Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Evropska državljanska pobuda v Grčiji: umestitev državljanov na prvo mesto

Spremenjeno dne: 20/11/2019

Skupina za evropsko državljansko pobudo se je sestala z državljani v Atenah v okviru kampanje „Ukrepaj pobudo“, ki se je začela leta 2018 in je do zdaj obiskala 15 držav članic, da bi povečala ozaveščenost o tem orodju.

Poskrbeti, da bodo državljani šteli!

Poldnevna delavnica o izmenjavi znanja se je začela s predstavitvijo reforme evropske državljanske pobude, ki jo je pripravila Silvia Kersemakers, referentka pri Evropski komisiji. Reforma bo začela veljati januarja 2020, njen cilj pa je izboljšati dostopnost orodja za državljane EU ter jih spodbuditi k izmenjavi zamisli o spremembah v Evropi in ukrepanju v zvezi z vprašanji, za katera skrbijo. .

Stefanos Loukopoulos, soustanovitelj in direktor neprofitne organizacije Vouliwatch za parlamentarno spremljanje in spodbujanje preglednosti, je pojasnil, da so državljani vse bolj previdni do politikov in da je nezaupanje postalo standard. Preglednost in odgovornost sta vrednoti, ki ju morajo politiki in institucije spodbujati, da bi premostili vrzel med obema področjema.

Dejal je, da morajo biti interesi državljanov na prvem mestu in da je treba prisluhniti njihovemu glasu. Z orodji, kot je evropska državljanska pobuda, se državljani štejejo, vendar je potrebnih več. Reforma evropske državljanske pobude je korak v pravo smer, ki državljanom približuje participativno demokracijo.

Vključitev mladih v razpravo

 

Reforma evropske državljanske pobude vsaki državi EU omogoča, da se odloči, ali se bodo državljani lahko vključili v program od 16. leta starosti do starosti za volilno pravico. To omogoča sodelovanje mlajših državljanov. Grčija je že dober primer v zvezi s tem; Grški državljani, stari 17 let in več, lahko volijo na volitvah v Evropski parlament ter začnejo in podprejo državljanske pobude.

Despina Papadaki, moderatorka delavnice in generalna sekretarka Inštituta za raziskave in usposabljanje na področju evropskih zadev, je povedala, da mlajša generacija ni seznanjena z vsemi priložnostmi, ki jih ponuja EU, in da je za boljše razumevanje evropskega projekta ključnega pomena, da se jih bolj vključi. Z dejavnejšim vključevanjem mladih imajo ti na voljo orodja za nagovarjanje in vključevanje mladih v energijo in pozitivne spremembe v Evropi.

Seznanjanje z evropsko državljansko pobudo

Silvia Kersemakers je priznala izzive, s katerimi se sooča Evropska komisija, in pojasnila, da se želijo vključiti v dialog z državljani EU, in pokazati, da Komisija ni le institucija, temveč da ima za njo obraz in ljudi. Ozaveščanje o evropski državljanski pobudi je zelo pomembno, zanjo pa se vlaga veliko truda, in sicer z razvojem sodelovalne platforme in foruma, ki državljanom omogoča, da se povežejo in razpravljajo o svojih zamislih ter dobijo strokovne nasvete; vzpostavitev nacionalnih kontaktnih točk, ki državljanom in organizatorjem pobud omogočajo prejemanje podpore na nacionalni ravni; organizacija delavnic po vsej Evropi itd.

Omogočanje dostopa do informacij

Udeleženci so se udeležili tudi neuradnega srečanja za zbiranje idej, na katerem so razpravljali o nekaterih izzivih, s katerimi se soočajo organizatorji pobud. Govorili so o tem, kako zbrati sredstva, najti partnerje in spodbujati pobudo.

Ključne zamisli, ki so bile oblikovane na zasedanju, so:

  • Opredelitev vaše kampanje: bolje opredelite svoj proračun in zmogljivosti;
  • Opredelitev vaših partnerjev: bistveno je vedeti, na koga se lahko zanesete, kdo si bo prizadeval in pozitivno prispeval k vaši kampanji;
  • Povečanje privlačnosti vaše kampanje: koristno bi bilo voditi nekakšno tržno raziskavo, da bi bolje razumeli, ali bo pobuda našla podporo, ki jo potrebuje;
  • Uporaba družbenih medijev v vašo korist: predvsem za doseganje pravih ljudi in organizacij.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.