Nuo 2025 m. vasario mėn., likus daugiau kaip dviem mėnesiams iki termino, Europos piliečių iniciatyva „Mano balsas, mano pasirinkimas“ sėkmingai surinko daugiau kaip 1 100 000 parašų, o tai viršija parašų ribą 18 valstybių narių! Šiuo etapu pabrėžiamas strateginis kampanijos vykdymas, atsparumas ir gebėjimas sutelkti paramą ir padaryti ją pastebimą visoje Europoje. Tačiau kas lemia Europos piliečių iniciatyvos sėkmę? Atsakymas slypi PEACE formulėje, kuria grindžiama kampanija:
Ši patvirtinta sistema padėjo „My Voice, My Choice“ įveikti politines ir biurokratines kliūtis ir tapti pokyčių judėjimu. Štai kaip galite taikyti PEACE formulę, kad jūsų idėja taptų veiksminga EPI kampanija.
Europos piliečių iniciatyvos (EPI) įgyvendinimas – tai ne tik parašų rinkimas, bet ir strategijos, atsparumo ir ryžto išbandymas. Nuo EPI sukūrimo buvo užregistruota beveik 120 EPI (iš kurių 11 vis dar renka parašus, o 27 buvo atšauktos), tačiau tik tuzinas peržengė vieno milijono parašų ribą. Kodėl? Nes, nepaisant stiprios idėjos, laimėjusiai EPI kampanijai reikia kantrybės, kad būtų galima įveikti biurokratiją, įsitraukti į paramos sutelkimą, imtis veiksmų, kad būtų išlaikytas pagreitis, drąsos prastumti opoziciją ir gebėjimo mokytis iš neišvengiamų klaidų. Europos piliečių iniciatyva „Mano balsas, mano pasirinkimas“, propaguojanti saugius ir prieinamus abortus visoje Europoje, susidūrė su visais šiais iššūkiais. Štai ko reikia, kad idėja virstų judėjimu.
Be parašų: Išmokta pamoka apie strategiją, kovas ir sėkmę
Pokyčių skatinimas ES lygmeniu gali atrodyti didžiulis. Europos piliečių iniciatyva yra viena iš nedaugelio turimų dalyvaujamosios demokratijos priemonių, suteikianti piliečiams galimybę daryti įtaką teisės aktams, jei jie gali surinkti vieną milijoną parašų bent septyniose ES šalyse. Tačiau už kiekvienos sėkmingos Europos piliečių iniciatyvos slypi atkaklumo, strateginio planavimo, gebėjimo prisitaikyti ir galingo, plataus judėjimo puoselėjimo istorija.
Mano balsas, mano pasirinkimas nėra išimtis. Tai, kas prasidėjo nuo drąsios vizijos užtikrinti saugius ir prieinamus abortus Europoje, greitai virto intensyvia, sparčiai kintančia kampanija ir plataus masto judėjimu, kuriam reikėjo politinio pasipriešinimo, vietos gyventojų paramos ir nuolatinio mūsų požiūrio tobulinimo. Surinkti milijoną parašų reiškia ne tik tai, kad turite tinkamą priežastį, bet ir tai, kaip vykdote kampaniją. Kad taptumėte puikiu EPI kampanijos dalyviu, jums reikia PEACE: Kantrybė, įsitraukimas, veiksmas, drąsa ir klaidos.
Kantrybė: Statyti pamatus
Per dieną nesurinksite milijono parašų. Vos per vieną dieną rasite pirmuosius šešis žmones, kurie parems jūsų EPI projektą: Suteikite sau laiko. Jums reikia laiko, kad išnagrinėtumėte savo temą ir sukurtumėte idėją, kuri būtų įgyvendinama ir suderinta su ES kompetencijos ir veiksmų sritimis. Labai svarbu tirti galimus partnerius šešiose kitose ES šalyse: Kur? Kodėl jie? Kaip jie gali paremti idėją ir darbą? Suprasti jų stipriąsias puses ir tai, ką jie gali duoti jūsų kampanijai. Šiam procesui reikia laiko ir pastangų, o jūs susidursite su neatsakytais e. laiškais ir atsisakymais – tai yra proceso dalis, ir jūs turite jį priimti. Pasimokykite iš šios pradinės informavimo veiklos, kad sustiprintumėte savo požiūrį per visą kampaniją. Naudokitės šiuo pirmuoju mokslinių tyrimų etapu kaip savo kampanijų rengimo ir informavimo įgūdžių išbandymo pagrindu.
