Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A fiatalok bevonása az európai polgári kezdeményezésbe: a kihívások és megoldások kiemelése

Frissítés dátuma: 21/11/2023

A fiatal európai polgári kezdeményezések szervezőivel tartott közelmúltbeli webináriumon kiemelték, hogy mi az európai polgári kezdeményezés és hogyan működik, összekapcsolják a páneurópai kampányokat a fontos helyi kérdésekkel, és hatásos interaktív digitális tartalmakat hoznak létre annak a sikeres megközelítésnek, amelynek célja, hogy vonzóvá tegye a fiatalokat. 

A 2023 szeptemberében tartott webináriumon Elsa Kraemer, az „európai ökopontszám” kezdeményezés szervezője, Almog Yoana Sade, a „Green Garden Rooftops” kezdeményezés szervezője és Christelle Savall, a Fiatal Európai Föderalisták (JEF) alelnöke vett részt, akik megosztották tapasztalataikat azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne bevonni a fiatalokat az európai polgári kezdeményezésbe. Ebben a cikkben bemutatjuk azokat a nyertes stratégiákat, amelyeket a webináriumon vázoltak fel, és amelyek segíthetik a jövőbeli európai polgári kezdeményezések szervezőit abban, hogy bekapcsolódjanak a fiatalokba, mozgósítsák és ösztönözzék részvételüket.

Engaging young people, what you need to know - banner with ECI logos

Az európai polgári kezdeményezés ismertebbé tétele

ELSA Kraemer és Almog Yoana Sade beszámoltak az európai polgári kezdeményezések fiatal szervezőiként szerzett tapasztalataikról, hangsúlyozva, hogy az aláírásgyűjtés során az első kihívás az volt, hogy nem ismerik az európai polgári kezdeményezés eszközét. Christelle Savall (JEF) kifejti, hogy a szervezőknek először fel kell hívniuk a figyelmet arra a kérdésre, amellyel foglalkozni kívánnak, majd fel kell hívniuk a figyelmet magára az európai polgári kezdeményezésre mint a részvételi demokrácia fontos mechanizmusára, mielőtt megkezdhetnék a polgároktól azok aláírását. Tapasztalataik megerősítik azt a kulcsfontosságú szerepet, amelyet az oktatás és a tájékoztatás játszik az európai polgári kezdeményezésekben rejlő lehetőségek kiaknázásában. 

A résztvevők rámutattak arra, hogy a szervezőknek kétágú kampánystratégiát kell kidolgozniuk és végrehajtaniuk, amely biztosítja, hogy mind az ügy, mind a mögötte álló mechanizmus hatékony figyelmet kapjon. Ez a megközelítés nemcsak a kezdeményezés által támogatott ügy jelentőségét növeli, hanem azt is erősíti, hogy az európai polgári kezdeményezés a változás erőteljes mechanizmusa. Csak e holisztikus megközelítés révén gondolják, hogy egy európai polgári kezdeményezés valóban mozgósíthatja a fiatal európai polgárok kollektív erejét az átalakító erejű változások érdekében.

További érdekes tartalmak: 

Tesszük magunkat, Make it Fun, Show Them the Impact!

Minden lehetséges szervező számára: Menjen ránk, mert igazán érdemes, és sokat tanulhatsz!

Az európai polgári kezdeményezés kampányának lokalizálása

Elsa Kraemer hangsúlyozta, hogy kampányában kiemelten kell kezelni az európai polgári kezdeményezés témájának helyi vonatkozásait, ahol az alulról szerveződő mozgalmak lendületet adhatnak és előmozdíthatják ügyüket. 

Phone with "sign here" post it note

Kelly Sikkema fotója az Unsplash-ról

A digitális csatornák lehető legjobb kihasználása

ELSA Kraemer azt javasolta, hogy hozzanak létre egy felhasználóbarát kampányoldalt, amely egyértelművé teszi, hogy néhány kattintással aláírhat egy kezdeményezést, és hozzájárulhat a változáshoz. Hozzáteszi, hogy fontos, hogy a honlap interaktív legyen és közösségimédia-platformokat alkalmazzunk, videotekercseket használva, különösen az európai polgári kezdeményezést népszerűsítő szervezőket bemutató tartalmakat használva, valamint vizuálisan vonzó infografikákkal a részvételre és a tájékoztatásra.

