Čeprav se zdi, da je to za številne državljane nenavadno, v večini držav EU ni nobenega pojma sodne prakse. Tako sodišča nikakor ne zavezujejo sodne prakse, saj v praksi obstajajo številni primeri, v katerih isto zadevo (na primer klavzule o zlorabi v pogodbah) z isto toženo stranko, tudi z istimi odvetniki, različno presojajo različna sodišča.
Naša nevladna organizacija se bori za demokracijo in človekove pravice ter ima več tožb z romunsko državo. Veliko ur smo preučevali sodno prakso in ne nekajkrat se nam je zgodilo, da smo prejeli odločitev, ki je bila popolnoma nestrinjanje z drugo, na katero smo se sklicevali.
To dejansko stanje očitno krši člen 20 (Enakost pred zakonom) in člen 47 (pravica do učinkovitega pravnega sredstva in nepristranskega sodišča) Listine EU o temeljnih pravicah. Če različna sodišča različno razlagajo isto pravo, ne le, da zakon ni enak za vse, ampak tudi ni pravičen.
Za uveljavljanje enotne uporabe prava sistemi civilnega prava ponujajo določene mehanizme, ki pa jih stranka v sporu ne more sprožiti. Še več, stranke v sporu ne morejo imeti koristi od takega mehanizma, saj ta učinkuje le v prihodnosti.
Naš cilj je začeti evropsko državljansko pobudo, s katero bi Komisijo spodbudili k izdaji direktive, s katero bi učinkovito izvrševali pojem sodnega precedensa.
Zavedamo se, da so pravni sistemi in tradicije v državah EU različni, zato ne zahtevamo izvajanja določene oblike.
Vendar zahtevamo, da ima stranka v sporu konkreten način, da se sklicuje na sodni postopek, in da imajo nekatere posledice, če se sodnik odloči, da ne bo upošteval sodne prakse (priporočila ne zadoščajo, pogosto se ne upoštevajo in kadar je to najbolj pomembno).
Zavedamo se, da bomo težko podprli naše ukrepe in da ni politične volje, vendar smo odločeni začeti ta prizadevanja. Navsezadnje se vse začne s sanjami, ne?
Če želite sodelovati, se obrnite na me.
Komentiraj
Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.Komentarji