Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

„Evropané pro bezpečné připojení“ vyzývají k přísnější regulaci bezdrátového internetu ve školách

Datum aktualizace: 24/05/2022

Evropská občanská iniciativa „Stop (((5G)) – Stay Connected but Protected“ vyzývá k nahrazení bezdrátového připojení kabely v mateřských školách, školách, nemocnicích, domovech důchodců a ve všech veřejných budovách, které jsou hluboce znepokojeny zdravotními riziky, které představují elektromagnetická pole pro širokou veřejnost, a zejména pro děti. Vyzýváme rovněž k tomu, aby byla veřejnost informována o možných nepříznivých důsledcích bezdrátového připojení na zdraví; a jak minimalizovat expozici.

Všichni plánujeme dobrou budoucnost pro naše děti, chceme jim poskytnout co nejlepší vzdělání a chceme, aby tyto děti využívaly moderní nástroje. Co to však znamená s ohledem na různé názory na bezpečnost úrovní expozice?

„Evropané pro bezpečné připojení“ jsou koalice vnitrostátních a mezinárodních organizací, které si jsou vědomy nepříznivých důsledků moderních komunikačních technologií. Zdůrazňujeme, že nejsme proti technologiím, ale prosazujeme bezpečné technologie a bezpečná spojení.

Domníváme se, že zavedení mobilních telefonů a poté Wi-Fi a Bluetooth bylo v temnu postřeleno, neboť nebylo založeno na důkladném výzkumu účinků na běžné zdraví a nezahrnovalo žádný rozsáhlý a důkladný program sledování zdravotního stavu. V současné době existuje mnoho studií, které prokazují, že radiofrekvenční elektromagnetická pole vyzařovaná těmito technologiemi nejsou bezpečná. Vzhledem k tomu, že ani mobilní datové sítě páté generace (5G) nebyly před uvedením na trh testovány na dopady na zdraví a životní prostředí, domníváme se, že zavádění sítí 5G představuje experiment v oblasti lidstva a životního prostředí.

V naší evropské občanské iniciativě se zabýváme mnoha dalšími otázkami. V tomto článku se diskutuje pouze o jednom z nich s ohledem na péči o naše děti, „naše nejcennější držení“.

Stop 5G Stay Connected but Protected

Jak to vše započalo

Od zavedení rádia je Země stále více vystavena umělému vysokofrekvenčnímu elektromagnetickému poli (RF EMF). Od prvního použití radaru v 50. letech se objevily obavy ohledně toho, jak předcházet zdravotním problémům způsobeným expozicí radaru EMF.

Během studené války zaujaly západní a východní bloky odlišný přístup k tomu, aby se zabránilo zdravotním rizikům RF EMF.

V západním bloku byly stanoveny pouze expoziční limity pro pracovníky, které vycházely pouze z tepelných účinků. (např. USA Bell Telephone Laboratories měly 10 000 mW/m² [1]).

Východní blok měl přísné limity pro pracovníky a širokou veřejnost, a to na základě tepelných i netepelných biologických účinků. Mezní hodnota pro širokou veřejnost činila 10 mW/ m² pro radiofrekvenční rozsah 0,3–300 GHz [2]. Po roce 1989 byl limit v některých východních zemích zvýšen na 50 mW/ m² [3].

V EU byly maximální expoziční limity pro širokou veřejnost přijaty jako v roce 1999 doporučením 1999/519/ES na 10 000 mW/m² pro kmitočty 2–300 GHz. Maximální expoziční limit pro pracovníky v EU ve výši 50 000 mW/m² byl přijat v roce 2004 a zůstal stejný i v současné účinné směrnici 2013/35/EU.

Když k EU přistoupily země střední a východní Evropy, řada z nich tuto pohodlnou méně omezující normu akceptovala na základě mylného předpokladu, že zdravotní riziko může představovat pouze tepelné vytápění. Tento dogma vedl k selektivní vědě – pouze některé studie byly a stále jsou brány v úvahu soukromou organizací ICNIRP, která je jedinou organizací, kterou EU poskytuje poradenství.