Christelle Savall hasonlóképpen hangsúlyozta a közösségi média kulcsfontosságú szerepét. Az erős online jelenlét kialakítása elengedhetetlen a fiatalabb generáció megszólításához. Alapvető fontosságú, hogy a kampány kérdését kiemelten kezeljük, és ne csak magára az európai polgári kezdeményezésre összpontosítsunk, hanem a szóban forgó problémára is kitérve és életképes megoldásokat kínálva. A közösségi média erejének kiaknázása egy aláírást ösztönző mozgalom létrehozása érdekében. Ismerjék el továbbá, hogy sok fiatal beszél az európai polgári kezdeményezésekről a hálózatán keresztül, legyen szó akár baráti barátokról, akár egyesületekről. A kampányt úgy alakítsa ki, hogy kihasználja ezt a lehetőséget, és ösztönözze ezeket a befolyásos kapcsolatokat a kezdeményezés támogatására és népszerűsítésére.

Almog Yoana Sade átfogó online és offline megközelítést javasolt. A szervezőknek közösségimédia-platformokat (pl. Instagram, Twitter, TikTok), WhatsApp-csoportokat és egy jól karbantartott weboldalt kell használniuk az információk terjesztésére és az aláírás megkönnyítésére; valamint a fiatalok bevonása számos – online és személyes – rendezvényen keresztül, a széles körű megszólítás biztosítása érdekében. 

Tapasztalataik alapján a fiatal szervezők azt javasolták, hogy szervezzenek panelbeszélgetéseket a fiatalokkal, és vegyenek részt a releváns rendezvényeken, hogy „helyszíni szinten” tovább terjesszék a tudatosságot. Az ajánlás szerint fontolják meg a középiskolák megszólítását és a diákok bevonását az európai polgári kezdeményezés folyamatába, különösen azokban az országokban, ahol az aláírás alsó korhatárát 16 és 17 évre csökkentették. E stratégiák kombinálásával a szervezők hatékonyan mozgósíthatják a fiatalokat, és elnyerhetik az európai polgári kezdeményezéshez nyújtott támogatásukat.

Group of people putting hands together

Hannah Busing fotója az Unsplash -ról

Hogyan lehet a fiatalok önkéntesen részt venni az európai polgári kezdeményezésben?

A fiatal szervezők rámutattak arra, hogy a fiatalok bevonása nem csupán kezdeményezések aláírására korlátozódik. A kezdeményezés szervezőinek fiatal önkéntesekre is szükségük van, akik hozzá tudnak járulni idejükhöz és erőfeszítéseikhez. Ehhez fontos, hogy a fiatalok és a fiatalok által vezetett szervezetek már a kezdetektől fogva részt vegyenek az európai polgári kezdeményezésekben, és világosan kommunikáljuk a kezdeményezés küldetését és hatását. Nagyon hasznosnak tűnik, hogy a kezdetektől fogva partnerségeket építsünk ki az ifjúság által vezetett szervezetekkel, így azok munkaprogramjának részévé válik, növelve az európai polgári kezdeményezésben részt vevő partnerek szerepvállalását. 

Végkövetkeztetés

A (15–29 éves) fiatalok az Európai Unió teljes népességének több mint 16 %-át teszik ki, és fontos, hogy kilátásaik, aggodalmaik és törekvéseik tükröződjenek az Európai Unió demokratikus folyamatában. A korábbi sikeres európai polgári kezdeményezések példái megerősítik, hogy a fiatalok lehetnek sikeres szervezők, aktív önkéntesek és fontos potenciális aláírók. A fiatalok saját szerepvállalását kulcsfontosságúnak tekintik a fiatalok előtt álló egyedülálló kihívások kezelésében; az európai polgári kezdeményezésnek mint a részvételi demokrácia uniós szintű eszközének ismertsége azonban még mindig nagyon alacsony; a szervezők pedig nem mindig rendelkeznek az ahhoz szükséges készségekkel, hogy vonzó kampánytartalmakat hozzanak létre a fiatalok számára. Ezek olyan kihívások, amelyek sikeresen kezelhetők a webináriumon megosztott és a fórum más részein elérhető tanulságok felhasználásával.

A teljes webinárium megtekintése

Engaging Young People in Your ECI - What You Need to Know

 

Bővebben

Közreműködők

Szavannah Schuurbiers, az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS) európai demokráciáért felelős koordinátora
Categories
Bevált módszerek

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?