Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Uresničimo davek na premoženje: nujen poziv k večji socialni in podnebni pravičnosti

Spremenjeno dne: 24 July 2024

Podpreti davek na bogate, da se ustvarijo prihodki za socialne politike, ekološki prehod in razvojno sodelovanje.

Dva meseca in pol - to je ves čas, ki nam je ostal, da lahko evropski davek na premoženje spremenimo iz vizije v resničnost. Nujnost je očitna: naša evropska državljanska pobuda, katere cilj je pravično obdavčiti najbogatejše za financiranje ekološkega in socialnega prehoda, je že zbrala več kot 250 000 podpisov. Toda čas se izteka. Vsak dan postaja vse bolj dragocen, saj si prizadevamo doseči končni cilj enega milijona podpisov. Na srečo se zdi, da se zagon za obdavčitev bogatih povečuje. Toda preden se poglobimo v to, ponovno preučimo osrednje vprašanje: Zakaj pravzaprav potrebujemo evropski davek na premoženje?

Socialna in podnebna pravičnost: Dve strani istega kovanca

Menimo, da večina davčnih sistemov v Evropi namerno daje prednost najbogatejšim in ustvarja normo implicitnega privilegija. V skoraj vseh evropskih državah se je davčna obremenitev najbogatejših posameznikov sčasoma stalno zmanjševala. V zadnjih tridesetih letih so bili davki na premoženje odpravljeni v vseh državah EU, razen v eni - Španiji, kjer še vedno obstaja zvezni davek na premoženje.

Državljani so v ospredju pri doživljanju in opazovanju teh vse večjih neenakosti. Glede na raziskavo Eurobarometra o pravičnosti in neenakosti 81 % prebivalstva meni, da so razlike v dohodkih v njihovi državi prevelike, 78 % pa jih meni, da bi morala njihova vlada storiti več za odpravo teh neenakosti. Skrajni čas je, da se ta trend obrne, ne le zaradi demokracije, ampak tudi zaradi gospodarske učinkovitosti.

Blow up airplane with "tax the rich" on the side next to a man wearing a pilot outfit and hat

Hkrati se Evropska unija sooča s perečim izzivom podnebnih sprememb. Na podlagi evropske ocene podnebnega tveganja se Evropa segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, kar povzroča pogostejše ekstremne vremenske pojave, ki nesorazmerno prizadenejo najranljivejše prebivalstvo. Paradoksalno je, da te skupine najmanj prispevajo k emisijam toplogrednih plinov. 1 % najbogatejših na svetu izpušča več CO2 kot 66 % najrevnejših, ki so jih podnebne spremembe najbolj prizadele. Podnebne pravičnosti seveda ni mogoče doseči brez socialne pravičnosti. Nujno moramo ponovno uravnotežiti odgovornost, da bi zagotovili pravičen in demokratičen podnebni prehod.

Davek na premoženje bi ustvaril znatne prihodke za financiranje socialnih politik, ekološkega prehoda in razvojnega sodelovanja. Za prehod Evrope na ogljično nevtralno gospodarstvo in doseganje njenih podnebnih ciljev do leta 2030 bodo potrebne ogromne naložbe, ki jih Evropska komisija ocenjuje na dodatnih 260 milijard evrov na leto. Čeprav se te številke upravičeno zdijo ogromne, so dejansko manjše od tega, kar bi lahko prinesel davek na ultra bogate.

Cardbox with "tax the rich" on the side filled with coins

Študija, ki jo je aprila 2024 objavil Oxfam, je pokazala, da vlade EU z nesorazmernim obdavčevanjem najbogatejših Evropejcev letno izgubijo več kot 286 milijard evrov. Ta znesek je primerljiv s finskim BDP in pomeni 33 milijonov EUR nepobranih davčnih prihodkov na uro. Davek na premoženje ni le potreben, temveč tudi pravičen, s čimer se zagotovi, da breme zelenega prehoda ne pade na povprečna in revna gospodinjstva.

Od vizije do akcije: Utiranje poti evropskemu davku na premoženje

Zaradi tega smo sprožili evropsko državljansko pobudo, izjemno orodje, ki je milijonu državljanov EU omogočilo, da Evropsko komisijo pozovejo, naj predlaga novo zakonodajo o določenem vprašanju. Oblikovali smo skupino organizatorjev iz sedmih držav članic, ki vključuje različna politična, sindikalna in civilnodružbena ozadja ter združenja milijonarjev. Med glavnimi podpisniki so:

  • Paul Magnette (vodja Socialistične stranke - Belgija)
  • Aurore Lalucq (poslanka Evropskega parlamenta, Place Publique – Francija)
  • Thomas Piketty (ekonomist – Francija)
  • Marlène Engelhorn (večmilijonarka, Tax Me Now – Avstrija)
  • Lars Koch (generalni sekretar danskega Oxfama)
  • László Andor (generalni sekretar FEPS – Madžarska)
  • Conny Reuter (globalni koordinator naprednega zavezništva – Nemčija)
  • Patrizio Lainà (glavni ekonomist pri finski konfederaciji strokovnjakov STTK – Finska)

Paul Magnette and Aurore Lalucq present in front of the European Commission before submitting the European Citizens' Initiative

Paul Magnette in Aurore Lalucq pred Evropsko komisijo predstavita evropsko državljansko pobudo.

Naš prvi izziv je bil, da Komisijo pripravimo do tega, da sprejme našo pobudo. Da bi to dosegli, smo sodelovali z različnimi strokovnjaki, da bi razvili trden in podroben pravni argument. Po več kot mesecu dni čakanja se je Komisija strinjala z registracijo našega projekta, kar je pomemben in spodbuden korak, ki kaže, da je uresničitev mogoča s široko mobilizacijo državljanov. Tako kot smo določili minimalni davek na multinacionalke in davek na superprofite na evropski ravni, imamo zdaj jasno pot, da zahtevamo uvedbo davka na premoženje za posameznike za večjo socialno in podnebno pravičnost.

