionalnoj razini.

Kao i švicarska vojska, mnogo je više od europske građanske inicijative. Taj se instrument također može koristiti kao „vrhovni alat” (usklađivanje ili poboljšanje postojećeg zakonodavstva), „pokretač za oblikovanje europskih politika” (uz druge metode) ili kao „katalitičar za izgradnju koalicije” (na primjer, inicijativom „Univerzalni osnovni dohodak”, koja nikad nije dobila dovoljno potpisa da bi ispunila uvjete za sljedeći korak, ali je ipak pridonijela stvaranju velike europske mreže navijača). Naposljetku, i to je vrlo popularno u predizbornim vremenima kao i sada, neke se europske građanske inicijative jednostavno smatraju snažnim „kamerom” kandidata, političke stranke ili čak poduzeća... u ranoj povijesti još uvijek mladog EGI-ja u kojem je američki proizvođač sladoleda pokušao iskoristiti taj proces podnošenjem „sretnog prijedloga za krave”.

 

Subjekt koji pridonosi utvrđivanju: Predsjednik organizacije Initiative and Referendum Institute Europe (Inicijativa i Referendum Institute Europe)

Objavitelji

Bruno Kaufmann, predsjednik organizacije Initiative and Referendum Institute Europe

Bruno prati razvoj europske građanske inicijative još od ranih dana 1991. kada je suosnivao mrežu „Eurotopia” kojom se izvorno podiže i promiče sama ideja europske građanske inicijative. Bruno je danas predsjednik Vijeća za demokraciju i Izbornog povjerenstva u Falunu (Švedska) i supredsjedatelj Globalnog foruma o modernoj izravnoj demokraciji. Bruno Kaufmann dopisnik je za globalnu demokraciju švicarskog poduzeća za radiodifuziju i glavni urednik naroda2power.info. Od 2001. predsjeda Europskim institutom za inicijativu i referendum te direktorom za međunarodnu suradnju u švicarskoj zakladi za demokraciju.

Kategorije

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.