Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

“Eiropieši drošiem savienojumiem” aicina skolās stingrāk regulēt bezvadu internetu

Atjaunināšanas datums: 24/05/2022

Paužot dziļas bažas par elektromagnētisko lauku radīto veselības apdraudējumu plašai sabiedrībai un jo īpaši bērniem, Eiropas pilsoņu iniciatīva “Apturēt (((5G)) — Stay Connected, bet aizsargāt” aicinabezvadu savienojumus aizstāt ar kabeļiem bērnudārzos, skolās, slimnīcās, veco ļaužu pansionātos un visās sabiedriskās ēkās. Mēs arī aicinām izglītot sabiedrību par iespējamo negatīvo ietekmi uz veselību, ko rada bezvadu savienojumi; un kā līdz minimumam samazināt iedarbību.

Mēs visi plānojam labu nākotni mūsu bērniem, vēlamies viņiem nodrošināt pēc iespējas labāku izglītību un vēlamies, lai viņi izmantotu modernus rīkus. Bet ko tas nozīmē, ņemot vērā dažādos viedokļus par iedarbības līmeņu drošumu?

“Eiropieši drošām saiknēm” ir tādu valsts un starptautisku organizāciju koalīcija, kuras apzinās mūsdienu komunikācijas tehnoloģiju negatīvās sekas. Mēs uzsveram, ka mēs neesam pret tehnoloģijām, bet gan atbalstām drošu tehnoloģiju un drošus savienojumus.

Mēs uzskatām, ka mobilo tālruņu un pēc tam Wi-Fi un Bluetooth ieviešana bija tumss, jo tā nebija balstīta uz rūpīgu pētījumu par ietekmi uz kopējo veselību un nebija saistīta ar plašu un rūpīgu veselības uzraudzības programmu. Mūsdienās ir daudz pētījumu, kas pierāda, ka šo tehnoloģiju izstarotie radiofrekvenču elektromagnētiskie lauki nav droši. Tā kā pat pēdējās piektās paaudzes (5G) mobilo datu tīkli pirms laišanas tirgū nav pārbaudīti attiecībā uz ietekmi uz veselību un vidi, mēs uzskatām, ka 5G ieviešana ir eksperiments uz cilvēci un vidi.

Eiropas pilsoņu iniciatīvā mēs pievērsāmies daudziem citiem jautājumiem. Šajā pantā tikai viens no tiem tiek apspriests, ņemot vērā rūpēšanos par mūsu bērniem, “mūsu visvērtīgāko īpašumu”.

Stop 5G Stay Connected but Protected

Kā tā sākās

Kopš radio ieviešanas Zeme arvien vairāk ir pakļauta mākslīgiem radiofrekvenču elektromagnētiskajiem laukiem (RF EMF). Kopš radaru pirmās izmantošanas 20. gadsimta piecdesmitajos gados ir radušās bažas par to, kā novērst veselības problēmas, ko izraisa radara EML iedarbība.

Aukstā kara laikā Rietumu un austrumu bloki izmantoja atšķirīgu pieeju, lai izvairītos no riska veselībai, ko rada RF EMF.

Rietumu blokā tika noteiktas tikai iedarbības robežvērtības darba ņēmējiem, un to pamatā bija tikai termiskā ietekme. (piemēram, ASV Bell Telephone Laboratories bija 10 000 mW/ m² [1]).

Austrumu blokam bija stingri ierobežojumi attiecībā uz darba ņēmējiem un plašu sabiedrību, pamatojoties uz termisko un netermālo bioloģisko ietekmi. Plašai sabiedrībai paredzētā robežvērtība bija 10 mW/ m² radiofrekvences diapazonam 0,3–300 GHz [2]. Pēc 1989. gada dažās austrumu valstīs ierobežojums tika palielināts līdz 50 mW/ m² [3].

ES ar Ieteikumu 1999/519/EK līdz 10 000 mW/m² frekvencēm 2–300 GHz tika pieņemti maksimālie iedarbības ierobežojumi plašai sabiedrībai, sākot no 1999. gada. Maksimālā iedarbības robežvērtība darba ņēmējiem ES — 50 000 mW/m² — tika pieņemta 2004. gadā, un tā palika tāda pati pašlaik spēkā esošajā Direktīvā 2013/35/ES.

Kad Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis pievienojās ES, daudzas no tām pieņēma šo ērto mazāk ierobežojošo normu, pamatojoties uz kļūdainu pieņēmumu, ka veselības apdraudējumu varētu radīt tikai siltumapgāde. Šī dogma ir novedusi pie selektīvas zinātnes — privātā organizācija ICNIRP, kas ir vienīgā ES organizācija, ir ņēmusi vērā un joprojām ņem vērā tikai dažus pētījumus.