Od té doby mnoho vědců prokázalo příčinnou souvislost mezi specifickými zdravotními problémy a RF EMF na úrovních expozice nižších, než jsou limity, a navrhli nové pokyny pro expozici. V současné době jsou však celosvětově známé odborné organizace v této oblasti, jiné než ICNIRP, stále ignorovány, např.:

BioInitiative tvrdí, že nemá pozorovatelný účinek na člověka nižší než 0,001 mW/m²;

Pokyn EUROPAEM EMF stanoví limit v rozmezí 0,01 mW/m²;

Institut FÜR Baubiologie tvrdí, že expozice 0,01 1 mW/m² je příliš vysoká.

Domníváme se, že EU by měla vzít všechny tyto vědecké údaje v úvahu.

Lidé obvykle podceňují riziko nových objevů, např. mnoha chemických činitelů, antibiotik a rentgenového záření. Jejich expoziční limity byly revidovány směrem dolů s rostoucími vědeckými důkazy. V případě umělých neionizujících RF EMF došlo k přesnému opaku a lze si položit otázku, proč.

Je to bezpečné?

Děti této generace jsou první, které mohou být po celý svůj život bezdrátově vystaveny. Jak to může ohrozit jejich zdraví?

My Evropané pro bezpečné připojení poukazujeme na to, že RF EMF mají biologické účinky i při velmi nízké intenzitě, a žádáme zde o uplatnění zásady předběžné opatrnosti.

Stále větší množství vědeckého výzkumu spojuje toto bezdrátové záření se závažnými zdravotními účinky, jako jsou problémy s pamětí a spánkem, bolesti hlavy, rakovina a poškození mozku. Výsledky tohoto výzkumu jsou veřejně přístupné všem. Níže je jako příklady důležitých zjištění uvedeno několik zdrojů.

Journal of Epidemiology and Community Health je mezinárodní vědecký časopis. V prosinci 2010 zveřejnila studii nazvanou „Používání buněčných telefonů a problémy s chováním u malých dětí“. Vědci zaznamenali více problémů s chováním u dětí, které měly prenatální i postnatální expozici buněčným telefonům, ve srovnání s dětmi, které nebyly vystaveny žádnému časovému období.

International Journal of Environmental Research and Public Health ( International Journal of Environmental Research and Public Health) je interdisciplinární, odborně recenzovaný a volně přístupný vědecký časopis. V listopadu 2015 zveřejnila studii nazvanouAssociation of Exposure to RF EMF with Glycated Haemoglobin and Risk of Type 2 DiabetesMellitus. Tým vědců porovnával žáky ve věku 12 až 17 let ze školy s nižším zářením (0,019 mW/m²) a školu s vyšším zářením (0,096 mW/m²). U studentů, kteří byli vystaveni vyššímu RF EMF, zjistili výrazně vyšší glykovaný hemoglobinu (marker s vysokým obsahem cukru v krvi). Kromě toho studenti, kteří byli vystaveni vyššímu RF EMF, byli vystaveni výrazně vyššímu riziku diabetu 2. typu.

V prosinci 2018 zveřejnil americký časopis o zdraví mužů studii nazvanouMobile Phone Base Station Tower Settings Adjacent to School Buildings: Dopad na kognitivní zdravístudentů ve věku 13 až 16 let z školy s nižším zářením (20 mW/m²) do školy s vyšším zářením (100 mW/m²). Vědci zjistili, že dospívající školní dospívající, kteří jsou vystaveni vyšším úrovním expozice RF EMF, měli opožděné jemné a hrubé motorické dovednosti, prostorovou pracovní paměť a pozornost ve srovnání s těmi, kteří jsou vystaveni nižším úrovním RF EMF.

Sorted List of RF EMF exposure values mentioned in this article

Obrázek: Roztříděný seznam hodnot expozice RF EMF uvedený v tomto článku
Credit: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source: autorka

Dokonce i národní zpráva Jihoafrické republiky za rok 2021 zadaná mezinárodním projektem WHO pro EMF potvrzuje (v bodě 4), že RF EMF vyvolává oxidační stres v buňkách, což může vést k mitochondriálnímu poškození DNA v buňkách a k nepříznivým účinkům na jiné biologické procesy a orgány. Oxidační stres je obecně uznáván jako příčina mnoha onemocnění.

