Въпреки че неравенството по отношение на доходите в световен мащаб намалява през последните десетилетия и милиарди бяха премахнати от крайнатабедност(https://ourworldindata.org/global-economic-inequality#global-income-ine…), екстремните доходи и крайно богатството на първите 1 % останаха в застой през последните десетилетия или дори се увеличиха в някои държави( https://ourworldindata.org/grapher/share-of-income-received-by-the-rich…,).
Тъй като всяка година хората генерират милиони или милиарди доходи, повече от доходите на повечето хора, които работят през целия си живот, и повече, отколкото биха могли да харчат съзнателно, трябва да се създаде нова данъчна категория за крайно богатство.
Всички годишни доходи над 1 млн. евро следва да бъдат облагани с данъци по-високи от предишните данъчни ставки, коригирани в посока нагоре в мултимилиона и завършващи с крайно данъчно облагане за всичко над 1 млрд. евро годишно.
Данъчното облагане на изключителното богатство следва да се съчетае с по-високо данъчно облагане на луксозните стоки (вещи, яхти, бижута) и на второстепенните или третичните жилища, които не се използват за живот, а като актив за съхраняване на богатство, докато жилищата стават недостъпни за средната и долната класа поради повишаващите се цени на жилищата.
Определянето на абсурдни парични суми също следва да бъде обезкуражавано. Милиарди евро, седящи по банкова сметка, която не се използва, следва да бъдат облагани с няколко процента всяка година. Това е особено необходимо в случая на многонационалните корпорации като Apple, Google и Microsoft, които съхраняват стотици милиарди долара без намерение да ги използват.
ЕС може да се превърне във водещ пример чрез създаване на политики за уеднаквяване на данъчните стандарти на своите държави членки и насърчаване на по-голямо равенство в доходите.
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.Коментари