Kopš tā laika daudzi zinātnieki ir uzrādījuši cēloņsakarību starp konkrētām veselības problēmām un RF EML pie ekspozīcijas līmeņiem, kas ir zemāki par robežvērtībām, un ierosināja jaunas vadlīnijas par iedarbību. Taču šodien pasaulē zināmās ekspertu organizācijas šajā jomā, izņemot ICNIRP, joprojām netiek ņemtas vērā, piemēram:

Bioiniciatīvi apgalvojumi, ka nav novērojamas ietekmes uz cilvēkiem līdz 0,001 mW/m²;

EUROPAEM EMF pamatnostādnēs ir noteikts ierobežojums, kas ir mazāks par 0,01 mW/m²;

Institut FÜR Baubiologie apgalvo, ka eksponētība 0,01 1 mW/m² ir pārāk augsta.

Mēs uzskatām, ka ES būtu jāņem vērā visi šie zinātniskie dati.

Cilvēki parasti nepietiekami novērtē jaunu atklājumu risku, piemēram, daudzas ķīmiskās vielas, antibiotikas, kā arī rentgenstaru starojumu. To iedarbības robežvērtības tika pārskatītas un pazeminātas, pieaugot zinātniskiem pierādījumiem. Cilvēka ražoto nejonizējošo RF EMF gadījumā ir noticis tieši pretējais, un var jautāt, kāpēc.

Vai tā ir droša?

Šīs paaudzes bērni ir pirmie, kuri varētu būt pakļauti bezvadu iedarbībai visā dzīves ciklā. Kā tas var apdraudēt viņu veselību?

Eiropas iedzīvotāji par drošiem savienojumiem norāda, ka RF EML ir bioloģiska ietekme pat ļoti zemā intensitātē, un mēs aicinām šeit piemērot piesardzības principu.

Arvien vairāk zinātnisko pētījumu šo bezvadu starojumu saista ar nopietnu ietekmi uz veselību, piemēram, atmiņas un miega problēmām, galvassāpēm, vēzi un kaitējumu smadzeņu attīstībai. Šā pētījuma rezultāti ir publiski pieejami ikvienam. Turpmāk kā svarīgu konstatējumu piemēri ir minēti daži avoti.

Epidemioloģijas un Kopienas veselības žurnāls ir starptautisks zinātnisks žurnāls. 2010. gada decembrī tā publicēja pētījumu ar nosaukumu “Dzelzceļa telefona lietošanas un uzvedības problēmas maziem bērniem”. Zinātnieki novēroja vairāk uzvedības problēmu bērniem, kuri bija pakļauti gan pirmsdzemdību, gan pēcdzemdību saskarei ar mobilajiem tālruņiem, salīdzinot ar bērniem, kuri nevienā laikposmā netika pakļauti iedarbībai.

Starptautiskais vides pētniecības un sabiedrības veselības žurnāls ir starpdisciplīnu zinātniski recenzēts un brīvi pieejams zinātnisks žurnāls. 2015. gada novembrī tā publicēja pētījumu “Apvienība par RF EMF iedarbību ar glicēto hemoglobīnu un 2. tipa diabēta Mellitus risku”. Zinātnieku komanda salīdzināja skolēnus vecumā no 12 līdz 17 gadiem no skolas ar zemāku radiāciju (0,019 mW/m²) un skolas ar augstāku radiāciju (0,096 mW/m²). Viņi konstatēja ievērojami augstāku glicētā hemoglobīna (augsta cukura līmeņa asinīs marķieri) audzēkņiem, kuri bija pakļauti augstākam RF EML iedarbībai. Turklāt studentiem, kuri bija pakļauti augstākam RF EMF iedarbībai, bija ievērojami augstāks 2. tipa diabēta risks.

Amerikas žurnāls par vīriešu veselību 2018. gada decembrī publicēja pētījumu “Mobilās telefona bāzes stacijas torņu iestatījumi, kas papildina skolu ēkas: Ietekme uz skolēnu kognitīvo veselību, salīdzinot skolēnus vecumā no 13 līdz 16 gadiem no skolas ar zemāku radiāciju (20 mW/m²) uz skolu ar augstāku radiāciju (100 mW/m²). Zinātnieki konstatēja, ka skolas vecuma pusaudžiem, kas pakļauti augstākam RF EML iedarbības līmenim, aizkavējās smalkās un bruto motoriskās prasmes, telpiskā darba atmiņa un uzmanība salīdzinājumā ar tiem, kas pakļauti zemākam RF EML līmenim.

