Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Urzeczywistnijmy podatek majątkowy: pilny apel o większą sprawiedliwość społeczną i klimatyczną

Data aktualizacji: 24/07/2024

Wspieraj podatek od bogatych, aby generować dochody na politykę społeczną, transformację ekologiczną i współpracę na rzecz rozwoju!

Dwa i pół miesiąca - to cały czas, jaki nam pozostał, aby mieć szansę na przekształcenie europejskiego podatku majątkowego z wizji w rzeczywistość. Pilny charakter sprawy jest namacalny: nasza europejska inicjatywa obywatelska, której celem jest sprawiedliwe opodatkowanie ultrabogatych, aby sfinansować transformację ekologiczną i społeczną, zebrała już ponad 250 000 podpisów. Ale czas ucieka. Każdy dzień staje się coraz cenniejszy, gdy dążymy do osiągnięcia naszego ostatecznego celu, jakim jest milion podpisów. Na szczęście impet na rzecz opodatkowania bogatych wydaje się rosnąć. Ale zanim zagłębimy się w to, przyjrzyjmy się podstawowemu pytaniu: Dlaczego tak naprawdę potrzebujemy europejskiego podatku majątkowego?

Sprawiedliwośćspołeczna i klimatyczna: Dwie strony tej samej monety

Uważamy, że większość systemów podatkowych w Europie celowo faworyzuje najbogatszych, tworząc normę ukrytego przywileju. W prawie każdym kraju europejskim obciążenie podatkowe najbogatszych osób stale się zmniejszało. W ciągu ostatnich trzydziestu lat podatki majątkowe zostały zniesione we wszystkich krajach UE z wyjątkiem jednego - Hiszpanii, gdzie nadal istnieje federalny podatek majątkowy.

Obywatele przodują w doświadczaniu i doświadczaniu tych rosnących nierówności. Według badania Eurobarometru na temat sprawiedliwości i nierówności 81 % ludności uważa, że dysproporcje w dochodach w ich kraju są zbyt duże, a 78 % uważa, że ich rząd powinien zrobić więcej, aby zaradzić tym nierównościom. Nadszedł czas, aby odwrócić ten trend, nie tylko ze względu na demokrację, ale także dla efektywności gospodarczej.

Blow up airplane with "tax the rich" on the side next to a man wearing a pilot outfit and hat

Jednocześnie Unia Europejska stoi w obliczu naglącego wyzwania, jakim jest zmiana klimatu. Według europejskiej oceny ryzyka klimatycznego Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa, co prowadzi do częstszych ekstremalnych zdarzeń pogodowych, które w nieproporcjonalny sposób dotykają najsłabsze grupy społeczne. Paradoksalnie, grupy te w najmniejszym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. 1 % najbogatszych na świecie emituje więcej CO2 niż 66 % najbiedniejszych, którzy są najbardziej dotknięci zmianą klimatu. Sprawiedliwość klimatyczna nie może być osiągnięta bez sprawiedliwości społecznej. Musimy pilnie przywrócić równowagę w zakresie odpowiedzialności, aby zapewnić sprawiedliwą i demokratyczną transformację klimatyczną.

Podatek majątkowy przyniósłby znaczne dochody na finansowanie polityki społecznej, transformacji ekologicznej i współpracy na rzecz rozwoju. Przejście Europy na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla i osiągnięcie jej celów klimatycznych do 2030 r. będzie wymagało ogromnych inwestycji, szacowanych przez Komisję Europejską na dodatkowe 260 mld euro rocznie. Chociaż liczby te mogą słusznie wydawać się ogromne, są one w rzeczywistości mniejsze niż podatek od ultra-bogatych mógłby przynieść.

Cardbox with "tax the rich" on the side filled with coins

W rzeczywistości badanie opublikowane w kwietniu 2024 r. przez Oxfam wykazało, że rządy UE tracą ponad 286 mld euro rocznie, nie opodatkowując proporcjonalnie najbogatszych Europejczyków. Kwota ta jest porównywalna z PKB Finlandii i stanowi 33 mln EUR niepobranych dochodów podatkowych co godzinę. Podatek majątkowy jest nie tylko konieczny, ale również sprawiedliwy, co gwarantuje, że obciążenie związane z transformacją ekologiczną nie spadnie średnio na ubogie gospodarstwa domowe.

