Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Ujedinjeni u raznolikosti: anketa među nacionalnim tijelima pokazuje velike razlike u popularnosti, pravnom statusu i učinku građanskih inicijativa u državama članicama EU-a.

Ažurirano: 26 October 2023

Nedavna anketa među nacionalnim tijelima u 13 država članica EU-a pokazala je znatne razlike među instrumentima koje upotrebljavaju za sudjelovanje građana u donošenju odluka o javnim politikama, posebno u pogledu njihove popularnosti, pravnog statusa i učinka.

Cilj ankete koju je organizacija Democracy International provela od ožujka do lipnja 2023. bio je prikupiti najbolje prakse u pogledu nacionalnih inicijativa za utvrđivanje programa ili sličnih instrumenata za podnošenje predstavki na nacionalnoj razini. Cilj ankete bio je prikupiti pravila za organizatore o tome kako pokrenuti inicijative, koje se usluge potpore nude, o internetskoj infrastrukturi povezanoj s inicijativom, načinu upravljanja digitalnim potpisima i najmanjem broju potpisnika za nacionalne inicijative u državama članicama.

Cilj ankete bio je i razumjeti koliko su građani uspješni u registraciji nacionalnih inicijativa i koliko su uspješne registrirane inicijative postale zakonodavstvo, kao i način na koji građani podižu svijest o tim instrumentima. Zaprimljeni su valjani odgovori iz 13 od 18 zemalja s alatima za sudjelovanje građana: Austrija, Bugarska, Danska, Finska, Latvija, Litva, Mađarska, Nizozemska, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija i Španjolska.

Kad je riječ o stopi registracije nacionalnih građanskih inicijativa, samo su Austrija, Danska, Finska, Mađarska i Latvija prijavile više od 30 registriranih inicijativa godišnje. Bugarska i Slovenija izvijestile su o 11 do 20 registriranih inicijativa, dok Nizozemska, Litva, Poljska, Portugal, Slovačka i Španjolska zaostaju sa samo jednom do deset registriranih inicijativa godišnje. Te razlike odražavaju razlike u popularnosti nacionalnih instrumenata građanske inicijative na razini zemlje, dodijeljeno vrijeme za prikupljanje potpisa i minimalan broj potrebnih potpisnika. 

Number of National citizens' initiatives registered per year

 

U sljedećim odjeljcima prikazan je pregled instrumenata nacionalnih građanskih inicijativa dostupnih u 13 zemalja obuhvaćenih istraživanjem. Zbog nepodudarnosti u statistici među zemljama, one se grupiraju na temelju godišnjeg broja registriranih inicijativa, ali opisi nacionalnih instrumenata prikazani su zasebno.

Jedna do deset inicijativa godišnje: Nizozemska, Litva, Poljska, Portugal, Slovačka i Španjolska

Nizozemska

Pokretanje uspješne građanske inicijative u Nizozemskoj složenije je u usporedbi s drugim ispitanim zemljama. Osim prikupljanja 40,000 potpisa, o predloženom pitanju ne smije se raspravljati u Parlamentu najmanje dvije godine prije. Zbog tog je zahtjeva stopa uspješnosti inicijativa koje su stigle u Parlament relativno niska, pri čemu samo dvije inicijative ispunjavaju kriterije. Iako se o uspješnim inicijativama raspravlja na plenarnoj sjednici, konačnu ovlast za donošenje odluka ima nadležni vladin dužnosnik. Stoga je instrument i dalje neobvezujući.

Litva

Litva je od 2000. registrirala 23 građanske inicijative, od kojih je 10 uspješno prikupilo potrebne potpise. Međutim, konačnu odluku o tome treba li poduzeti daljnje mjere donosi Seimas (Parlament), zbog čega taj instrument nije obvezujući.

Poljska

U Poljskoj se u okviru građanske inicijative mora prikupiti 100,000 potpisa za prijedlog koji će se predstaviti u Sejmu (niži dom Parlamenta) u roku od tri mjeseca. Međutim, sudbina prijedloga ovisi o diskrecijskom pravu zastupnika u Parlamentu jer ne postoji obveza donošenja zakona o prijedlogu. Najnovije uspješne građanske inicijative u Poljskoj dogodile su se 2019. kada su dva prijedloga prikupila potrebnu potporu.

Portugal

Alat građanske inicijative nije u širokoj upotrebi u Portugalu. U prosjeku se svake godine registriraju oko tri inicijative, a u prethodnom zakonodavnom razdoblju samo su četiri od deset inicijativa uspjela dobiti dostatnu potporu. Ukupno su provedena tri zakona na temelju portugalskih građanskih inicijativa

Slovačka

Instrument slovačke građanske inicijative jedan je od najnovijih instrumenata koji država članica treba donijeti. Potpisi se u potpunosti prikupljaju putem interneta, a organizatori imaju 30 dana za prikupljanje 15,000 potpisa. Ako je inicijativa uspješna, vlada o njoj raspravlja i o njoj odlučuje rezolucijom. Rezolucijom se mogu odrediti relevantni ministri ili šefovi vladinih tijela za poduzimanje daljnjih mjera, kao što su izrada nacrta pravnih propisa ili nezakonodavnih prijedloga. Dosad nijedna inicijativa još nije dobila dostatnu potporu.