Sorted List of RF EMF exposure values mentioned in this article

Attēls: Šajā pantā minēto RF EMF riska darījumu vērtību šķirots saraksts
Kredīts: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source: autors

Pat Dienvidāfrikas 2021. gada ziņojums, ko pasūtījis PVO Starptautiskais EMF projekts, apstiprina (4. punktā), ka RF EML šūnās izraisa oksidatīvo stresu, kas var izraisīt mitohondriālu DNS bojājumu šūnās un nelabvēlīgu ietekmi uz citiem bioloģiskiem procesiem un orgāniem. Oksidatīvo stresu parasti atzīst par daudzu slimību cēloni.

Bērni un bezvadu

Bērni ikdienas dzīvē ir pakļauti dažādu veidu nejonizējošam starojumam. Tie dzīvo maršrutētāju, antenu un visu veidu bezvadu ierīču apkārtnē. Pēc piedzimšanas vecāki ievieto bērnu monitorus savā šūpulī. Vēlāk viņi valkā bezvadu viedpulksteņus, ausbikses, izmanto mobilos tālruņus un planšetdatorus.

Tā kā cilvēki arvien vairāk pierada mobilajiem tālruņiem, internetam un bezvadu sakariem, arī šo rīku izmantošana pakāpeniski nonāca skolā. 2019. gada beigās gandrīz nebija iespējams atrast skolas, kas neizmanto Wi-Fi. Skolas ir unikāla vide, jo bērni vairākas stundas dienā pavada klasēs ar spēcīgu bezvadu iedarbību.

Turklāt 2019.–2021. gadā Covid-19 dēļ daudzas ES valstis slēdza skolas un atļāva tikai tālmācību. Tas nozīmēja, ka daudzi bērni pavadīja stundas mājās ar planšetdatoriem, piezīmjdatoriem vai mobilajiem tālruņiem konferenču sanāksmēs ar skolotāju. Gandrīz visi no tiem bija savienoti ar Wi-Fi.

Lai radītu iespaidu par iedarbību uz bērniem: Saskaņā ar aprēķiniem 20 cm attālums no tabletes ar Wi-Fi nozīmē, ka eksponētība ir 40,0 mW/m² un 100 cm attālums no Wi-Fi maršrutētāja — 8,0 mW/m² [4].

Wireless in Classroom

Attēls: Bez vadiem klases telpā. Lai uzzinātu vairāk grafikas, apmeklējiet:
https://ehtrust.org/wp-content/uploads/Wi-Fi-in-School-Worldwide-US-Final-92021-BlackWhite-2.pdf
Kredīts: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source:
Autors izveidots

Bērni nav mazi pieaugušie

ES Direktīva 2014/53/ES nodrošina bezvadu ierīču testēšanu. Tomēr standartā EN 50566:2017 un EN 50360:2017 ir atsauce uz Amerikas standartu IEC/IEEE 62209–1528, kurā nav ņemti vērā bērni, un to pamatā ir tikai “pieaugušā vīrieša galvas proporcijas saskaņā ar ASV armijas tabulu”.

Galvaskausa biezums ir šķērslis radiācijas absorbcijai. Bērna galvaskauss ir daudz plānāks nekā pieauguša cilvēka galvaskauss, tāpēc absorbcija ir lielāka.

“Elektromagnētiskās bioloģijas un medicīnas žurnāls” publicē zinātniski recenzētus pētījumus par nejonizējošo elektromagnētisko lauku bioloģisko ietekmi (no ļoti zemas frekvences līdz radiofrekvencei). 2011. gada oktobrī tika publicēts pētījums par iedarbības robežvērtībām: absorbētā mobilo tālruņu starojuma pārāk zema novērtēšana, jo īpaši bērniem, konstatēja, ka “bērna galvas absorbcija var būt vairāk nekā divas reizes lielāka, un galvaskausa kaulu smadzeņu absorbcija var būt desmit reizes lielāka nekā pieaugušie”.

Vides pētniecība ir daudzdisciplīnu žurnāls, kas publicē kvalitatīvu informāciju. 2018. gada novembrī tajā tika publicēts pētījums par bezvadu starojuma absorbciju bērna smadzenēs un pieaugušo smadzenēs un acīs no mobilo tālruņu sarunas vai virtuālās realitātes. Šajā pētījumā “konstatē, ka jaunas acis un smadzenes absorbē ievērojami lielākas vietējās radiācijas devas nekā pieaugušie”.

