Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Udělejme z daně z majetku realitu: Naléhavá výzva k větší sociální a klimatické spravedlnosti

Datum aktualizace: 24 July 2024

Podpořit daň pro bohaté s cílem vytvářet příjmy pro sociální politiky, ekologickou transformaci a rozvojovou spolupráci!

Dva a půl měsíce - to je vše, co nám zbývá, abychom měli šanci proměnit evropskou daň z bohatství z vize v realitu. Naléhavost je hmatatelná: naše evropská občanská iniciativa, jejímž cílem je spravedlivě zdanit ultrabohaté za účelem financování ekologické a sociální transformace, již shromáždila více než 250 000 podpisů. Ale čas se krátí. Každý den se stává stále cennějším, když se snažíme dosáhnout našeho konečného cíle, kterým je jeden milion podpisů. Naštěstí se zdá, že dynamika ve prospěch zdanění bohatých roste. Ale než se do toho ponoříme, vraťme se k základní otázce: Proč potřebujeme evropskou daň z bohatství?

Sociální a klimatická spravedlnost: Dvě strany jedné mince

Věříme, že většina daňových systémů v Evropě záměrně upřednostňuje nejbohatší a vytváří normu implicitních privilegií. Téměř ve všech evropských zemích se daňové zatížení nejbohatších jednotlivců v průběhu času neustále snižuje. V posledních třiceti letech byly majetkové daně zrušeny ve všech zemích EU kromě jedné - ve Španělsku, kde stále existuje federální daň z majetku.

Občané stojí v čele zažívání a sledování těchto rostoucích nerovností. Podle průzkumu Eurobarometru o spravedlnosti a nerovnosti se 81 % obyvatel domnívá, že rozdíly v příjmech v jejich zemi jsou příliš velké, a 78 % se domnívá, že by jejich vláda měla učinit více pro řešení těchto nerovností. Je nejvyšší čas tento trend zvrátit, a to nejen kvůli demokracii, ale také kvůli ekonomické efektivitě.

Blow up airplane with "tax the rich" on the side next to a man wearing a pilot outfit and hat

Evropská unie zároveň čelí naléhavé výzvě změny klimatu. Podle evropského posouzení klimatických rizik se Evropa otepluje dvakrát rychleji než celosvětový průměr, což vede k častějším extrémním povětrnostním jevům, které neúměrně postihují nejzranitelnější skupiny obyvatelstva. Paradoxně tyto skupiny přispívají k emisím skleníkových plynů nejméně. Nejbohatší 1 % lidí na světě vypouští více CO2 než nejchudších 66 % lidí, kteří jsou změnou klimatu postiženi nejvíce. Je zřejmé, že klimatické spravedlnosti nelze dosáhnout bez sociální spravedlnosti. Naléhavě potřebujeme znovu vyvážit odpovědnost, abychom zajistili spravedlivou a demokratickou transformaci v oblasti klimatu.

Daň z majetku by přinesla značné příjmy na financování sociálních politik, ekologické transformace a rozvojové spolupráce. Přechod Evropy na uhlíkově neutrální ekonomiku a splnění jejích cílů v oblasti klimatu do roku 2030 bude vyžadovat obrovské investice, které Evropská komise odhaduje na dalších 260 miliard EUR ročně. I když se tato čísla mohou oprávněně zdát obrovská, jsou ve skutečnosti menší, než by mohla přinést daň z ultrabohatých.

Cardbox with "tax the rich" on the side filled with coins

Ve skutečnosti studie zveřejněná v dubnu 2024 organizací Oxfam odhalila, že vlády EU přicházejí o více než 286 miliard eur ročně tím, že nezdaňují nejbohatší Evropany úměrně. Tato částka je srovnatelná s finským HDP a každou hodinu představuje nevybrané daňové příjmy ve výši 33 milionů EUR. Daň z majetku je nejen nezbytná, ale také spravedlivá, aby se zajistilo, že zátěž ekologické transformace nespadne na průměrné a chudé domácnosti.

Od vize k akci: Připravujeme cestu pro evropskou daň z bohatství

Tento kontext nás přiměl k zahájení evropské občanské iniciativy, což je pozoruhodný nástroj, který umožňuje jednomu milionu občanů EU požádat Evropskou komisi, aby navrhla nové právní předpisy týkající se konkrétní otázky. Vytvořili jsme skupinu organizátorů ze sedmi členských států, která zahrnuje různé politické, odborové a občanské společnosti prostředí, jakož i sdružení milionářů. Mezi hlavní signatáře patří:

  • Paul Magnette (vůdce Socialistické strany - Belgie)
  • Aurore Lalucq (poslankyně Evropského parlamentu, Place Publique – Francie)
  • Thomas Piketty (ekonom – Francie)
  • Marlène Engelhorn (Multimillionaire, Tax Me Now – Rakousko)
  • Lars Koch (generální tajemník organizace Oxfam Dánsko)
  • László Andor (generální tajemník FEPS – Maďarsko)
  • Conny Reuter (Globální koordinátor Progresivní aliance – Německo)
  • Patrizio Lainà (hlavní ekonom Finské konfederace odborníků STTK – Finsko)

Paul Magnette and Aurore Lalucq present in front of the European Commission before submitting the European Citizens' Initiative

Paul Magnette a Aurore Lalucq vystoupili před Evropskou komisí před předložením evropské občanské iniciativy.