Od wizji do działania: Torując drogę europejskiemu podatkowi od majątku

Kontekst ten skłonił nas do uruchomienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która jest niezwykłym narzędziem umożliwiającym milionowi obywateli UE zwrócenie się do Komisji Europejskiej o zaproponowanie nowych przepisów dotyczących konkretnej kwestii. Utworzyliśmy grupę organizatorów z siedmiu państw członkowskich, obejmującą różne środowiska polityczne, związkowe i społeczeństwa obywatelskiego, a także stowarzyszenia milionerów. Do głównych sygnatariuszy należą:

  • Paul Magnette (przywódca Partii Socjalistycznej - Belgia)
  • Aurore Lalucq (posłanka do Parlamentu Europejskiego, Place Publique – Francja)
  • Thomas Piketty (ekonomista – Francja)
  • Marlène Engelhorn (Multimillionaire, Tax Me Now – Austria)
  • Lars Koch (sekretarz generalny Oxfam w Danii)
  • László Andor (sekretarz generalny FEPS – Węgry)
  • Conny Reuter (Koordynator Globalny Sojuszu Postępowego – Niemcy)
  • Patrizio Lainà (główny ekonomista Fińskiej Konfederacji Zawodowej STTK – Finlandia)

Paul Magnette and Aurore Lalucq present in front of the European Commission before submitting the European Citizens' Initiative

Paul Magnette i Aurore Lalucq są obecni przed Komisją Europejską przed złożeniem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Naszym pierwszym wyzwaniem było skłonienie Komisji do zaakceptowania naszej inicjatywy. Aby to osiągnąć, współpracowaliśmy z różnymi ekspertami, aby opracować solidny i szczegółowy argument prawny. Po ponad miesiącu oczekiwania Komisja zgodziła się zarejestrować nasz projekt, co jest ważnym i zachęcającym krokiem, sygnalizującym, że realizacja jest możliwa dzięki szerokiej mobilizacji obywateli. Tak jak na szczeblu europejskim ustanowiliśmy minimalny podatek od przedsiębiorstw wielonarodowych i podatek od super-zysków, tak teraz mamy jasną drogę do żądania wprowadzenia podatku majątkowego od osób fizycznych w celu zapewnienia większej sprawiedliwości społecznej i klimatycznej.

Teraz jest czas: Rosnące poparcie dla podatku od bogactwa

Na szczęście obecny kontekst wyraźnie przemawia na naszą korzyść, a wniosek, którego bronimy, zyskuje na znaczeniu w debacie publicznej. Stanowi odpowiedź na liczne niedawne apele obywateli, społeczeństwa obywatelskiego, ekonomistów, naukowców, a nawet wybranych przedstawicieli.

Jeszcze przed przedstawieniem naszej inicjatywy ponad 130 posłów do Parlamentu Europejskiego, wspieranych przez licznych ekonomistów, takich jak Joseph Stiglitz i Gabriel Zucman, wezwało do wprowadzenia progresywnego międzynarodowego podatku od skrajnego bogactwa za pośrednictwem artykułu opublikowanego we francuskich mediach Le Monde i podpisanego przez każdego z nich. Od tego czasu dynamika wzrosła, a opinia publiczna wydaje się coraz bardziej przekonana o potrzebie takiego podatku.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Paul Magnette, and Aurore Lalucq distributing flyers in Charleroi, Belgium, accompanied by volunteers.

Raphaël Glucksmann (francuski poseł do PE), Paul Magnette i Aurore Lalucq (francuski poseł do PE) rozdają ulotki w Charleroi w Belgii w towarzystwie wolontariuszy.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Ipsos dla Earth4All pokazują rosnące poparcie społeczne dla poważnej reformy podatkowej. Wyniki pokazują, że 68% respondentów w 17 krajach opowiada się obecnie za podatkiem majątkowym jako środkiem finansowania istotnych zmian w naszej gospodarce i stylu życia, a tylko 11% jest temu przeciwnych. Idea opodatkowania ultrabogatych dotarła nawet do G20, gdzie kilka krajów ją popiera, poczynając od Brazylii, która uczyniła ją jednym ze swoich priorytetów w ramach swojej prezydencji w 2024 r.