Ņemot vērā visus iepriekš minētos faktus un straujo augšanas un attīstības tempu, bērni jāuzskata par īpaši jutīgiem pret radiācijas ietekmi.

Operator systems on a residential block in Slovak republic

Attēls: Operatoru sistēmas dzīvojamo ēku blokā Slovākijas Republikā.Pašreizējā iedarbība 5 mW/m².
Kredīts: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source: autors

Kā mēs ierosinām aizsargāt savus bērnus?

Tā kā bērniem saskaņā ar likumu ir pienākums apmeklēt skolu, ir svarīgi viņiem radīt drošu vidi. Ir vairāki veidi, kā rīkoties, minot dažas iespējas no mūsu EPI:

  • Kabeļiem vienmēr jābūt pirmajai izvēlei (nevis bezvadu).
  • Visi bezvadu raidītāji būtu jāatspējo visās Wi-Fi iespējotajās ierīcēs, un skolai jānodrošina vadu tīkla savienojumi galddatoriem, klēpjdatoriem, piezīmjdatoriem, planšetdatoriem, baltajām platēm un printeriem. Mobilajos tālruņos jāizmanto lidmašīnas režīms.
  • Parasti interneta piekļuvei visā skolā būtu jānodrošina lokālais vadu tīkls (LAN).
  • Ja kabeļu risinājumi nav iespējami, bezvadu sistēmai jābūt ierobežotai laikā un jaudai jābūt iestatītai uz zemāko izmantojamo līmeni. Pēc darba pabeigšanas nedrīkst aizmirst, ka tiek izslēgtas visas bezvadu funkcijas.
  • Bērniem jāmācās, kā droši lietot savas ierīces. Tādējādi, piemēram, pieaugušie, viņi būtu arī netieši izglītoti.
  • Skolai būtu arī jāaizliedz mobilo tālruņu un citu personisko elektronisko ierīču izmantošana mācību zonās/klasēs.

Papildu priekšrocības RF starojuma trūkumam kabeļu šķīdumos ir šādas: Tie ir daudz iecietīgāki, efektīvāki attiecībā uz enerģijas patēriņu un drošāki ilgtermiņa lietošanai. Tie nodrošina drošāku datu pārraidi un nav atkarīgi no laika apstākļiem (mitruma) vai šķēršļiem ceļā (koki, sienas).

Wired in Classroom

Attēls: Ar vadiem klasē. Lai uzzinātu vairāk grafikas, apmeklējiet:
https://ehtrust.org/wp-content/uploads/Wi-Fi-in-School-Worldwide-US-Final-92021-BlackWhite-2.pdf
Kredīts: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source:
Autors izveidots

Citi bērnu aizsardzības veidi

Ne tikai skolās, bet arī skolu ēkās un to tuvumā ir radiofrekvences starojuma avoti: raidītāji uz skolas jumta un tuvumā esošajām ēkām vai mastiem apkaimē. Tie visi ir spēcīgi starojuma avoti.

Daudzi zinātnieki ir rakstījuši skolu administratoriem, norādot, ka šūnu torņiem nevajadzētu atrasties skolās vai to tuvumā.

Pašvaldībām būtu jāizstrādā pašām savi noteikumi un jāaizliedz šūnu torņi netālu no skolām un bērnudārziem.

Vecākiem vajadzētu būt ieinteresētiem, un viņiem būtu jāpieprasa labāka aizsardzība saviem bērniem.

Operator Systems at primary school and a residential block in Slovak republic

Attēls: Operatoru sistēmas pamatskolā un Slovākijas Republikas dzīvojamo ēku blokā. Vidējā iedarbība uz ielas ir 12 mW/m²
Avots:
https://slovenskobez5g.org/wp-content/uploads/docs/Nepriaznivy_dopad_534_2007_1.pdf

Secinājums

Ir daudz iemeslu veikt aizsardzības pasākumus attiecībā uz mūsu bērniem, jo viņi dzīves laikā ir vairāk un vairāk pakļauti riskam, pat laikā, kad viņi ir fiziski neaizsargātāki nekā pieaugušie.

ES iedzīvotājiem nav jautāts, vai viņi piekrīt bezvadu interneta plašajām sekām uz veselību tehnoloģiskā progresa un digitalizācijas vārdā.

Tāpēc mūsu EPI “Izbeigt ((((5G))) — Savienot, bet aizsargāt” mēs aicinām ieviest stingrāku regulējumu, lai aizsargātu visu dzīvību pret radiofrekvenci un mikroviļņu starojumu.

Šajā pantā uzmanība tika pievērsta mūsu EPI 6. un 7. priekšlikumam.