Užduotis: Judėjimo išplėtimas
Surinkti vieną milijoną parašų nėra mažas žygdarbis – tai lyg vienuolika kartų užpildyti Vemblio stadioną. Kad tai įvyktų, turite būti Europos piliečių iniciatyvų „pop žvaigždė“: dėmesio pritraukimas, susidomėjimo skatinimas ir įsitraukimo išlaikymas, kad padidintumėte savo pasiekiamumą. Tai reiškia ne tik sutelkti tuos, kurie jau palaiko jūsų tikslą, bet ir strategiškai išplėsti už jūsų tiesioginio tinklo ribų, kad į judėjimą būtų įtraukti nauji balsai. Sėkmingos kampanijos raktas – įtraukti kilnojamąjį vidurį – žmones, kurie galbūt neturi tvirtos pozicijos šiuo klausimu, bet pritaria pagrindinėms vertybėms ir gali būti įtikinti imtis veiksmų. Lengva sutelkti tuos, kurie jau yra laive, tačiau tikrasis iššūkis yra atkreipti abejingų, dvejojančių ar pasyviai palaikančių asmenų dėmesį.
„Manobalsas, mano pasirinkimas“ pirmąją savaitę sulaukė beveik 100 000 parašų – mūsų „lengva pasiekti“. Tačiau tikrasis darbas prasidėjo vėliau, kai turėjome neapsiriboti pagrindiniais rėmėjais ir rasti būdų užmegzti ryšį su nauja, dažnai nepasiekiama auditorija. Būtent čia tapo itin svarbi strateginė informavimo veikla, įtikinami naratyvai ir novatoriška dalyvavimo taktika. Supratome, kad judėjimo stiprybę lemia ne tik garsiausi balsai, bet ir tai, kiek naujų balsų jis gali pareikšti. Sukūrę šiuos ryšius, turėjome išeiti iš įprastų ratų ir kūrybiškai galvoti apie tai, kaip galėtume rezonuoti su skirtingomis grupėmis. Nesvarbu, ar tai būtų specialiai pritaikyti pranešimai, bendradarbiavimas su mažai tikėtinais sąjungininkais, ar socialinės žiniasklaidos panaudojimas naujais būdais, visos pastangos buvo sutelktos į paramos rato išplėtimą. Būtent tada prasideda tikrasis darbas – kai formuojasi strategijos ir prasideda tikrieji „veiksmai“.
Veiksmas: Pagreitį paverskite poveikiu
Priežasties palaikymas retai būna pastovus; Jis ateina ir praeina bangomis. Todėl labai svarbu parengti gerai struktūruotą veiksmų planą ir specialias veiksmų dienas, ypač organizuojamas vietos lygmeniu. Kiekviena šalis ir miestas, kuriame vykdote kampaniją, siūlo unikalias vietines funkcijas, kurias galima panaudoti siekiant maksimalaus poveikio. Svarbu pasinaudoti galimybėmis, nesvarbu, ar jos yra arti įprastos jūsų informavimo veiklos, ar toli nuo jos. Kaip per šį EPI forumo internetinį seminarą pažymėjo MVMC aktyvistė Kristina Krajnc, norint sutelkti vietos gyventojus reikia pasitraukti iš tradicinių aktyvistų rato, kad būtų įtraukti netikėti sąjungininkai. "Mano balsas, mano pasirinkimas" sėkmingai sukūrė daugiau nei 250 paramos organizacijų tinklą, peržengdamas įprastas feministines ir reprodukcinės sveikatos grupes. Ji pritraukė netikėtų partnerių, pavyzdžiui, alpinistų asociacijos, universitetų grupių, kitų EPI organizatorių ir net dainininkų bei aktorių. Šis įtraukus požiūris suteikė galimybę kampanijai užmegzti ryšį su platesne auditorija, iš kurios kai kurios paprastai gali neturėti ryšio su šia tema. Vieši renginiai, žiniasklaidos dalyvavimas ir kūrybinis aktyvumas buvo labai svarbūs siekiant išlaikyti pagreitį.
Mes rinkome parašus tiek feministiniuose, tiek nesusijusiuose, apolitiniuose renginiuose, pavyzdžiui, maratonuose, saulėtomis dienomis ar net lietuje. Atkreipėme dėmesį į tai, kad politinis aktyvumas turi būti derinamas su socialiniu dalyvavimu, kuris pasirodė esąs labai veiksminga strategija. Veiksmai turi būti dinamiški ir pritaikomi: nuolat reaguoti į politinius įvykius, kovoti su opozicijos taktika ir atkreipti visuomenės dėmesį į šį klausimą. Kaip mes visa tai valdėme? Su drąsa!
Drąsa: Tvirta pozicija per pasipriešinimą ir riziką
Kampanija už Europos piliečių iniciatyvą, ypač labai emocionalia ir politiškai įtempta tema, dažnai reiškia pasipriešinimą ir aktyvų pasipriešinimą. Nesvarbu, ar tai būtų priekabiavimas internete, šmeižto kampanijos, ar biurokratinės kliūtys, labai svarbu tvirtai kovoti su nelaimėmis. Tačiau drąsa – tai ne tik atkaklumas; tai strategijų pritaikymas, mokymasis iš nesėkmių ir tolesnis pažangos siekimas, net jei pažanga atrodo lėta. Tai taip pat reiškia, kad reikia rizikuoti, net jei rezultatas neaiškus.
