Нашата европейска гражданска инициатива „Призив за постигане на среда без тютюн и първото европейско поколение без тютюн до 2023 г.“ има за цел да помогне за постепенното премахване на тютюнопушенето от всички държави — членки на Европейския съюз. Ние, Nofumadores и Европейската мрежа за тютюнопушене и предотвратяване на тютюна (ENSP), обединихме усилията си с 37 организации от 19 държави, за да постигнем това, тъй като не искаме да предаваме този бич на следващото поколение. Призоваваме за постепенно премахване на продажбите на тютюневи и никотинови изделия в целия ЕС.
Както казва Боб Дилън: „Колко няколко пъти човек може да заведе главата си и да предпази, че той просто не вижда? „Искаме ЕС да се помни за „Големия тютюн“ и в крайна сметка да предприеме решителни действия. Колко мъртви хора и поколения юноши трябва да се превърнат в роби на никотин за цял живот, преди властите да сложат край на тази създадена от промишлеността, предотвратима пандемия и да ги направят свободни?
Като граждани на Съюза ние вземаме въпроси в собствените си ръце. Тютюневите и никотиновите изделия просто водят до пристрастяване и са твърде вредни, за да останат законни дори и за друг ден. Въпреки това се стремим към отложена забрана, следвайки вече започналия от Нова Зеландия път. Новите няма да заменят тези стари пушачи. Като се започне от родените през 2010 г., тези граждани на ЕС никога няма да могат законно да купуват тютюн. Настоящите пушачи все още ще могат да продължат да имат навик, притежание или потребление не биха били криминализирани, тъй като става въпрос главно за забрана на продажбите. Въпреки това обществото би насърчило всяка мярка, която да им помогне да се откажат — от помощи за спиране до обявяване на повечето пространства без тютюнев дим.
По-специално считаме, че е необходимо:
- Насърчаване на първото европейско поколение без тютюн до 2028 г., като се сложи край на продажбата на тютюневи и никотинови изделия на граждани, родени след 2010 г.
- Създаване на европейска мрежа от плажове и речни брегове без тютюнев дим, което ще направи тези пространства по-здравословни и екологично устойчиви.
- Създаване на европейска мрежа от национални паркове без тютюн и без обори, което да ги направи по-здравословни и да намали замърсяването и риска от пожари.
- Да разширяват пространства, свободни от дим и пари на открито, особено тези, които посещават непълнолетни лица (паркове, плувни басейни, спортни събития и центрове, изложби и тераси на ресторанти).
- Премахване на рекламата и присъствието на тютюневи изделия в аудио-визуалната продукция, социалните медии, като се обръща специално внимание на скритата реклама чрез инфлуенсъри и позиционирането на продукти.
- Финансиране на проекти за научноизследователска и развойна дейност за заболявания, причинени от тютюнопушене, за да се подобри тяхната прогноза и те да станат лечими.
Считаме, че ЕС не защитава подрастващите от хищнически тютюневи корпорации
Испанските юноши започват да пушат на 13.9-годишна възраст. Магазините за тютюн не изискват редовно документ за самоличност, а единични цигари се продават незаконно на удобни магазини без последствия. Понастоящем плакираните електронни цигари достигат епидемични равнища, като се продават виртуално навсякъде на деца, които ги споделят по време на ваканцията. Това е проблем, който се споделя от останалите държави от ЕС. Като цяло 15 % от всички европейци на възраст между 15 и 24 години са пушачи. За сравнение, тютюнопушенето в САЩ е достигнало най-ниската историческа точка за един век, тъй като едва 2 % от юношите консумират цигари, което превръща електронните цигари в нов основен проблем.
От съществено значение е да се посочи, че за тютюневата промишленост принуждаването на тийнейджърите е от жизненоважно значение за оцеляването. Почти никой не започва да пушат цигари след 21 г. Девет от всеки десет нови пушачи започват да осветяват цигари или всяко друго никотиново изделие на възраст около 14 години (той може да варира леко във всяка държава). Тези корпорации използват хищнически практики с малолетни и непълнолетни европейски граждани, за да увеличат печалбите си. Ето защо нашата инициатива настоятелно призовава Европейската комисия да премахне рекламата и присъствието на тютюневи изделия в аудио-визуалните продукции и социалните медии, особено по отношение на скритата реклама чрез инфлуенсъри и позициониране на продукти. Трябва да защитаваме бъдещите поколения.
ЕС обещава да се бори със значителни здравни скруми
Достигнахме до ситуация, при която 27 % от всички ракови заболявания могат да бъдат отдадени на тютюнопушенето на цигари. Тютюнопушенето причинява над 8 милиона случая на преждевременна смърт в световен мащаб и намалява качеството на живот на много хора, включително ХОББ, емфиземия, инсулт и др. Призоваваме ЕС да изпълни мисията си, както гласи член 168 от ДФЕС: При разработването и изпълнението на всички политики и дейности на Съюза се осигурява високо равнище на закрила на човешкото здраве. Действията на Съюза (...) са насочени към подобряване на общественото здраве (...). Тези действия обхващат борбата с големите заплахи за здравето“. Добре, „здравен бич“ е определението за тази изцяло предотвратима със стопанска цел пандемия, предизвикана от безсърбещи, аморални корпорации.
Защо се нарича премахване, а не забрана?
