Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Przedsiębiorstwa powinny płacić wyższe opłaty za wodę niż gospodarstwa domowe

Autor: Helena Polasik |
Data aktualizacji: 05/09/2022 |
Liczba odsłon: 388

W końcu niedobór wody stał się rzeczywistością (a nie tylko scenariuszem pesymistycznym). Potrzebujemy działań w tym zakresie i teraz, aby zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do czystej wody. Woda jest mocno niedoszacowana. Jego cena nie odzwierciedla w pełni kosztów infrastruktury wodnej i sprzątania. Dodanie dodatkowej opłaty za wodę dla dużych producentów zmusi ich do inwestowania w bardziej zasobooszczędną technologię i do wdrażania procesów przeciwpomniejszania wody. Co pan o tym sądzi?

0
Głosowanie

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

emrah chris | 28/10/2022

W XX w. wykorzystanie zasobów wodnych wzrosło sześciokrotnie, pomimo trzykrotnego wzrostu liczby ludności na świecie. Tymczasem, podczas gdy niektóre z ograniczonych zasobów wodnych są szybko i nieświadomie zużywane w wyniku uprzemysłowienia i szybkiej urbanizacji, niektóre z nich stały się zanieczyszczone i nienadające się do wykorzystania i powodują szkody dla środowiska. W rezultacie ponad miliard ludzi na świecie nie ma obecnie czystej wody pitnej. Ponad 2 miliardy ludzi nie ma wody niezbędnej do opieki zdrowotnej i sanitarnej.

Jednym z globalnych problemów jest to, że zasoby wodne na Ziemi nie są równomiernie rozmieszczone w czasie i przestrzeni. Niektóre obszary dysponują dużą ilością wody, podczas gdy inne borykają się z niedoborem wody. Na przykład ilość wody przepływającej z rzeki Amazon do Oceanu Atlantyckiego w ciągu jednej minuty jest równa zużyciu wody przez Nowy Jork przez trzy lata.

Ze względu na powagę sytuacji, w deklaracji milenijnej ONZ, cel zmniejszenia o połowę liczby ludności na świecie, która nie posiada bezpiecznej wody pitnej, oraz w planie działania opublikowanym w wyniku Światowego Szczytu Zrównoważonego Rozwoju (log9), cel zmniejszenia o połowę liczby ludności, która nie posiada wody niezbędnej do opieki zdrowotnej i sanitarnej, został wyznaczony do 2015 r., a organizacje państw członkowskich ONZ i wszystkie zainteresowane strony wzywa się do podjęcia wysiłków na rzecz osiągnięcia tych celów.

Innym powodem, dla którego woda znalazła się na pierwszym miejscu programu działań międzynarodowych w ostatnich latach, jest fakt, że sprawozdania i scenariusze przygotowane przez niektóre kraje, różne ośrodki analityczne, środowiska akademickie i niektóre organizacje pozarządowe wskazują, że niektóre konflikty w XXI wieku powstaną z powodu niedoboru wody i wody. Pojawiły się opinie i twierdzenia, że konflikty zagrażają stabilności i pokojowi na świecie. Równolegle przyspieszono badania nad mechanizmami zarządzania ewentualnymi przyszłymi kryzysami wodnymi i zapobiegania konfliktom.

Przydatne będzie dokonanie oceny Światowego Trzeciego Forum Wodnego i Konferencji Ministerialnej, które odbyły się w Kioto w dniach 16-23 marca 2003 r., których gospodarzem była Japonia i we współpracy ze Światową Radą ds. Wody (WWC), w świetle tych wydarzeń. Udział ponad 6000 osób spoza Japonii, 182 krajów, ponad 100 ministrów, 43 organizacji międzynarodowych i setek organizacji pozarządowych spoza Japonii, nawet w środowisku wojny irackiej, podkreślił znaczenie kwestii związanych z wodą na forum i konferencji ministerialnej, do których społeczność światowa przywiązuje wielką wagę.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?