Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Заостряне на ножа на швейцарската армия за европейската демокрация

Актуализирано на: 31 January 2019

Това е истинска легенда и културна икона. Многоинструменталният джобен нож е произведен в отдалечена алпийска долина в Швейцария. Първоначално наричани (неясно) „Offiziersmesser“ през 1950-те години на миналия век, американски войници, използващи подходящата комбинация от отвертки, могат да отварят, дървени триони, ножици, павилиони за нокти и много други функции просто го наричат швейцарския нож на армията (SAK). Неговият многофункционален характер вдъхновява дизайнерите на инструменти в целия свят — сред тях — дизайнерите на първия преходен инструмент на демокрацията на участието и пряката демокрация — Европейската гражданска инициатива (ЕГИ).

През последните седем години почти 10 милиона европейски граждани от 28 държави членки са използвали ЕГИ, за да определят политическата програма на Европейския съюз, като са стартирали повече от 70 различни инициативи (от които над 50 са официално регистрирани). Както и в случая с южновековната, но все още остра САК — най-напредналият модел се нарича „Джант“ и разполага с не по-малко от 87 инструмента с 141 различни функции — много по-младата ЕГИ вече се радва на вълнуващ набор от различни форми на употреба, което я превръща в истински нож на швейцарската армия за целите на европейската демокрация.

Много европейци са използвали ЕГИ като „газова педал“ за насърчаване на новаторско транснационално законодателство. Това включва една от първите инициативи — „ Акт за единната комуникационна тарифа“, стартиран на 3 декември 2012 г. от група млади студенти, и скромен бюджет от 2 000 EUR. Никога не е било необходимо официално изискваните 1 милиона подписа да бъдат получени от поне седем държави членки, за да се набере инерция, тъй като това беше навременен стимул, който Европейската комисия се радва да получи и приложи.

Редица други ЕГИ, включително изключително успешната инициатива „Право на вода“, която получи проверена подкрепа от не по-малко от 1 659 543 граждани на ЕС от всички държави членки, не само поставиха въпрос в политическия дневен ред, но и превърнаха този въпрос в общоевропейско законодателство.

ЕГИ обаче може да се използва и по много други начини: например като „спирачка“ за спиране или отмяна на законодателството. Инициативата „Спрете ТПТИ „ вероятно беше най-ясно представителното за този вид предложение за „спиране“. През последните години милиони европейски граждани се засилиха да поставят под въпрос ползите от международните търговски и инвестиционни споразумения. Но също така така наречените успешни инициативи, които надхвърлят изискването за 1 милиона подписа, като например „Забрана на глифозата„, „Спрете вивисекцията„и „Един от нас“, се отнасяха главно до създаването на голям, голям STOP SIGN на транснационално равнище.

Подобно на ножа на швейцарската армия, Европейската гражданска инициатива има много повече. Многостранният инструмент може да се използва и като „клапан „(за коригиране или подобряване на съществуващото законодателство), „разменна монета„(за оказване на влияние върху изготвянето на европейските политики, в допълнение към други методи) или като „катализатор за изграждане на коалиции „(мощно, например чрез инициативата „Универсален основен доход“, която никога не е получила достатъчно подписи, за да отговаря на изискванията за следващата стъпка, но въпреки това е допринесла за създаването на голяма европейска мрежа от поддръжници). И накрая, и това е много популярно в предизборните времена като сега, някои европейски граждански инициативи просто се разглеждат като мощен „рекламен „за кандидат, политическа партия или дори дружество... на ранен етап от все още младата история на ЕГИ, който практикува американски производител на сладолед, опитал се да използва процеса, като представи предложение за „щастлива крава“.

 

Вносител на статията: Председател на института „Инициатива и референдум в Европа

Автори

Bruno Kaufmann, председател на Института „Инициатива и референдум в Европа“

Бруно следи развитието на Европейската гражданска инициатива от първите дни на 1991 г., когато съучредява мрежата „Евротопия“, която първоначално издига и популяризира самата идея на ЕГИ. Днес Бруно е председател на Съвета за демокрация и избирателната комисия във Фалун (Швеция) и съпредседателства Световния форум за модерна пряка демокрация. Bruno Kaufmann е световен кореспондент по въпросите на демокрацията в Швейцарската радиотелевизионна компания и главен редактор на people2power.info. От 2001 г. ръководи Института за инициатива и референдум в Европа и е директор по въпросите на международното сътрудничество в Швейцарската фондация за демокрация.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.