Děti a bezdrátové

Děti jsou v každodenním životě vystaveny různým druhům neionizujícího záření. Žijí v okolí routerů, antén a všech typů bezdrátových zařízení. Poté, co se narodili, umístili rodiče dětské monitory do kolébky. Později nosí bezdrátové chytré hodinky, uchazeče, používají mobilní telefony a tablety.

Vzhledem k tomu, že lidé jsou stále více zvyklí na mobilní telefony, internet a bezdrátovou komunikaci, používání těchto nástrojů se také postupně dostalo do školy. Na konci roku 2019 bylo téměř nemožné najít školy, které Wi-Fi nevyužívají. Školy jsou jedinečným prostředím, protože děti tráví několik hodin denně ve třídách se silnou bezdrátovou expozicí.

Kromě toho v letech 2019–2021 kvůli pandemii COVID-19 mnoho zemí EU uzavřelo školy a umožnilo pouze distanční vzdělávání. To znamenalo, že mnoho dětí strávilo čas doma se svými tablety, notebooky nebo mobilními telefony na konferenčních schůzkách s učitelem. Téměř všechny byly připojeny Wi-Fi.

Aby vznikl dojem o expozici dětí: 20 cm vzdáleností 20 cm od tablety s Wi-Fi se rozumí expozice 40,0 mW/m² a vzdálenost 100 cm od routeru Wi-Fi znamená expozici 8,0 mW/m² [4].

Wireless in Classroom

Obrázek: Bezdrátové ve třídě. Více grafických materiálů naleznete na adrese:
https://ehtrust.org/wp-content/uploads/Wi-Fi-in-School-Worldwide-US-Final-92021-BlackWhite-2.pdf
Úvěr: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source:
Vytvořen autor

Děti nejsou malé dospělé osoby

Směrnice EU 2014/53/EU zajišťuje testování bezdrátových zařízení. Normy EN 50566:2017 a EN 50360:2017 však odkazují na americkou normu IEC/IEEE 62209–1528, která nezohledňuje děti, jsou založeny pouze na poměru „zletilé mužské hlavy podle tabulky Armády USA“.

Tloušťka lebky působí jako překážka absorpce záření. Lebka dítěte je mnohem tenčí než lebka dospělého, takže absorpce je vyšší.

Časopis Elektromagnetická biologie a medicína zveřejňuje recenzované výzkumné články o biologických účincích neionizačních elektromagnetických polí (od extrémně nízké frekvence po radiofrekvenční). V říjnu 2011 zde byla zveřejněna studie o limitech expozice: podcenění absorbovaného záření buněčných telefonů, zejména u dětí, zjistilo, že„absorpce hlavy dítěte může být více než dvakrát vyšší a absorpce kostní dřeně lebky může být desetkrát vyšší než u dospělých“.

Environmentální výzkum je multidisciplinární časopis, který zveřejňuje vysoce kvalitní informace. V listopadu 2018 byla zveřejněna studie zaměřená na absorpci bezdrátového záření u dítěte v porovnání s dospělým mozkem a okem z buněčné telefonické konverzace nebo virtuální reality. Tato studie „odhaluje, že mladé oči a mozek pohlcují podstatně vyšší místní dávky záření než dospělí“.

Společně se všemi výše uvedenými skutečnostmi a s ohledem na rychlost růstu a rozvoje musí být děti považovány za ojedinělé náchylné k účinkům záření.

Operator systems on a residential block in Slovak republic

Obrázek: Obslužné systémy na obytném bloku ve Slovenské republice. Současná expozice 5 mW/m².
Úvěr: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source: autorka

Jak navrhujeme chránit naše děti?

Vzhledem k tomu, že děti jsou ze zákona povinny navštěvovat školu, je důležité pro ně vytvořit bezpečné prostředí. Existuje několik kroků, na nichž lze reagovat, a zmínit některé možnosti z naší evropské občanské iniciativy:

  • Kabely by měly být vždy první volbou (namísto bezdrátových).
  • Všechny bezdrátové vysílače by měly být deaktivovány na všech zařízeních s připojením Wi-Fi a škola by měla poskytovat drátová síťová připojení pro stolní počítače, notebooky, notebooky, tablety, tabule a tiskárny. Na mobilních telefonech by se měl používat letadlo.
  • Obecně by pro přístup k internetu v celé škole měla být zajištěna drátová místní síť (LAN).
  • Nejsou-li kabelová řešení možná, měla by být bezdrátová řešení časově omezena a výkon by měl být nastaven na nejnižší využitelnou úroveň. Po dokončení práce nelze zapomínat na vypnutí všech bezdrátových funkcí.
  • Děti by se měly naučit, jak bezpečně používat své prostředky. Podle příkladu dospělé osoby by tak byli nepřímo vzděláváni.
  • Škola by měla rovněž zakázat používání mobilních telefonů a jiných osobních elektronických zařízení ve výukových prostorách/třídách.