W Europie skorzystaliśmy z pracy organizacji partnerskich, które stopniowo wysunęły tę kwestię na pierwszy plan dyskusji. Na przykład na początku kwietnia 2024 r. Oxfam, Avaaz i WeMove Europe wspólnie poprowadziły akcję z wykorzystaniem nadmuchiwanego prywatnego odrzutowca przed Parlamentem Europejskim, aby zaprotestować przeciwko bezczynności UE wobec „najbogatszych i największych trucicieli w Europie”. Takie mobilizacje, wraz z licznymi konferencjami i warsztatami na temat rozwoju bardziej sprawiedliwego opodatkowania, przyciągają uwagę mediów i opinii publicznej. Interes ten ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga nam rozpowszechniać naszą inicjatywę wśród bardziej zaangażowanej i otwartej opinii publicznej. 

Avaaz, WeMove Europe and Oxfam, alongside a group of climate activists, land a private jet outside the European Parliament during a plenary session on April 11, 2024.

Avaaz, WeMove Europe i Oxfam wraz z grupą aktywistów klimatycznych lądują prywatnym odrzutowcem przed Parlamentem Europejskim podczas sesji plenarnej 11 kwietnia 2024 r.

Zarówno online, poprzez biuletyny i media społecznościowe, jak i offline, poprzez kampanię uliczną, teraz do nas należy skorzystanie z kontekstu i zebranie jak największej liczby podpisów.

Dołącz do Ruchu: Pomóż nam zdobyć milion podpisów!

Aby odnieść sukces, musimy zebrać ponad 800 000 dodatkowych podpisów w całej Europie do 9 października. Cel ten może wydawać się ambitny, nawet dla niektórych poza zasięgiem, ale jest całkowicie osiągalny, jeśli uda nam się zmobilizować opinię publiczną – wszystkich tych, którzy wzywają do większej sprawiedliwości fiskalnej, społecznej i klimatycznej.

Od pierwszego do ostatniego dnia tej inicjatywy staraliśmy się i będziemy nadal budować jak najszerszą koalicję polityków, związków zawodowych, organizacji pozarządowych i członków społeczeństwa obywatelskiego. Tylko razem możemy przekształcić tę inicjatywę w znaczące zwycięstwo społeczne i obywatelskie.

Raphaël Glucksmann (French MEP), Aurore Lalucq, and Paul Magnette canvassing door-to-door in Charleroi, Belgium, to promote the European citizens' initiative.

Raphaël Glucksmann (francuski poseł do PE), Aurore Lalucq i Paul Magnette prowadzą akcję „od drzwi do drzwi” w Charleroi w Belgii w celu promowania europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Gotowy do działania? Zacznij od podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej,a następnie zaproś znajomych i rodzinę, aby zrobili to samo i podzielili się nią w sieciach społecznościowych lub w inny dostępny sposób!

Wykorzystajmy tę okazję, by domagać się większej sprawiedliwości społecznej i klimatycznej w Europie! Urzeczywistnijmy podatek majątkowy!

Podpisz inicjatywę tutaj: https://eci.ec.europa.eu/038/public/?lg=pl

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć tutaj: https://www.tax-the-rich.eu 

 

Author of Blog Post - Gauther Hansel

Autorzy

Gauthier Hansel

Gauthier Hansel aktywnie prowadzi kampanię na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Opodatkowanie wielkiego bogactwa w celu finansowania transformacji ekologicznej i społecznej”. Posiada tytuł magistra w dziedzinie komunikacji politycznej i lobbingu na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli i zawsze był szczególnie wrażliwy na kwestie sprawiedliwości społecznej, co doprowadziło go do dołączenia do zespołu ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej w marcu 2024 r.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.