Čas je zdaj: Izkoriščanje naraščajoče podpore za davek na premoženje

Na srečo je sedanji okvir očitno v našo korist in predlog, ki ga zagovarjamo, se uveljavlja v javni razpravi. Odziva se na številne nedavne pozive državljanov, civilne družbe, ekonomistov, znanstvenikov in celo izvoljenih predstavnikov.

Še pred vložitvijo naše pobude je več kot 130 poslancev Evropskega parlamenta, ki so jih podprli številni ekonomisti, kot sta Joseph Stiglitz in Gabriel Zucman, pozvalo k uvedbi progresivnega mednarodnega davka na izjemno bogastvo prek op-eda, objavljenega v francoskih medijih Le Monde in podpisanega s strani vsakega od njih. Od takrat se je zagon povečal in zdi se, da je javno mnenje vse bolj prepričano v potrebo po takem davku.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Paul Magnette, and Aurore Lalucq distributing flyers in Charleroi, Belgium, accompanied by volunteers.

Raphaël Glucksmann (francoski poslanec Evropskega parlamenta), Paul Magnette in Aurore Lalucq (francoski poslanec Evropskega parlamenta), ki razdeljujejo letake v Charleroiju v Belgiji v spremstvu prostovoljcev.

Nedavne raziskave, ki jih je izvedel Ipsos za Earth4All, kažejo, da javnost vse bolj podpira obsežno davčno reformo. Rezultati kažejo, da 68 % vprašanih v 17 državah zdaj podpira davek na premoženje kot sredstvo za financiranje pomembnih sprememb v našem gospodarstvu in načinu življenja, le 11 % pa jih temu nasprotuje. Zamisel o obdavčitvi najbogatejših se je celo prebila do skupine G20, kjer jo podpira več držav, začenši z Brazilijo, ki jo je uvrstila med svoje prednostne naloge v okviru svojega predsedovanja leta 2024.

V Evropi nam je koristilo delo partnerskih organizacij, ki so to vprašanje postopoma postavile v ospredje razprav. Na primer, v začetku aprila 2024 so Oxfam, Avaaz in WeMove Europe skupaj vodili ukrep z uporabo napihljivega zasebnega letala pred Evropskim parlamentom, da bi protestirali proti neukrepanju EU v zvezi z „najbogatejšimi in največjimi onesnaževalci Evrope“. Takšne mobilizacije, skupaj s številnimi konferencami in delavnicami o razvoju pravičnejše obdavčitve, pritegnejo pozornost medijev in javnosti. Ta interes je ključnega pomena, saj nam pomaga razširiti našo pobudo na bolj predano in dovzetno javnost. 

Avaaz, WeMove Europe and Oxfam, alongside a group of climate activists, land a private jet outside the European Parliament during a plenary session on April 11, 2024.

Avaaz, WeMove Europe in Oxfam skupaj s skupino podnebnih aktivistov na plenarnem zasedanju 11. aprila 2024 pred Evropskim parlamentom pristanejo zasebno letalo.

Tako na spletu, prek glasil in družbenih medijev, kot tudi zunaj spleta, prek uličnih kampanj, je zdaj na nas, da izkoristimo kontekst in zberemo čim več podpisov.

Pridružite se gibanju: Pomagajte nam doseči milijon podpisov!

Če želimo uspeti, moramo do 9. oktobra zbrati več kot 800 000 dodatnih podpisov po vsej Evropi. Ta cilj se morda zdi ambiciozen, za nekatere celo nedosegljiv, vendar je v celoti dosegljiv, če nam uspe mobilizirati javno mnenje – vse tiste, ki pozivajo k večji fiskalni, socialni in podnebni pravičnosti.

Od prvega do zadnjega dne te pobude smo si prizadevali in bomo še naprej gradili najširšo možno koalicijo politikov, sindikatov, nevladnih organizacij in članov civilne družbe. Le skupaj lahko to pobudo spremenimo v pomembno popularno in državljansko zmago.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Aurore Lalucq, and Paul Magnette canvassing door-to-door in Charleroi, Belgium, to promote the European citizens' initiative.

Raphaël Glucksmann (francoski poslanec Evropskega parlamenta), Aurore Lalucq in Paul Magnette na platnu od vrat do vrat v Charleroiju v Belgiji za promocijo evropske državljanske pobude.

Ste pripravljeni na akcijo? Začnite s podpisom evropske državljanske pobude,nato povabite svoje prijatelje in družino, da storijo enako, in jo delite na svojih družbenih omrežjih ali na kakršen koli drug način, ki vam je na voljo.

Izkoristimo to priložnost in zahtevajmo večjo socialno in podnebno pravičnost v Evropi! Uresničimo davek na premoženje!

Podpišite pobudo tukaj: https://eci.ec.europa.eu/038/public/?lg=en

Več informacij o pobudi je na voljo tukaj: https://www.tax-the-rich.eu 

 

Author of Blog Post - Gauther Hansel

Avtorji člankov

Gauthier Hansel

Gauthier Hansel se dejavno zavzema za evropsko državljansko pobudo Obdavčitev premoženja velike vrednosti za financiranje ekološkega in socialnega prehoda. Magistriral je iz političnega komuniciranja in lobiranja na Svobodni univerzi v Bruslju in je bil vedno posebej občutljiv za vprašanja socialne pravičnosti, zato se je marca 2024 pridružil ekipi evropske državljanske pobude.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.