Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Ostvarimo porez na bogatstvo: hitan poziv na veću socijalnu i klimatsku pravdu

Ažurirano: 24 July 2024

Podržite porez na bogate kako biste ostvarili prihode za socijalne politike, ekološku tranziciju i razvojnu suradnju!

Dva i pol mjeseca - to je sve vrijeme koje nam je preostalo da imamo priliku pretvoriti europski porez na bogatstvo iz vizije u stvarnost. Hitnost je opipljiva: naša europska građanska inicijativa, čiji je cilj pravedno oporezivati iznimno bogate kako bi se financirala ekološka i socijalna tranzicija, već je prikupila više od 250 000 potpisa. Ali vrijeme istječe. Svaki dan postaje sve dragocjeniji jer nastojimo postići naš krajnji cilj od milijun potpisa. Srećom, čini se da zamah u korist oporezivanja bogatih raste. No, prije nego što smo zaroniti u to, neka je ponovno temeljno pitanje: Zašto nam je doista potreban europski porez na bogatstvo?

Socijalna i klimatska pravda: Dvije strane istog novčića

Vjerujemo da većina poreznih sustava u Europi namjerno favorizira najbogatije, stvarajući normu implicitne privilegije. U gotovo svim europskim zemljama porezno opterećenje najbogatijih osoba s vremenom se stalno smanjivalo. U posljednjih trideset godina porezi na bogatstvo ukinuti su u svim državama članicama EU-a osim u jednoj, Španjolskoj, u kojoj još uvijek postoji savezni porez na bogatstvo.

Građani su predvodnici u doživljavanju i svjedočenju tih sve većih nejednakosti. Prema istraživanju Eurobarometra o pravednosti i nejednakosti 81 % stanovništva smatra da su razlike u dohotku u njihovoj zemlji prevelike, a 78 % smatra da bi njihova vlada trebala učiniti više u borbi protiv tih nejednakosti. Krajnje je vrijeme da se taj trend preokrene, ne samo zbog demokracije, već i zbog gospodarske učinkovitosti.

Blow up airplane with "tax the rich" on the side next to a man wearing a pilot outfit and hat

Europska unija istodobno se suočava s gorućim izazovom klimatskih promjena. Na temelju europske procjene klimatskih rizika Europa se zagrijava dvostruko brže od globalnog prosjeka, što dovodi do češćih ekstremnih vremenskih uvjeta koji nerazmjerno pogađaju najranjivije stanovništvo. Paradoksalno, te skupine najmanje pridonose emisijama stakleničkih plinova. Jedan posto najbogatijih na svijetu ispušta više CO2 od 66 posto najsiromašnijih, koji su najviše pogođeni klimatskim promjenama. Jasno je da se klimatska pravda ne može postići bez socijalne pravde. Hitno moramo ponovno uravnotežiti odgovornost kako bismo osigurali pravednu i demokratsku klimatsku tranziciju.

Porezom na bogatstvo ostvarili bi se znatni prihodi za financiranje socijalnih politika, ekološke tranzicije i razvojne suradnje. Za prelazak Europe na ugljično neutralno gospodarstvo i postizanje klimatskih ciljeva do 2030. bit će potrebna golema ulaganja, koja Europska komisija procjenjuje na dodatnih 260 milijardi eura godišnje. Iako se ove brojke s pravom mogu činiti ogromnima, one su zapravo manje od onoga što bi porez na ultra bogate mogao donijeti.

Cardbox with "tax the rich" on the side filled with coins

Zapravo, studija koju je Oxfam objavio u travnju 2024. pokazala je da vlade EU-a gube više od 286 milijardi eura godišnje jer ne oporezuju razmjerno najbogatije Europljane. Taj je iznos usporediv s finskim BDP-om i svaki sat iznosi 33 milijuna EUR nenaplaćenih poreznih prihoda. Porez na bogatstvo nije samo potreban, već i pravedan, čime se osigurava da teret zelene tranzicije ne padne u prosjeku i da siromašna kućanstva ne padnu.

Od vizije do djelovanja: Stvaranje uvjeta za europski porez na bogatstvo

Taj nas je kontekst potaknuo da pokrenemo europsku građansku inicijativu, izvanredan alat kojim se milijunu građana EU-a omogućuje da od Europske komisije zatraži da predloži novo zakonodavstvo o određenom pitanju. Osnovali smo skupinu organizatora iz sedam država članica koja obuhvaća različita politička, sindikalna i civilna društva te udruženja milijunaša. Među glavnim potpisnicima nalaze se:

  • Paul Magnette (vođa Socijalističke stranke - Belgija)
  • Aurore Lalucq (zastupnica u Europskom parlamentu, Place Publique – Francuska)
  • Thomas Piketty (ekonomist – Francuska)
  • Marlène Engelhorn (Multimillionaire, Tax Me Now – Austrija)
  • Lars Koch (glavni tajnik Oxfama u Danskoj)
  • László Andor (glavni tajnik FEPS-a – Mađarska)
  • Conny Reuter (globalni koordinator Progresivnog saveza – Njemačka)
  • Patrizio Lainà (glavni ekonomist Finske konfederacije stručnjaka STTK – Finska)

Paul Magnette and Aurore Lalucq present in front of the European Commission before submitting the European Citizens' Initiative

Paul Magnette i Aurore Lalucq prisutni su pred Europskom komisijom prije podnošenja europske građanske inicijative.

