U svijetu sve veće gospodarske nejednakosti nužno je promicati svjesne i etičke potrošačke prakse. Cilj je ovog prijedloga uvesti „Score Financier” za proizvode koji se prodaju unutar Europske unije. Cilj je te ocjene potrošačima pružiti jasne informacije o gospodarskom učinku njihove kupnje, s naglaskom na pridonošenju pravednoj raspodjeli bogatstva. Promicanjem transparentnosti i korporativne odgovornosti taj će sustav potaknuti pravednije poslovne prakse, čime će se poduprijeti nastojanja EU-a da smanji socioekonomske nejednakosti.
Ciljevi:
1. Povećanje transparentnosti: Pružiti potrošačima dostupne informacije o gospodarskom učinku njihove kupnje.
2. Promicanje gospodarske pravednosti: Poticati poslovne prakse koje doprinose pravednijoj raspodjeli bogatstva.
3. Poticanje socijalnih inovacija: Poticati poduzeća na inovacije u svojim poslovnim modelima i lancima vrijednosti kako bi poboljšala svoj financijski rezultat.
4. Jačanje povjerenja potrošača: Izgradnja odnosa povjerenja između potrošača i robnih marki koje se obvezuju na gospodarsku pravednost.
Metodologija:
Za provedbu financijske ocjene bit će potrebna bliska suradnja regulatornih tijela EU-a, stručnjaka za socijalnu ekonomiju, nevladinih organizacija i predstavnika industrije. Kriteriji ocjenjivanja uključivat će:
• Raspodjelu plaća unutar poduzeća i duž lanca vrijednosti.
• Radni uvjeti i prakse zapošljavanja.
• Profitna marža i njezina raspodjela među dioničarima, zaposlenicima i socijalnim ulaganjima.
• Učinak na lokalne zajednice i doprinos lokalnom gospodarskom razvoju.
Izazovi i rješenja:
Uvođenje takve ocjene predstavlja izazove, uključujući prikupljanje i provjeru podataka, kao i standardizaciju evaluacijskih kriterija. Kao odgovor na to predlažemo sljedeće:
• Osnivanje neovisnog nadzornog tijela odgovornog za evaluaciju i certifikaciju.
• Razvoj digitalnih alata za lakše prikupljanje i analizu podataka.
• Međunarodna suradnja radi usklađivanja kriterija s globalnim standardima.
Zaključak
Uvođenje financijske jezgre za proizvode prilika je da Europska unija preuzme vodeću ulogu u promicanju pravednijeg i održivijeg gospodarstva. Pružajući potrošačima sredstva za donošenje informiranih odluka, možemo zajednički pomoći u smanjenju gospodarskih nejednakosti i poduprijeti uključiv rast. Stoga pozivamo Europsku komisiju i Europski parlament da taj prijedlog smatraju korakom prema postizanju pravednijeg i prosperitetnog društva za sve.
- Kategorije
Unos komentara
Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.