Dalšími výhodami v souvislosti s nedostatkem radiofrekvenčního záření u kabelových řešení jsou: Jsou mnohem tolerantnější vůči chybám, účinnější při spotřebě energie a bezpečnější pro dlouhodobé využívání. Umožňují bezpečnější přenos dat a nejsou závislé na povětrnostních podmínkách (vlhkost) nebo překážkách ve směru cesty (stromy, stěny).

Wired in Classroom

Obrázek: Drátové ve třídě. Více grafických materiálů naleznete na adrese:
https://ehtrust.org/wp-content/uploads/Wi-Fi-in-School-Worldwide-US-Final-92021-BlackWhite-2.pdf
Úvěr: Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source:
Vytvořen autor

Jiné způsoby ochrany dětí

Zdroje radiofrekvenčního záření existují nejen ve školách, ale i v jejich blízkosti: vysílače na střeše školy a na blízkých budovách nebo stožárech v okolí. Všechny tyto zdroje jsou silnými zdroji záření.

Mnoho vědců napsalo správcům škol, že by buněčné věže neměly být umístěny ve školách nebo v jejich blízkosti.

Obce by měly přijmout vlastní předpisy a zakázat buněčné věže v blízkosti škol a mateřských škol.

Rodiče by měli mít zájem a měli by požadovat lepší ochranu svých dětí.

Operator Systems at primary school and a residential block in Slovak republic

Obrázek: Systémy provozovatelů na základní škole a na obytném bloku ve Slovenské republice. Průměrná expozice na ulici je 12 mW/m²
Zdroj:
https://slovenskobez5g.org/wp-content/uploads/docs/Nepriaznivy_dopad_534_2007_1.pdf

Závěr

Existuje mnoho důvodů pro přijetí ochranných opatření pro naše děti, neboť jsou během svého života déle a silněji vystaveny, a to i v době, kdy jsou fyzicky zranitelnější než dospělí.

Občané EU nebyli dotazováni, zda ve jménu technologického pokroku a digitalizace akceptují všudypřítomné zdravotní důsledky bezdrátového internetu.

Proto v naší evropské občanské iniciativě „Stop (((5G)) – Stay Connected but Protected vyzýváme k přísnější regulaci, která by chránila veškerý život před rádiovou frekvencí a mikrovlnným zářením.

V tomto článku byla věnována pozornost návrhům 6 a 7 naší evropské občanské iniciativy.

„návrh 6: Nahradit bezdrátové připojení kabely. Okamžitě tak učinit na místech, jako jsou nemocnice, mateřské školy, školy, domovy důchodců, všechny veřejné budovy.“

„návrh 7: Vzdělávat veřejnost o rizicích spojených s bezdrátovým připojením a o tom, jak minimalizovat expozici (např. pomocí kabelů)“

 

A nejsme sami:

  • Francie zakázala Wi-Fi v mateřských školách v roce 2015 a od roku 2018 omezuje Wi-Fi ve školách tím, že jako výchozí nastavení používá bezdrátové připojení a učitelé používají kabely pro přístup k internetu. Francie také začala před lety vzdělávat veřejnost iniciativami v oblasti veřejného zdraví o tom, jak snížit expozici.
  • Kypr odstranil Wi-Fi ze základních tříd a vede rozsáhlou veřejnou osvětovou kampaň, která vzdělává rodiče, dospívající a těhotné ženy.
  • Evropské parlamentní shromáždění vydalo v roce 2011 usnesení č. 1815, v němž doporučuje omezit vystavení veřejnosti elektromagnetickým polím a v odstavci 8.3.2 doporučuje: „pro děti obecně, a zejména ve školách a třídách, upřednostňují drátové internetové připojení a přísně regulují používání mobilních telefonů žáky ve školních prostorách.“
    V bodě 8.1.1 se doporučuje: „veškerá přiměřená opatření ke snížení... expozice dětem a mladým lidem, kteří se zdají být nejvíce ohroženi nádory hlavy“.
  • V několika dopisech zaslaných školním okresům po celém světě lékaři důrazně doporučili drátové připojení pro technologie ve třídách, aby se zabránilo zbytečnému bezdrátovému záření.

