Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Strategie zmieniające grę i wskazówki dla osób mających dostęp do informacji poufnych w celu poszerzenia sieci partnerów europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Data aktualizacji: 22/04/2024

Sukces w świecie europejskich inicjatyw obywatelskich to nie tylko pasja i poświęcenie dla danego tematu – chodzi o strategiczną współpracę, skuteczną komunikację i tworzenie odpowiednich partnerstw. Podczas organizowanej w 2024 r. edycji Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej na warsztatach pt. „Jak szukać partnerów”, zorganizowanych przez Democracy International w imieniu Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, od mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego po opanowanie zaangażowania mediów, doświadczeni eksperci i aktywiści zaproponowali wskazówki i sztuczki. A teraz zanurkujmy.

Zmobilizuj organizacje do swojego ruchu

Pierwszą wskazówką jest wyobrażenie sobie europejskiej inicjatywy obywatelskiej nie tylko jako jednej ogólnoeuropejskiej kampanii, ale raczej jako siedmiu ogólnokrajowych kampanii. Dokładnie to stwierdził Xavier Dutoit z organizacji pozarządowej „Fix the Status Quo”, która była zaangażowana w 5 europejskich inicjatyw obywatelskich. Budowanie potęgi wsparcia wymaga czegoś więcej niż tylko zbierania podpisów – chodzi o mobilizację organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wykorzystanie ich różnorodnej wiedzy fachowej i wzmocnienie pozycji oddolnych rzeczników. Współpraca z organizacjami posiadającymi krajową lub regionalną wiedzę fachową na dany temat ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Dzięki priorytetowemu traktowaniu organizacji krajowych i wyspecjalizowanych od samego początku możesz przyciągnąć jeszcze więcej organizacji i zmobilizować grupy ponad granicami.

Przekształć swoich zwolenników w pełnych pasji ambasadorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej, którzy wzmocnią Twój przekaz. Możesz to osiągnąć, wspierając współpracę między partnerami organizacji społeczeństwa obywatelskiego i prosząc swoich sojuszników o nawiązanie kontaktu z lokalnymi lub innymi krajowymi organizacjami zajmującymi się pokrewnymi lub szerszymi tematami. Ponadto należy dążyć do konsekwentnego angażowania sieci organizacji społeczeństwa obywatelskiego przez długi okres, ponieważ ułatwia to informowanie, współpracę i wymianę doświadczeń.

Group of participants discussing strategies of how to look for partners with speaker - male with black and white striped shirt

Podpis: Uczestnicy warsztatów omawiają strategie poszukiwania partnerów

Jak wykorzystać partnerstwa publiczne, aby osiągnąć maksymalny efekt?

Twoja europejska inicjatywa obywatelska nie istnieje w próżni - rozwija się w strukturze Twojej społeczności. Dlatego Stephanie Poppe z europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zapewnieniegodnego przyjęcia migrantów w Europie”sugeruje współpracę z partnerami publicznymi, takimi jak miasta, aby pomóc w nawiązaniu kontaktów na różnych szczeblach.

Od angażowania się w lokalne instytucje po korzystanie z zasobów miejskich, możliwości są nieograniczone, gdy współpracujesz z partnerami publicznymi, którzy podzielają Twoją wizję. Na przykład współpraca z lokalnymi instytucjami, uniwersytetamii ośrodkami społecznymi sprzyja poczuciu zbiorowej odpowiedzialności i inwestycjom w Państwa sprawę. Ponadto zorganizowanie warsztatów z ekspertami miejskimi i naukowcami oraz wykorzystanie darowizn rzeczowych miasta, takich jak publiczne i dostępne przestrzenie wydarzeń, umożliwiłoby dotarcie do nowych odbiorców. Możesz również otrzymać pomoc od swojego miasta, aby zmobilizować społeczność akademicką do wsparcia przy opracowywaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej i wyjaśnianiu jej obywatelom i studentom.

Docieraj, łącz i buduj sojusze z politykami i władzami miast za pośrednictwem uznanych sieci, takich jak Eurocities i wydziały spraw europejskich, które są dostępne w większości dużych miast!