Naším prvním úkolem bylo přimět Komisi, aby naši iniciativu přijala. Abychom toho dosáhli, spolupracovali jsme s různými odborníky na vypracování robustního a podrobného právního argumentu. Po více než měsíci čekání Komise souhlasila s registrací našeho projektu, což je důležitý a povzbudivý krok, který signalizuje, že realizace je možná s širokou mobilizací občanů. Stejně jako jsme stanovili minimální daň pro nadnárodní společnosti a daň pro superzisky na evropské úrovni, máme nyní jasnou cestu, jak požadovat zavedení daně z majetku pro jednotlivce v zájmu větší sociální a klimatické spravedlnosti.

Čas je nyní: Vydělávání na rostoucí podpoře pro daň z bohatství

Současný kontext je naštěstí jednoznačně v náš prospěch a návrh, který obhajujeme, získává půdu pod nohama ve veřejné diskusi. Reaguje na četné nedávné výzvy občanů, občanské společnosti, ekonomů, vědců a dokonce i volených zástupců.

Ještě předtím, než byla naše iniciativa předložena, více než 130 poslanců Evropského parlamentu, podporovaných řadou ekonomů, jako jsou Joseph Stiglitz a Gabriel Zucman, vyzvalo k zavedení progresivní mezinárodní daně z extrémního bohatství prostřednictvím op-edu zveřejněného ve francouzských médiích Le Monde a podepsaného každým z nich. Od té doby se dynamika zvýšila a zdá se, že veřejné mínění je stále více přesvědčeno o potřebě takové daně.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Paul Magnette, and Aurore Lalucq distributing flyers in Charleroi, Belgium, accompanied by volunteers.

Raphaël Glucksmann (francouzský poslanec EP), Paul Magnette a Aurore Lalucq (francouzská poslankyně EP) distribuují letáky v belgickém Charleroi v doprovodu dobrovolníků.

Nedávné průzkumy provedené společností Ipsos pro Earth4All ukazují rostoucí podporu veřejnosti pro významnou daňovou reformu. Výsledky ukazují, že 68 % respondentů v 17 zemích je nyní pro daň z majetku jako prostředek financování významných změn v naší ekonomice a způsobu života, přičemž pouze 11 % je proti. Myšlenka zdanění ultrabohatých se dokonce dostala do skupiny G20, kde ji podporuje několik zemí, počínaje Brazílií, která z ní učinila jednu ze svých priorit v rámci svého předsednictví v roce 2024.

V Evropě jsme těžili z práce partnerských organizací, které tuto otázku postupně dostaly do popředí diskusí. Například počátkem dubna 2024 společnosti Oxfam, Avaaz a WeMove Europe společně vedly akci využívající nafukovací soukromé letadlo před Evropským parlamentem na protest proti nečinnosti EU, pokud jde o „nejbohatší a největší znečišťovatele v Evropě“. Tyto mobilizace spolu s četnými konferencemi a workshopy o rozvoji spravedlivějšího zdanění přitahují pozornost sdělovacích prostředků a veřejnosti. Tento zájem má zásadní význam, neboť nám pomáhá šířit naši iniciativu mezi odhodlanější a vnímavější veřejnost. 

Avaaz, WeMove Europe and Oxfam, alongside a group of climate activists, land a private jet outside the European Parliament during a plenary session on April 11, 2024.

Avaaz, WeMove Europe a Oxfam společně se skupinou klimatických aktivistů přistanou na plenárním zasedání 11. dubna 2024 před Evropským parlamentem.

Jak online, prostřednictvím zpravodajů a sociálních médií, tak offline, prostřednictvím pouliční kampaně, je nyní na nás, abychom využili kontextu a shromáždili co nejvíce podpisů.

Připojte se k hnutí: Pomozte nám získat milion podpisů!

Abychom uspěli, musíme do 9. října shromáždit více než 800 000 dalších podpisů v celé Evropě. Tento cíl se může zdát ambiciózní, i když pro některé nedosažitelný, ale je zcela dosažitelný, pokud se nám podaří mobilizovat veřejné mínění – všechny ty, kteří požadují větší fiskální, sociální a klimatickou spravedlnost.

Od prvního do posledního dne této iniciativy jsme usilovali a budeme i nadále budovat co nejširší koalici politiků, odborů, nevládních organizací a členů občanské společnosti. Pouze společně můžeme tuto iniciativu proměnit ve významné lidové a občanské vítězství.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Aurore Lalucq, and Paul Magnette canvassing door-to-door in Charleroi, Belgium, to promote the European citizens' initiative.

Raphaël Glucksmann (francouzský poslanec EP), Aurore Lalucq a Paul Magnette se v Charleroi (Belgie) obracejí na veřejnost, aby podpořili evropskou občanskou iniciativu.

Připraveni k akci? Začněte tím,že podepíšete evropskou občanskou iniciativu, a poté pozvěte své přátele a rodinu, aby učinili totéž, a sdílejte ji na svých sociálních sítích nebo jinými prostředky, které máte k dispozici!

Využijme této příležitosti a požádejme o větší sociální a klimatickou spravedlnost v Evropě! Udělejme z daně z majetku realitu!

Iniciativu podepište zde: https://eci.ec.europa.eu/038/public/?lg=cs

Více informací o iniciativě naleznete zde: https://www.tax-the-rich.eu 

 

Author of Blog Post - Gauther Hansel

Přispěvatelé

Gauthier Jeníček

Gauthier Hansel aktivně bojuje za evropskou občanskou iniciativu nazvanou „Zdanění velkého bohatství za účelem financování ekologické a sociální transformace“. Má magisterský titul v oboru politické komunikace a lobbování na Svobodné univerzitě v Bruselu a vždy byl obzvláště citlivý na otázky sociální spravedlnosti, což ho vedlo k tomu, aby se v březnu 2024 připojil k týmu evropské občanské iniciativy.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.