 

 

Odkazy:

[1] Meahl, H. R.: Mikrovlnný monitor záření, Electronics 32, 1959, strany 138–140

[2] Karel MarHa, Jan Musil, Hana Tuhá: Elektromagnetické pól a životní prostředí, 1968

[3] např. v Československu vyhláškou č. 408/1990 Sb.

[4] Powed hustota S závisí na mnoha faktorech, jedná se o přibližný výpočet:
Zdrojový příkon/(4 x π x vzdálenost2) = S
20/(4 x 3,14 x 0,22) = 39,8 mW/m² 40 000 µW/m² 100/
(4 x 3,14 x 12) = 7,0 mW/m² 8 000 µW/m²

 

Picture of contributor Petra Bertová

Přispěvatelé

Petra Bertová

Petra Bertová je členkou týmu, který stojí za evropskou občanskou iniciativou „Stop (((5G)) – Stay Connected, Protected‘

Petra ze Slovenska dříve pracovala pro IT společnost a také v odvětví vzdělávání.

 

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.

Komentáře

Gestivert LOCATION DE PLANTES | 28/05/2022

Dobrý den

Můj angličtina je velmi špatná, ale pochopila jsem jeho většinu.

Skutečně musíme chránit naše děti.

Odkazuji na tento článek, který je k dispozici na internetových stránkách vlády: https://solidarites-sante.gouv.fr/affaires-sociales/familles-enfance/protection-de-l-enfance-10740/proteger-les-enfants-face-aux-dangers-du-numerique/

Skvělý den pro všechny

Samir

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Vasiliki Mustakis | 30/05/2022

Vážený pane Samir, 

Děkujeme Vám za připomínky!

Rádi bychom Vás informovali, že internetové stránky fóra včetně tohoto blogu jsou k dispozici ve francouzštině a v ostatních úředních jazycích EU. 

S pozdravem, 

Tým Fóra evropské občanské iniciativy

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Gestivert LOCATION DE PLANTES | 31/05/2022

OK

Thank you Vasiliki:)

SAM

Gesti-zelený

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Petra Bertova | 14/06/2022

Odkazy:

[1] Meahl, H. R.: Mikrovlnný monitor záření, Electronics 32, 1959, strany 138–140

[2] Karel MarHa, Jan Musil, Hana Tuhá: Elektromagnetické pól a životní prostředí, 1968

[3] např. v Československu vyhláškou č. 408/1990 Sb.

[4] Powed hustota S závisí na mnoha faktorech, jedná se o přibližný výpočet:
Zdrojový příkon/(4 x π x vzdálenost2) = S
20/(4 x 3,14 x 0,22) = 39,8 mW/m² 40 000 µW/m² 100/
(4 x 3,14 x 12) = 7,0 mW/m² 8 000 µW/m²

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
James Lech | 04/09/2022

Dobrá odpoledne Petra

Děkujeme Vám za odkaz na naši publikaci WHO z roku 2021. Publikace WHO z roku 2022 je k dispozici zde: [Https://bit.ly/3HkQ4vh ]. Součástí jsou některé skvělé demonstrační programy, které jsme zavedli v rámci projektů po celém světě. Ty jsou důkazem nesmírného úspěchu. 

Máte také univerzitní kurz o výuce těchto materiálů s názvem: „závod k podmolekulárním lékařským a zemědělským vědám“.

Najdeme videa, která jsme pro kurz sestavili [ zde].

 

Klíčovým rozdílem a užitečností těchto kurzů, videí a nové publikace z roku 2022 je demonstrace řešení a strategií biologického přizpůsobení mnoha politik a literatury, na které jste odkazovali. 

Řešení jsou pragmatická, nákladově efektivní a snadno proveditelná a instalovatelná. Od našeho modelu jsme zaznamenali velmi rychlé zavádění a snadnou modernizaci a rozvoj zařízení.

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?