“priekšlikums Nr. 6: Nomainīt bezvadu savienojumus ar kabeļiem. Nekavējoties to darīt tādās vietās kā slimnīcas, bērnudārzi, skolas, veco ļaužu pansionāti, visas sabiedriskās ēkas.”

“priekšlikums Nr. 7: Izglītot sabiedrību par apdraudējumu, kas saistīts ar bezvadu savienojumiem, un par to, kā līdz minimumam samazināt iedarbību (piemēram, izmantojot kabeļus)”

 

Un mēs neesam vieni —

 

 

Atsauces:

[1] Meahl, H. R.: Mikroviļņu radiācijas monitors, Electronics 32, 1959, 138.–140. lpp.

[2] Karel MarHa, Jan Musil, Hana Tuhá: Elektromagnetické pole a životní prostředí, 1968

[3], piemēram, Čehoslovākijā ar Dekrētu Nr. 408/1990

[4] Powed density S ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tas ir aptuvens aprēķins:
Avota jauda/(4 x π x attālums2) = S
20/(4 x 3,14 x 0,22) = 39,8 mW/m² φ 40 000 µW/m² 100/
(4 x 3,14 x 12) = 7,0 mW/m² ~ 8 000 µW/m²

 

Picture of contributor Petra Bertová

Autori

Petra Bertová

Petra Bertová ir Eiropas pilsoņu iniciatīvas (EPI) “Izbeigt ((((5G)) — Savienots, bet aizsargāts”grupas locekle.

Petra no Slovākijas iepriekš strādāja IT uzņēmumā un arī izglītības nozarē.

 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Gestivert LOCATION DE PLANTES | 28/05/2022

Hello

Mana angļu valoda ir ļoti slikta, taču es saprotu vissvarīgāko.

Patiešām, mums ir jāaizsargā mūsu bērni.

ES atsaucos uz šo rakstu, kas atrodams valdības tīmekļa vietnē: https://solidarites-sante.gouv.fr/affaires-sociales/familles-enfance/protection-de-l-enfance-10740/proteger-les-enfants-face-aux-dangers-du-numerique/

Skaista diena visiem

Samira

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Vasiliki Mustakis | 30/05/2022

Godātais Samirs! 

Paldies par komentāru!

Vēlamies Jūs informēt, ka foruma tīmekļa vietne, kurā iekļauts šis blogs, ir pieejama franču valodā un citās ES oficiālajās valodās. 

Ar cieņu 

Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma grupa

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Gestivert LOCATION DE PLANTES | 31/05/2022

OK

Paldies, ka Vasiliki:)

SAM

Gesti-Green

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Petra Bertova | 14/06/2022

Atsauces:

[1] Meahl, H. R.: Mikroviļņu radiācijas monitors, Electronics 32, 1959, 138.–140. lpp.

[2] Karel MarHa, Jan Musil, Hana Tuhá: Elektromagnetické pole a životní prostředí, 1968

[3], piemēram, Čehoslovākijā ar Dekrētu Nr. 408/1990

[4] Powed density S ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tas ir aptuvens aprēķins:
Avota jauda/(4 x π x attālums2) = S
20/(4 x 3,14 x 0,22) = 39,8 mW/m² φ 40 000 µW/m² 100/
(4 x 3,14 x 12) = 7,0 mW/m² ~ 8 000 µW/m²

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
James Lech | 04/09/2022

Laba pēcpusdiena Petra

Paldies, ka atsaucamies uz mūsu PVO 2021. gada publikāciju. PVO 2022. gada publikācija ir pieejama šeit: [Https://bit.ly/3HkQ4vh ]. Ir iekļautas dažas fantastiskas demonstrācijas programmas, ko esam īstenojuši projektos visā pasaulē. Tie liecina par milzīgiem panākumiem. 

Mums ir arī universitātes kursi šo materiālu pasniegšanā ar nosaukumu: “ievads zemmolekulārās medicīnas un lauksaimniecības zinātnēs”.

Var atrast videomateriālus, ko esam izveidojuši kursam [ šeit].

 

Galvenā atšķirība un lietderība šajos kursos, videomateriālos un jaunajā 2022. gada publikācijā ir demonstrējumi risinājumiem un bioadaptācijas stratēģijām attiecībā uz daudzajām politikas jomām un literatūru, uz kurām esat atsaucies. 

Risinājumi ir pragmatiski, rentabli un viegli īstenojami un instalējami. Pateicoties mūsu modelim, mēs esam piedzīvojuši ļoti ātru ieviešanu un atvieglošanu, lai modernizētu un attīstītu iekārtas.

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?