Правителствата редовно забраняват или ограничават дейности или продукти, считани за вредни. Никой не счита тези мерки за „забрани“. В началото на 20-те години на миналия век Bibig Tobacco създава и поддържа погрешно сравнение със забраната за употреба на алкохол в САЩ. Отхвърляме това. Производителите на цигари все още използват този буджейман, за да потърсят другия начин, докато индустрията разчита на насочването към малолетни и непълнолетни лица, за да оцелеят, като същевременно лобира зъбите и ноктите срещу увеличаването на пространствата без тютюнев дим. Тютюнопушенето е за разлика от други заплахи за здравето в световен мащаб, тъй като инфекциозните заболявания не използват многонационални дружества за връзки с обществеността. Няма фронтови групи, които да насърчават разпространението на Covid или малария.
Факт е, че цигарите не са като бира; те са много по-смъртоносни, тъй като само 5 % от хората, които пият е пристрастен. От друга страна, над 80 % от хората, които пушат. Освен това повечето пушачи не се радват на навиците си и постоянно мислят за отказване. Ето защо призоваваме за премахване, тъй като бихте призовали за премахване на детския труд, изтезанията или робството. Приемането на термина „забрана“ означава да се използва посланието, създадено от тези законни търговци на наркотици.
Тютюнопушенето е бреме за нашето здраве и богатство
Цигарите са толкова вредни, че ЕС следва да проправи пътя за търсене на обезщетения за всички вреди, причинени на обществото и планетата от тютюневата промишленост.
Аргументите на тютюневата промишленост за това, че са големи данъкоплатци, са част от посланието, което трябва да опровергаме. Парите идват от загубата на здравето на гражданите, което обогатява само хищническо малцинство от заинтересовани страни. Ако гражданите не използват парите си, за да купуват тютюн, те биха го използвали за закупуване на други стоки като питателни храни, образование, спорт и култура, които в крайна сметка ще генерират богатство на различни равнища.
Големите тютюни винаги забравят да споменават тежестта, породена от продаваните от тях продукти върху здравните системи. Те са не само водещата причина за предотвратима смърт в ЕС, но за всяко евро, събрано под формата на данъци, последиците струват на обществото поне три пъти повече. Трябва да ги обложим с данък при изчезването им.
Таксата за опазване на околната среда
Филтрите се произвеждат от бионеразградима пластмаса, наречена целулозен ацетат, и се влошава с десетилетие. Когато правят това, те се разделят на по-малки пластмасови микрочастици, навлизайки в хранителната верига, докато рибата ги консумира. Цигарите замърсяват до 50 литра вода с никотин и катран. Изчислено е, че всяка година се изхвърлят 4,5 трилиона бута цигари и те са най-замърсеният продукт, който се среща на морското дъно.
Мрежа от европейски плажове, реки и гори без тютюнев дим ще премахне един от най-токсичните замърсители на океана и Земята и ще ги превърне в места, от които семействата могат да се наслаждават без тютюнев дим и цигарени отпадъци.
Предприемайте действия сега!
Вече обединихме усилията си с 37 организации от 19 държави, за да сложим край на тази предизвикана от промишлеността пандемия. Тя ще положи значителни усилия, за да събере един милион подписа, за да превърне тази европейска гражданска инициатива в сфера на неприкосновеност. Милиони европейски граждани обезсилват цигарите и промишлеността зад тях, като изискват по-строги разпоредби.
Персоналът, ресурсите и парите са от съществено значение и са от ключово значение за рекламирането на нашата ЕГИ и за пълноценното ангажиране с европейските граждани. Това е брутална конкуренция, като се има предвид, че нашият противник е мощната и богата тютюнева промишленост.
Необходимо е всеки гражданин на ЕС да подпише тази инициатива. Тютюневите гиганти са изгубили с убийство. Те са изградили и поддържали наративно послание чрез лъжи и заблуда. Ако ЕС иска да продължи да бъде символ на свобода и светлина, Европейският парламент и Съветът ще премахнат продажбите на тютюневи изделия. Това ли е моментът на истината? Както и Боб Дилан, „Колко смъртни случаи ще отнеме, докато знае колко души са загинали?“ Отговорът може да бъде ударен във вятъра, пълен с дим, пристрастяване към юношеска възраст, инсулт, сърдечна болест, рак и обезлесяване. Въпреки това тя е в ръцете на нашите служители на изборни длъжности и във Вашите ръце, като подписва, насърчава и споделя тази гражданска инициатива.
Ако сте гражданин на ЕС, моля, преминете към Европейската гражданска инициатива (europa.eu) и подпишете! Ако не сте гражданин на ЕС, моля, помогнете ни да разпространим информацията чрез споделяне в социалните медии и с Вашите приятели и семейство в ЕС.
Посетете уебсайта на инициативата тук: Европа без тютюн — Европейска гражданска инициатива — Европа без тютюн (ensp.network)
Посетете официалната страница на инициативата тук: Данни за инициативата | Европейска гражданска инициатива (europa.eu)
Автори
Ракел Фернандес Мегина, Убалдо КуадрадоОт 2005 г. Raquel Fernández Megina е председател на испанската НПО в областта на общественото здраве Nofumadores (non-Smokers), която се застъпва за бъдеще без тютюн. Убалдо Куадрадо е заместник-председател на Nofumadores, испанска неправителствена организация в областта на общественото здраве, която се застъпва за бъдеще без тютюн. И двамата са проучили журналистиката и се считат за „активисти“, като дават възможност на гражданите да защитават правото ни на среда без тютюнев дим и пари, както и да оказват натиск върху законодателите да постигнат напредък в прилагането на мерки за контрол на тютюна, насочени към предотвратяване на започването на пушене от новите поколения.
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.