Španjolska

Španjolska od 1982. ima bogatu povijest građanskih inicijativa, s ukupno 161 predstavljenim prijedlogom, a više od 110 potpisa dobilo je 500,000 potpisa. Međutim, nedostatak obvezujućeg učinka tog instrumenta doveo je do uspješnog dovršetka parlamentarnog procesa samo trima inicijativama s pozitivnim rezultatima, što je u konačnici rezultiralo zakonom.

 

Jedanaest do dvadeset inicijativa godišnje: Bugarska, Slovenija

Bugarska

U Bugarskoj je postupak prikupljanja potpisa za inicijative poprilično jedinstven. Organizatori imaju tri mjeseca da prikupe što više potpisa, bez minimalnog zahtjeva ili praga koji treba premašiti. Nacionalna skupština ne raspravlja o inicijativama nakon što prođu tri mjeseca i ne postoji pravni postupak za obradu prijedloga inicijative.

Slovenija

Instrument građanske inicijative sve je važniji u Sloveniji, posebno od izbijanja bolesti COVID-19. Međutim, od 2013. samo su 22 inicijative uspješno dobile potrebnu potporu. Kao i u drugim zemljama, parlament ima konačnu riječ o tim inicijativama.

 

Više od 20 inicijativa godišnje:  Austrija, Danska, Finska, Mađarska i Latvija

Austrija

Alat za austrijske građanske inicijative najbolje se može upotrijebiti za utvrđivanje programa jer nema obvezujuće ovlasti. Međutim, austrijsko tijelo izvijestilo je da je taj alat „vrlo popularan” i da se godišnje registrira više od 30 inicijativa. Unatoč 33 inicijative kojima se dobiva potrebna potpora od 2018., važno je napomenuti da taj alat služi kao platforma za predlaganje ideja, ali konačnu odluku donosi Parlament.

Danska

Primjer Danske ističe se kao najučinkovitiji instrument među ispitanim državama članicama, a na internetskim stranicama vlade objavljeno je 1500 prijedloga. Samo u posljednjih pet godina u 45 prijedloga prikupljeno je 50,000 potpisa, čime je uspješno postignut minimalan broj potrebnih potpisa. Nakon što se dosegne prag, prijedlog zakona tretira se kao druge rezolucije u Parlamentu. Iako ne postoji pravna obveza donošenja uspješne inicijative, o prijedlogu će se raspravljati u parlamentarnom domu i relevantnim odborima. Zastupnici u Parlamentu glasovat će o tome, kao i u slučaju bilo kojeg drugog prijedloga zakona.

Finska

U Finskoj o uspješnim inicijativama raspravlja Parlament. Taj alat, koji građani u velikoj mjeri prihvaćaju, pokazao je svoj potencijal za utjecanje na novo zakonodavstvo, unatoč nedostatku obvezujućih ovlasti. Svake se godine registrira više od 30 inicijativa, pri čemu je u istom vremenskom okviru postignut uspjeh otprilike šest inicijativa. Kako bi se smatrala uspješnom, inicijativa mora prikupiti najmanje 50,000 izjava o potpori koje je provjerila Agencija za digitalne podatke i podatke o stanovništvu. Do lipnja 2023. građani su pokrenuli 1555 prijedloga, od kojih je njih 66 dalo potrebnu potporu za nastavak rada. O onima koji uspiju u tom procesu zatim se raspravlja u Parlamentu. Dosad su četiri inicijative dovele do donošenja novih zakona: Zakon o jednakom braku, Zakon o majčinstvu kojim se jačaju prava ženskih parova, zabrana genitalnog sakaćenja žena i sprečavanje privatizacije opskrbe vodom.

Mađarska

U Mađarskoj je posljednji valjan i uspješan referendum održan 2008., što je dovelo do zakonodavne promjene. Unatoč tome što je podneseno više od 30 inicijativa, posljednje uspješne inicijative nisu dovele do referenduma zbog odluke ustavnog suda. Međutim, ako se inicijativa pokaže i valjanom i uspješnom nakon referenduma, njome se Parlament ovlašćuje da donese odgovarajuće zakonodavstvo.

Latvija

Prikupljanje potpisa u Latviji velik je izazov za uspjeh zakonodavnih inicijativa. Od 2013. nijedna inicijativa nije uspjela prikupiti potreban broj potpisa. Međutim, ako jedna desetina biračkog tijela podrži inicijativu u roku od 12 mjeseci, ona se obraća Središnjem izbornom povjerenstvu. Od toga ide predsjedniku, koji ga zatim podnosi Saemi ( Parlament). Ako Saeima ne usvoji nacrt zakona ili ustavnu izmjenu bez izmjena, provest će se referendum. Iako je teško dosegnuti prag za potpisivanje, taj nacionalni instrument participativne demokracije najozbiljnije je zakonodavno praćenje u usporedbi s drugim alatima, što je dovelo do dosadašnjeg 59 zakonodavnih akata. 

 

Dodatne informacije: Nacionalne građanske inicijative u odnosu na europske građanske inicijative: razmjerno, potrebno je više potpisa u kraćem roku.

 

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.