Toetada rikaste maksustamist, et luua tulu sotsiaalpoliitikale, ökoloogilisele üleminekule ja arengukoostööle!
Kaks ja pool kuud - see on kõik aeg, mis meil on jäänud, et saada võimalus muuta Euroopa varamaks visioonist reaalsuseks. Kiireloomulisus on ilmne: meie Euroopa kodanikualgatus, mille eesmärk on maksustada õiglaselt ülirikkaid, et rahastada ökoloogilist ja sotsiaalset üleminekut, on juba kogunud üle 250 000 allkirja. Aga aeg hakkab otsa saama. Iga päev muutub üha väärtuslikumaks, kui püüame saavutada oma lõppeesmärki, milleks on miljon allkirja. Õnneks näib hoog rikaste maksustamise kasuks kasvavat. Kuid enne, kui me sellesse süveneme, vaatame uuesti läbi põhiküsimuse: Miks on meil tõesti vaja Euroopa varamaksu?
Sotsiaalne ja kliimaõiglus: Sama mündi kaks külge
Usume, et enamik Euroopa maksusüsteeme soosib teadlikult kõige jõukamaid, luues kaudse privileegi normi. Peaaegu igas Euroopa riigis on rikkaimate inimeste maksukoormus aja jooksul pidevalt vähenenud. Viimase kolmekümne aasta jooksul on omandimaksud kaotatud kõigis ELi liikmesriikides peale ühe - Hispaanias, kus kehtib endiselt föderaalne omandimaks.
Kodanikud on selle kasvava ebavõrdsuse kogemisel ja kogemisel esirinnas. Õiglust ja ebavõrdsust käsitleva Eurobaromeetri uuringu kohaselt usub 81 % elanikkonnast, et sissetulekute erinevused nende riigis on liiga suured, ning 78 % arvab, et nende valitsus peaks selle ebavõrdsuse vähendamiseks rohkem ära tegema. On viimane aeg see suundumus ümber pöörata, mitte ainult demokraatia, vaid ka majandusliku tõhususe huvides.
Samal ajal seisab Euroopa Liit silmitsi kliimamuutustest tuleneva pakilise probleemiga. Euroopa kliimariskide hinnangu kohaselt soojeneb Euroopa kaks korda kiiremini kui maailma keskmine, mis toob kaasa sagedasemad äärmuslikud ilmastikunähtused, mis mõjutavad ebaproportsionaalselt kõige haavatavamaid elanikkonnarühmi. Paradoksaalselt tekitavad need rühmad kõige vähem kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Maailma rikkaim 1% paiskab õhku rohkem CO2 kui vaeseim 66%, keda kliimamuutused kõige rohkem mõjutavad. Ilmselgelt ei ole kliimaõiglust võimalik saavutada ilma sotsiaalse õigluseta. Peame kiiresti tasakaalustama vastutuse, et tagada õiglane ja demokraatlik üleminek kliimamuutustele.
Varamaks annaks märkimisväärset tulu sotsiaalpoliitika, ökoloogilise ülemineku ja arengukoostöö rahastamiseks. Euroopa üleminek CO2-neutraalsele majandusele ja kliimaeesmärkide saavutamine 2030. aastaks nõuab tohutuid investeeringuid, mis Euroopa Komisjoni hinnangul ulatuvad 260 miljardi euroni aastas. Kuigi need arvud võivad õigustatult tunduda tohutud, on need tegelikult väiksemad kui see, mida ülirikaste maks võiks anda.
Oxfami 2024. aasta aprillis avaldatud uuringust selgus, et ELi valitsused kaotavad igal aastal rohkem kui 286 miljardit eurot, kuna kõige jõukamaid eurooplasi ei maksustata proportsionaalselt. See summa on võrreldav Soome SKPga ja moodustab 33 miljonit eurot saamata jäänud maksutulust tunnis. Varamaks ei ole mitte ainult vajalik, vaid ka õiglane, tagades, et rohepöörde koormus ei langeks keskmiselt ja vaestele leibkondadele.
Visioonisttegudeni: Tee sillutamine Euroopa varamaksule
See kontekst ajendas meid käivitama Euroopa kodanikualgatuse, mis on märkimisväärne vahend, mis võimaldab miljonil ELi kodanikul paluda Euroopa Komisjonil esitada uue õigusakti ettepanek konkreetses küsimuses. Oleme moodustanud korraldajate rühma seitsmest liikmesriigist, kuhu kuuluvad erineva poliitilise, ametiühingu- ja kodanikuühiskonna taustaga korraldajad ning miljonäride ühendused. Peamised allakirjutanud on järgmised:
- Paul Magnette (Sotsialistliku Partei juht, Belgia)
- Aurore Lalucq (Euroopa Parlamendi liige, Place Publique, Prantsusmaa)
- Thomas Piketty (Prantsusmaa majandusteadlane)
- Marlène Engelhorn (Mitmemiljonär, Tax Me Now – Austria)
- Lars Koch (Oxfami Taani peasekretär)
- László Andor (FEPSi peasekretär – Ungari)
- Conny Reuter (Progressiivse Liidu ülemaailmne koordinaator – Saksamaa)
- Patrizio Lainà (Soome Spetsialistide Keskliidu STTK peaökonomist – Soome)
Paul Magnette ja Aurore Lalucq enne Euroopa kodanikualgatuse esitamist Euroopa Komisjoni ees.