Naš je prvi izazov bio natjerati Komisiju da prihvati našu inicijativu. Kako bismo to postigli, surađivali smo s raznim stručnjacima kako bismo razvili čvrst i detaljan pravni argument. Nakon više od mjesec dana čekanja, Komisija je pristala registrirati naš projekt, što je važan i ohrabrujući korak, signalizirajući da je realizacija moguća uz široku mobilizaciju građana. Baš kao što smo uspostavili minimalni porez na multinacionalna poduzeća i porez na superprofite na europskoj razini, sada imamo jasan put prema zahtijevanju uvođenja poreza na bogatstvo za pojedince radi veće socijalne i klimatske pravde.

Vrijeme je sada: Iskorištavanje sve veće potpore za porez na bogatstvo

Srećom, trenutačni je kontekst očito u našu korist, a prijedlog koji branimo dobiva na važnosti u javnoj raspravi. Odgovara na brojne nedavne pozive građana, civilnog društva, ekonomista, znanstvenika, pa čak i izabranih predstavnika.

Čak i prije podnošenja naše inicijative, više od 130 zastupnika u Europskom parlamentu, uz potporu brojnih ekonomista poput Josepha Stiglitza i Gabriela Zucmana, pozvalo je na uvođenje progresivnog međunarodnog poreza na ekstremno bogatstvo putem komentara objavljenog u francuskim medijima Le Monde i koji je potpisao svaki od njih. Od tada je zamah rastao, a čini se da je javno mnijenje sve uvjerenije u potrebu za takvim porezom.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Paul Magnette, and Aurore Lalucq distributing flyers in Charleroi, Belgium, accompanied by volunteers.

Raphaël Glucksmann (francuski zastupnik u Europskom parlamentu), Paul Magnette i Aurore Lalucq (francuski zastupnik u Europskom parlamentu) dijele letke u Charleroiu u Belgiji u pratnji volontera.

Nedavna istraživanja koja je proveo Ipsos za Earth4All pokazuju sve veću potporu javnosti velikoj poreznoj reformi. Rezultati pokazuju da se 68% ispitanika u 17 zemalja sada zalaže za porez na bogatstvo kao sredstvo financiranja značajnih promjena u našem gospodarstvu i načinu života, dok se samo 11% protivi. Ideja o oporezivanju ultrabogatih čak je stigla do skupine G20, gdje je nekoliko zemalja podupire, počevši od Brazila, koji ju je učinio jednim od svojih prioriteta u okviru svojeg predsjedanja 2024.

U Europi smo imali koristi od rada partnerskih organizacija koje su to pitanje postupno stavile u prvi plan rasprava. Na primjer, početkom travnja 2024. Oxfam, Avaaz i WeMove Europe zajednički su pred Europskim parlamentom pokrenuli akciju koristeći privatni zrakoplov na napuhavanje kako bi prosvjedovali protiv nedjelovanja EU-a u vezi s „najbogatijim i najvećim zagađivačima Europe”. Takve mobilizacije, uz brojne konferencije i radionice o razvoju pravednijeg oporezivanja, privlače pozornost medija i javnosti. Taj je interes ključan jer nam pomaže da svoju inicijativu proširimo na angažiraniju i prijemljiviju javnost. 

Avaaz, WeMove Europe and Oxfam, alongside a group of climate activists, land a private jet outside the European Parliament during a plenary session on April 11, 2024.

Avaaz, WeMove Europe i Oxfam, zajedno sa skupinom klimatskih aktivista, slete privatnim zrakoplovom ispred Europskog parlamenta tijekom plenarne sjednice 11. travnja 2024.

I online, putem newslettera i društvenih medija, i offline, putem rada ulične kampanje, sada je na nama da iskoristimo kontekst i prikupimo što više potpisa.

Uključite se u pokret: Pomozite nam da dođemo do milijun potpisa!

Kako bismo uspjeli, moramo prikupiti više od 800 000 dodatnih potpisa diljem Europe do 9. listopada. Taj se cilj može činiti ambicioznim, čak i nedostižnim za neke, ali je u potpunosti ostvariv ako uspijemo mobilizirati javno mnijenje – sve one koji pozivaju na veću fiskalnu, socijalnu i klimatsku pravdu.

Od prvog do posljednjeg dana ove inicijative nastojali smo i nastavit ćemo graditi najširu moguću koaliciju političara, sindikata, nevladinih organizacija i članova civilnog društva. Samo zajedno možemo ovu inicijativu pretvoriti u značajnu narodnu i građansku pobjedu.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Aurore Lalucq, and Paul Magnette canvassing door-to-door in Charleroi, Belgium, to promote the European citizens' initiative.

Raphaël Glucksmann (francuski zastupnik u Europskom parlamentu), Aurore Lalucq i Paul Magnette pretražuju od vrata do vrata u Charleroiu u Belgiji kako bi promicali europsku građansku inicijativu.

Spremni za akciju? Započnite potpisivanjem europske građanske inicijative,a zatim pozovite svoje prijatelje i obitelj da učine isto i podijele je na svojim društvenim mrežama ili na bilo koji drugi način koji vam je na raspolaganju!

Iskoristimo ovu priliku i zatražimo veću socijalnu i klimatsku pravdu u Europi! Ostvarimo porez na bogatstvo!

Potpišite inicijativu ovdje: https://eci.ec.europa.eu/038/public/?lg=en

Više o inicijativi saznajte ovdje: https://www.tax-the-rich.eu 

 

Author of Blog Post - Gauther Hansel

Objavitelji

Gauthier Ivica

Gauthier Hansel aktivno vodi kampanju za europsku građansku inicijativu pod nazivom „Oporezivanje velikog bogatstva radi financiranja ekološke i socijalne tranzicije”. Magistrirao je političku komunikaciju i lobiranje na Slobodnom sveučilištu u Bruxellesu te je uvijek bio posebno osjetljiv na pitanja socijalne pravde, zbog čega se pridružio timu za europsku građansku inicijativu u ožujku 2024.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.