Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

ES demokrātijā jums ir vajadzīgi: pārbaudiet savu Eiropas demokrātijas pasi

Atjaunināšanas datums: 26/04/2022

Tā kā Ukrainā plosās karš un Eiropā tiek apdraudēta demokrātija, ir skaidrs, ka demokrātiju nevar uzskatīt par pašsaprotamu un ka ir ļoti svarīgi to aizsargāt un uzturēt dzīvi katru dienu. Mums visiem ir jāsniedz savs ieguldījums, taču, kā pamatoti norādīja konferences par Eiropas nākotni pilsoņu paneļdiskusijās, mums jābūt labi informētiem par to, kas notiek un kā mēs varam paust savu viedokli demokrātiskajos procesos. Turklāt, lai gan pārstāvības demokrātija un līdz ar to vēlēšanas joprojām ir būtiska, pilsoņi vairs neuzskata, ka viņu intereses var tikt pārstāvētas tikai vēlēšanu procesos. Līdzdalības procesi ir vēl jo svarīgāki, lai atjaunotu uzticēšanos starp iedzīvotājiem un viņu iestādēm. Tas attiecas uz visiem līmeņiem, tostarp ES līmeni.

eesc

Konference par Eiropas nākotni atklāja sabiedrības lielo interesi par demokrātiju un līdzdalību lēmumu pieņemšanā. Pilsoņu paneļdiskusijā “Eiropas demokrātija/vērtības un tiesības, tiesiskums un drošība” radās vairākas interesantas idejas, kā uzlabot mūsu demokrātijas darbību. Tā jo īpaši uzsvēra, ka ir jāpalielina cilvēku zināšanas par esošajiem līdzdalības mehānismiem un par iespējām, kas iedzīvotājiem tiek piedāvātas, lai viņu viedoklis tiktu uzklausīts un piedalītos politikas veidošanā. Šie mehānismi sabiedrībai joprojām lielā mērā nav zināmi. Tāpēc paneļdiskusija aicināja izstrādāt izglītojošas programmas par Eiropas pilsonību visām vecuma grupām.

Lai līdzdalības procesi darbotos, ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji tiktu informēti par savām tiesībām un instrumentiem, kas viņiem ir pieejami, lai paustu savu viedokli. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja visās 24 ES oficiālajās valodās ir publicējusi Eiropas demokrātijas pasi, tostarp interaktīvu versiju, kurā izskaidrotas iedzīvotājiem pieejamās iespējas un kura viņiem palīdz izvēlēties vispiemērotāko instrumentu viņu problēmu risināšanai.

pass1

Viens no šiem instrumentiem ir patiesi unikāls: Eiropas pilsoņu iniciatīva. Uzliekot Eiropas Komisijai pienākumu atbildēt uz tiesību akta pieprasījumu, ko parakstījis vismaz viens miljons cilvēku no vismaz septiņām ES valstīm, EPI var būt spēcīgs instruments, lai iedzīvotāji varētu ietekmēt ES programmu, un tā jau ir sākusi sasniegt rezultātus politikas veidošanā.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja jau no paša sākuma ir aktīvi atbalstījusi EPI. Mūsu plenārsesijas ir uzņēmušas veiksmīgu pilsoņu iniciatīvu organizatorus, lai viņi varētu paust savu viedokli un saņemt galīgo impulsu. Jaunāko pētījumu “Glābiet bites un lauksaimniekus!” apsprieda mūsu plenārsesijā 2022. gada 23. martā.

Mūsu komiteja arī lepojas ar to, ka tā rīkos ikgadējo EPI dienu. Ar devīzi “Eiropas pilsoņu iniciatīva 10 gadu laikā, gatavība nākotnei?” šā gada pasākums būs iespēja atskatīties uz šā instrumenta pēdējiem desmit gadiem. Mēs uzzināsim par tās panākumiem un problēmām un apspriedīsim, kāda varētu būt tās nākotne. Īpaša uzmanība tiks pievērsta arī jauniešu iesaistīšanai pilsoņu iniciatīvās saistībā ar Eiropas Jaunatnes gadu. Mēs ceram, ka šā gada pasākums palīdzēs vairot informētību par šo ļoti inovatīvo un daudzsološo instrumentu, jo īpaši jaunākās paaudzes vidū. Saglabājiet 2. jūniju savā dienasgrāmatā un pievienojieties mums EPI dienai!

kinga

Autori

Kinga Joó

Kopš 2010. gada Kinga Joó ir Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas locekle. Viņa bija ziņotāja 2018. gada martā pieņemtajam EESK atzinumam par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par Eiropas pilsoņu iniciatīvu”, un pašlaik viņa vada ad hoc grupu Eiropas pilsoņu iniciatīvas jautājumos.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?