Participants of workshop in sitting in chairs in a circle discussing strategies on how to look for partners

Podpis: Uczestnicy warsztatów omawiają strategie dla organizatorki europejskiej inicjatywy obywatelskiej Stephanie Poppe

Przeczytaj artykuł Stephanie Poppe na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zapewnienie godnego przyjęcia migrantów w Europie”

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wytycznych forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej dotyczących poszukiwania partnerów.

Opanuj sztukę komunikacji

Skuteczna i strategiczna komunikacja jest podstawą udanej kampanii europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Przy rozważaniu partnerstwa w zakresie komunikacji i mediów kluczowe znaczenie ma rozróżnienie między dziennikarzami a środkami masowego przekazu. Sebastian Rodriguez Perez z European Campaign Playbook bardzo zachęca do sprawdzania historii  dziennikarzy, aby dotrzeć do właściwych. Kontaktując się z dziennikarzami, spersonalizuj swoje podejście. Najlepszą szansą jest przedstawienie swojej historii przez telefon lub spotkanie twarzą w twarz. Oferowanie gotowych do użycia treści, wiarygodnych źródeł i dostępu do rozmów kwalifikacyjnych ułatwia im pracę i wzbudza zainteresowanie pozostawaniem w kontakcie z Tobą. 

Twoja europejska inicjatywa obywatelska zasługuje na to, by być informacją na pierwszej stronie; w związku z tym wykorzystują takie czynniki, jak bliskość, aktualność i nowość, aby przyciągnąć uwagę mediów. Zorganizuj komunikację na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej dla mediów za pomocą ram 5Ws1H (co, dlaczego, kto, kiedy, gdzie i jak). Utrzymywanie zwięzłości, jasności i przekonywania powinno być twoim celem. Kluczowe znaczenie ma przetestowanie różnych sformułowań i ram podczas rozmów z obywatelami przed wyborem tekstu lub tytułu europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Testy powinny obejmować różne kraje i ramy tematyczne dla ogółu społeczeństwa. Aby wyartykułować główny cel i misję oraz wyjaśnić inicjatywę i jej funkcjonalność, skoncentruj się na głównym przesłaniu w nagłówku komunikatu prasowego i wyjaśnij europejską inicjatywę obywatelską w treści komunikatu. Nie zapomnij podać danych kontaktowych i wezwać do działania. Na koniec podkreśl podstawowe informacje, zapewnij kompleksowe materiały i pozwól dziennikarzom zdecydować, co należy uwzględnić. 

Zapoznaj się z webinarium „Informowanie o europejskiej inicjatywie obywatelskiej! Wskazówki i triki, jak promować swoją inicjatywę

ECI Day 2024 - Slido Question - Aside from CSOs, media, and public partners, which other actors could be partners in an ECI campaign?

Podpis: Sondaż slido z warsztatów – Które inne podmioty oprócz organizacji społeczeństwa obywatelskiego, mediów i partnerów publicznych mogłyby być partnerami w kampanii na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej? 

Niezależnie od tego, czy mobilizujesz społeczeństwo obywatelskie, tworzysz partnerstwa publiczne, czy urzekasz media, te dynamiczne spostrzeżenia wskażą Ci drogę do zbudowania zróżnicowanej, silnej sieci partnerów, która zapoczątkuje Twój sukces. Ponadto, aby uzyskać wszelkie wsparcie potrzebne do zwycięskiego przejścia przez proces europejskiej inicjatywy obywatelskiej, zapoznaj się z forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, na którym znajdziesz wiele zasobów edukacyjnych i możliwości uzyskania porad prawnych i dotyczących kampanii. Nadszedł czas, aby odblokować sukces i zmienić świat, jeden podpis na raz!

 

Author of Blog Post - Felicia Mabel Frempong

Autorzy

Felicia Mabel Frempong na Pintereście

Felicia Mabel Frempong jest stażystką programu europejskiego w Democracy International, organizacji pozarządowej zajmującej się zwiększaniem zaangażowania obywateli w polityczne procesy decyzyjne. Dzięki dobremu zrozumieniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej Felicia wnosi do dyskusji cenną wiedzę fachową. Obecnie na ostatnim roku studiów magisterskich, ze specjalizacją w ekonomii międzynarodowej na Uniwersytecie w Bayreuth, jest gotowa wnieść znaczący wkład w dziedzinę zaangażowania obywatelskiego i rozwoju międzynarodowego.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.