„Za pośrednictwem Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej istnieją tam bardzo ogromne zasoby” – mówi Ella Jakubowska, jedna z koordynatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Reclaim Your Face”.
Zdaniem Stephanie Poppe, organizator europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Godne przyjmowanie migrantów w Europie”, „co jest pomocne, aby skorzystać z forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej w celu uzyskania porady prawnej, ponieważ bez względu na to, czy jesteś ekspertem w dziedzinieprawa europejskiego, potrzebujesz takiego doradztwa”.
W czteroletnim okresie 2020–2023 trzy czwarte z 37 nowo zarejestrowanych europejskich inicjatyw obywatelskich skorzystało z usług Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, z których wiele wielokrotnie korzystało z niego. Wszystkie sześć zakończonych sukcesem europejskich inicjatyw obywatelskich, które otrzymały odpowiedź Komisji Europejskiej w tym okresie, skorzystało z tej inicjatywy i pojawia się na forum.
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej (forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej) jest wielojęzyczną platformą internetową, która dostarcza praktycznych informacji i porad organizatorom europejskich inicjatyw obywatelskich oraz umożliwia obywatelom omawianie wszelkich związanych z nimi tematów. Forum EIO (zwane „internetową platformą współpracy”) jest oficjalnie wymagane w nowym rozporządzeniu w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, które ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2020 r.
Obecna wersja forum została uruchomiona w dniu 7 stycznia 2020 r. z większymi możliwościami, w porównaniu z poprzednią wersją pilotażową, oraz z nowymi funkcjami dostępnymi dla użytkowników. W ciągu najbliższych czterech lat treść forum została wzbogacona o nowe filmy wideo, artykuły, seminaria internetowe, historie o sukcesy i wytyczne, a także poprzez uzupełnienie wielojęzycznej platformy nowymi „gospodarzami” treści Forum – Akademia UE i nowa grupa EIO na Facebooku. Od października 2021 r. 1378 obywateli skorzystało z możliwości udziału w kursie online dotyczącym europejskiej inicjatywy obywatelskiej prowadzonym na Akademii UE. Powołana w marcu 2023 r. grupa ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej na Facebooku wspiera już wymianę i interakcję między ponad 1200 zainteresowanymi obywatelami, w tym byłymi, obecnymi i przyszłymi organizatorami i promotorami europejskiej inicjatywy obywatelskiej, takimi jak ambasadorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
W okresie czterech lat od wejścia w życie zmienionego rozporządzenia forum dowiodło swojej wartości jako niezbędnej infrastruktury wsparcia dla obywateli i organizatorów inicjatyw obywatelskich, a także punktu odniesienia w zakresie informacji i budowania potencjału europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Forum EIO jest adekwatne do założonych celów w odniesieniu do obu jego celów: wspieranie organizatorów EIO i budowanie zdolności obywateli zainteresowanych tym narzędziem demokracji uczestniczącej na szczeblu UE.
Po pierwsze, forum udzielało porad i informacji organizatorom przed rozpoczęciem i realizacją inicjatywy, w jej trakcie i po jej zakończeniu, działając jako ich „najlepszy przyjaciel”. ¾ z 37 nowo zarejestrowanych europejskich inicjatyw obywatelskich skorzystało z usług Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, z których wiele wielokrotnie korzystało z niego:
- 14 organizatorów inicjatyw skorzystało z funkcji Seek Advice, aby zapytać o porady prawne, kampanie lub praktyczne porady, z których 2/3 skorzystało z niej więcej niż raz;
- 17 inicjatyw uczestniczyło w dostosowanych do potrzeb sesjach szkoleniowych forum „Welcome Calls”, a następnie rozpoczęto zbieranie deklaracji poparcia;
- Przedstawiciele 12 inicjatyw wzięli udział jako prelegenci w seminariach internetowych forum, wymieniając poglądy, doświadczenia i wyciągnięte wnioski;
- W materiałach wideo Forum znalazło się 10 inicjatyw, a 12 w artykułach na blogu – promujących ich inicjatywy i refleksje na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Wszystkie sześć inicjatyw, w których z powodzeniem zebrano milion i więcej deklaracji poparcia w tym okresie, również w szerokim zakresie korzystano z infrastruktury wsparcia Forum i ujęto je w jego artykułach, nagraniach wideo, webinariach i sukcesach (trzy z nich zostaną wkrótce udostępnione).
Jeśli chodzi o drugi cel – podnoszenie świadomości i budowanie zdolności w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej – forum i jego uzupełniające platformy odnotowały ponad 422000 pojedynczych wizyt w czteroletnim okresie, przy czym liczba odwiedzających wzrosła o ponad 60 % w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. Było to możliwe dzięki bogatej i zróżnicowanej treści Forum, która składała się (nie wyczerpująco) z:
- 85 oryginalnych postów na blogu
- 8 Wytyczne
- 7 Przypadki sukcesu
- 11 seminariów internetowych z nagraniami
- Funkcja „Sek Advice” używana przez 163 zapytawców
- 10 filmów wideo z 14 organizatorami
Ponadto europejska inicjatywa obywatelska i jej infrastruktura wsparcia zostały przedstawione 480 studentom i profesorom z 17 uniwersytetów w UE, 18 wydarzeń konsultacyjnych zamówiono organizatorów, a odpowiednie zainteresowane strony przekazały informacje zwrotne i pomysły na temat treści Forum, a 34 wydarzenia przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej i forum.
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest prowadzone przez European Citizen Action Service (ECAS) w imieniu Komisji Europejskiej i na podstawie umowy z nią.
W 2024 r. zespół Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej zobowiązał się do uczynienia go jeszcze bardziej użytecznym, przyjaznym dla użytkownika i atrakcyjnym wizualnie. Jeśli chcą Państwo pomóc, prosimy o podzielenie się z nami swoimi pomysłami i zaleceniami na adres eciforum@ecas.org.
Autorzy
Asja KawrakowaAssya Kavrakova jest dyrektor wykonawczą ECAS z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla oraz gruntowną znajomością obywatelstwa europejskiego, prawa UE, formalnych i nieformalnych mechanizmów uczestnictwa obywatelskiego UE, w tym europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Assya jest ważnym propagatorem cyfrowego upodmiotowienia obywateli, zachowując perspektywiczne podejście do demokracji cyfrowej i zarządzania cyfrowego. Jest członkinią kapituły Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego w latach 2020–2024 i członkinią Rady Obserwatorskiej UE – https://euobserver.com/.
- Kategorie
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.Komentarze