Meie esimene ülesanne oli saavutada, et komisjon meie algatuse heaks kiidaks. Selle saavutamiseks tegime koostööd erinevate ekspertidega, et töötada välja tugev ja üksikasjalik õiguslik argument. Pärast enam kui kuu pikkust ootamist nõustus komisjon meie projekti registreerima, mis on oluline ja julgustav samm, andes märku, et laialdane kodanike mobiliseerimine on võimalik. Nii nagu me kehtestasime Euroopa tasandil hargmaiste ettevõtete miinimummaksu ja superkasumi maksu, on meil nüüd selge tee nõuda üksikisikutelt varamaksu rakendamist, et saavutada suurem sotsiaalne ja kliimaõiglus.
Aeg on käes: Kasvav toetus jõukuse maksule
Õnneks on praegune olukord selgelt meie kasuks ja ettepanek, mida me kaitseme, leiab avalikus arutelus üha enam kõlapinda. See vastab kodanike, kodanikuühiskonna, majandusteadlaste, teadlaste ja isegi valitud esindajate arvukatele hiljutistele üleskutsetele.
Juba enne meie algatuse esitamist nõudsid rohkem kui 130 Euroopa Parlamendi liiget, keda toetasid arvukad majandusteadlased, nagu Joseph Stiglitz ja Gabriel Zucman, progressiivse rahvusvahelise äärmusliku varamaksu kehtestamist Prantsuse meedias Le Mondeavaldatud arvamusartikli kaudu, millele igaüks neist on alla kirjutanud. Sellest ajast alates on hoog kasvanud ja avalik arvamus näib olevat üha enam veendunud sellise maksu vajalikkuses.
Raphaël Glucksmann (Prantsusest pärit Euroopa Parlamendi liige), Paul Magnette ja Aurore Lalucq (Prantsusest pärit Euroopa Parlamendi liige) levitavad Belgias Charlerois lendlehti, mida saadavad vabatahtlikud.
Hiljutised uuringud, mille Ipsos viis läbi Earth4Alli jaoks, näitavad üldsuse kasvavat toetust suurele maksureformile. Tulemused näitavad, et 68% vastanutest 17 riigis pooldab nüüd omandimaksu kui vahendit, millega rahastada olulisi muutusi meie majanduses ja eluviisis, ning ainult 11% on selle vastu. Idee maksustada ülirikkaid on jõudnud isegi G20-sse, kus seda toetavad mitmed riigid, alustades Brasiiliast, kes on teinud sellest oma 2024. aasta eesistumise ühe prioriteedi.
Euroopas oleme saanud kasu partnerorganisatsioonide tööst, kes on selle küsimuse järk-järgult aruteludes esiplaanile toonud. Näiteks 2024. aasta aprilli alguses juhtisid Oxfam, Avaaz ja WeMove Europe ühiselt Euroopa Parlamendi ees tegevust, kasutades täispuhutavat eralennukit, et protesteerida ELi tegevusetuse vastu seoses „Euroopa rikkaimate ja suurimate saastajatega“. Sellised mobiliseerimised ning arvukad konverentsid ja seminarid õiglasema maksustamise arendamise teemal meelitavad meediat ja avalikku tähelepanu. See huvi on väga oluline, sest see aitab meil levitada oma algatust pühendunumale ja vastuvõtlikumale üldsusele.
Avaaz, WeMove Europe ja Oxfam koos kliimaaktivistide rühmaga maanduvad eralennukiga väljaspool Euroopa Parlamenti täiskogu istungil 11. aprillil 2024.
Nii veebis uudiskirjade ja sotsiaalmeedia kaudu kui ka väljaspool seda tänavakampaaniate kaudu on nüüd meie ülesanne konteksti ära kasutada ja koguda võimalikult palju allkirju.
Liitu liikumisega: Aita meil jõuda miljoni allkirjani!
Edu saavutamiseks peame 9. oktoobriks koguma kogu Euroopas üle 800 000 täiendava allkirja. See eesmärk võib tunduda ambitsioonikas, isegi mõne jaoks kättesaamatu, kuid see on täiesti saavutatav, kui õnnestub mobiliseerida avalik arvamus – kõik need, kes nõuavad suuremat maksu-, sotsiaalset ja kliimaõiglust.
Algatuse esimesest kuni viimase päevani oleme püüdnud ja jätkame võimalikult laia poliitikute, ametiühingute, valitsusväliste organisatsioonide ja kodanikuühiskonna liikmete koalitsiooni loomist. Ainult üheskoos saame selle algatuse muuta märkimisväärseks rahva- ja kodanikuvõiduks.
Raphaël Glucksmann (Prantsusest pärit Euroopa Parlamendi liige), Aurore Lalucq ja Paul Magnette, kes otsivad Belgias Charlerois uksest ukseni võimalusi Euroopa kodanikualgatuse edendamiseks.
Valmis tegutsema? AlustageEuroopa kodanikualgatuse allkirjastamisega, seejärel kutsuge oma sõpru ja pereliikmeid üles tegema sama ning jagama seda oma sotsiaalvõrgustikes või mis tahes muul teie käsutuses oleval viisil!
Kasutagem seda võimalust, et nõuda Euroopas suuremat sotsiaalset ja kliimaõiglust! Muutkem omandimaks reaalsuseks!
Allkirjastage algatus siin: https://eci.ec.europa.eu/038/public/?lg=et
Lisateavet algatuse kohta leiate siit: https://www.tax-the-rich.eu
Autorid
Gauthier HanselGauthier Hansel teeb aktiivselt kampaaniat Euroopa kodanikualgatuse „Suurvara maksustamine ökoloogilise ja sotsiaalse ülemineku rahastamiseks“ toetuseks. Tal on magistrikraad poliitilises suhtluses ja lobitöös Brüsseli Vabas Ülikoolis ning ta on alati olnud eriti tundlik sotsiaalse õigluse küsimuste suhtes, mistõttu liitus ta 2024. aasta märtsis Euroopa kodanikualgatuse meeskonnaga.
- Kategooriad
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.