Vienas iš pavyzdžių:
Turėjau galimybę kreiptis į nuomonės formuotoją iš šalies, kurioje mums trūko paramos ir dar nepasiekėme minimalios nacionalinės ribos. Pasakiau jai, kad žaviuosi jos darbu ir kad „Mano balsas, mano pasirinkimas“ norėtų bendradarbiauti dėl posto, pabrėždamas paramos poreikį. Palikau jai smeigtuką, o po kelių dienų ji paskelbė „Instagram“ istoriją su smeigtuku ir nuoroda Europos piliečių iniciatyvai pasirašyti. Dėl to labai padaugėjo parašų iš Italijos, padėjusių mums surinkti labai reikalingą paramą valstybėje narėje, kurioje mums sunkiai sekėsi įtikinti žmones pasirašyti.
Kartais labai svarbu organizuoti renginius, veiksmų dienas ir socialinės žiniasklaidos kampanijas. Kitais atvejais jūsų kampanijai reikia šiek tiek drąsos ir tikėjimo šuolio.
Klaidos: Mokymasis, prisitaikymas ir tobulinimas
Nepaisant šių laimėjimų, tai, kad viskas vyko gerai, toli gražu nebuvo garantuota. Jokia kampanija nėra be iššūkių, o klaidos yra neišvengiamos. Nesvarbu, ar pranešimai, informavimo strategijos ar partnerystės sprendimai, bus klaidų. Tai atsitiko mums, ir tai atsitiks jums. Svarbu ne pati klaida, o kaip greitai ir efektyviai iš jos pasimokote. Kiekvienas nesėkmingas įvykis, mažo įsitraukimo postas ar atmestas partnerystės prašymas yra ne nesėkmė, o galimybė pritaikyti ir patobulinti savo požiūrį. Svarbiausia išlikti lankstiems ir atviriems grįžtamajai informacijai, nesvarbu, ar ją teiktų jūsų komanda, rėmėjai ar plačioji visuomenė. Kai kurie iš mūsų geriausių patobulinimų atsirado po nesėkmių, nes mes pritaikėme savo taktiką, remdamiesi įgyta patirtimi. Ir atminkite, kad nesėkmė dažnai yra geriausias mokytojas – tai, kas šiandien atrodo kaip nesėkmė, gali būti žingsnis į kitą proveržį. Taigi, priimkite klaidas, mokykitės iš jų, ir toliau judėkite į priekį su dar didesniu įžvalgumu ir ryžtu.
Kaip parodyta, idėjos pavertimas judėjimu reikalauja strategijos, atsparumo ir prisitaikymo. Kiekvienas žingsnis – nuo kantrybės iki naujų nuomonių išsakymo, kliūčių įveikimo ir mokymosi iš neišvengiamų nesėkmių – atlieka labai svarbų vaidmenį formuojant jūsų kampanijos sėkmę. Tai reiškia būti lanksčiam, prisitaikyti prie netikėtumų ir likti įsipareigojusiam siekti savo tikslo, net kai kelias tampa sunkus.
Kokią vieną pamoką išmokote iš savo propagavimo ar EPI patirties? Ar kada nors susidūrėte su dideliu iššūkiu rinkiminėje kampanijoje? Kaip jūs jį įveikėte? Su kokiu PEACE žingsniu labiausiai kovojate? Pasidalinkite savo mintimis komentaruose arba susisiekite su savo patarimais ir istorijomis. Palaikykime pokalbį ir toliau kartu skatinkime pokyčius.
Apsilankykite „Mano balsas“, „Mano pasirinkimas“interneto svetainėje ir sužinokite daugiau apie koaliciją ir judėjimo kūrimą.
Jums taip pat gali būti įdomu skaityti:
Skatinamieji veiksmai: iniciatyvos „Mano balsas, mano pasirinkimas“ finansavimas ir strategija
„Įtakos darytojų galios išnaudojimas. Pagrindiniai jūsų kampanijų rezultatai“
Žiūrėkite šį vaizdo įrašą su "My Voice My Choice" atstove Nika Kovac
Norėdami gauti įžvalgų apie įgūdžius, kurių reikia organizatoriams, kad jų iniciatyva būtų sėkminga, susipažinkite su 2023 m. EPI dienos akcentais ir 2022 m. EPI dienos praktinio seminaro santrauka: „Make it Known, Make it Fun, Show Them the Impact!“ („Padaryk tai žinoma, pasilinksmink, parodyk jiems poveikį!“)
Autoriai
Martina RubinoMartina Rubino yra aktyvistė, kurios specializacija – ES politika, lyčių lygybė ir socialinis teisingumas. Ji turi strateginio planavimo ir komunikacijos, suinteresuotųjų šalių įtraukimo ir komandos vadovavimo įgūdžių. Ji vadovavo renginiams ir kampanijoms, kuriais propaguojamos žmogaus teisės ir jaunimo dalyvavimas. Martina rėmė Europos piliečių iniciatyvą „Rinkėjai be sienų“ ir kampanijas „Mano balsas, mano pasirinkimas“. Šiuo metu ji yra „Project &“; Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos konsultantė ir „EDUXO Italia“ partnerystės vadovė.
Pateikite komentarą
Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.