Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Potrzebujesz demokracji w UE: sprawdź europejski paszport demokracji

Data aktualizacji: 26/04/2022

W związku z wojną na Ukrainie i zagrożeniem dla demokracji w Europie jest jasne niż kiedykolwiek, że demokracji nie można uznać za oczywistość i że zasadnicze znaczenie ma jej obrona i utrzymanie jej codziennego życia. Wszyscy musimy wnieść swój wkład, ale w tym celu, jak słusznie wskazały panele obywatelskie konferencji w sprawie przyszłości Europy, musimy być dobrze poinformowani o tym, co się dzieje i w jaki sposób możemy sprawić, by nasze głosy były słyszalne w procesach demokratycznych. Ponadto, chociaż demokracja przedstawicielska, a tym samym wybory, nadal mają zasadnicze znaczenie, obywatele nie uważają już, że ich interesy mogą być reprezentowane wyłącznie za pośrednictwem procesów wyborczych. Procesy partycypacyjne mają tym większe znaczenie dla przywrócenia zaufania między obywatelami a ich instytucjami. Dotyczy to wszystkich szczebli, w tym UE.

eesc

Konferencja w sprawie przyszłości Europy ujawniła ogromne zainteresowanie społeczeństwa demokracją i uczestnictwem w podejmowaniu decyzji. Panel obywatelski dyskutujący na temat „europejskiej demokracji/wartości i praw, praworządności i bezpieczeństwa” przedstawił szereg ciekawych pomysłów na poprawę funkcjonowania naszej demokracji. W szczególności podkreślono w nim potrzebę zwiększenia wiedzy obywateli na temat istniejących mechanizmów uczestnictwa oraz możliwości, jakie oferuje obywatelom, by ich głos był słyszalny i uczestniczył w kształtowaniu polityki. Mechanizmy te pozostają w dużej mierze nieznane opinii publicznej. W związku z tym panel wezwał do opracowania programów edukacyjnych na temat obywatelstwa europejskiego dla wszystkich grup wiekowych.

Aby procesy partycypacyjne funkcjonowały, ważne jest, aby obywatele byli świadomi swoich praw i dostępnych im narzędzi, aby ich głos był słyszalny. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny opublikował we wszystkich 24 językach urzędowych UE europejski paszport demokracji zawierający interaktywną wersję, która wyjaśnia możliwości dostępne dla obywateli i pomaga im w wyborze najodpowiedniejszego narzędzia do rozwiązywania ich problemów.

pass1

Jedno z tych narzędzi jest naprawdę wyjątkowe: Europejska inicjatywa obywatelska. Zobowiązując Komisję Europejską do udzielenia odpowiedzi na wniosek o akt prawny podpisany przez co najmniej milion osób z co najmniej siedmiu państw UE, europejska inicjatywa obywatelska może być potężnym narzędziem umożliwiającym obywatelom wpływanie na program UE i zaczęła już przynosić rezultaty w kształtowaniu polityki.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny od najwcześniejszych dni aktywnie promuje europejską inicjatywę obywatelską. W naszych sesjach plenarnych gościli organizatorzy udanych inicjatyw obywatelskich, tak aby mogli oni przedstawić swoje argumenty i uzyskać ostateczny impuls. Ostatni z nich, zatytułowany „Ratujmy pszczoły i rolników!”, był przedmiotem debaty na naszej sesji plenarnej w dniu 23 marca 2022 r.

Nasz Komitet jest również dumny z organizowania dorocznego Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Dzięki hasła „Europejska inicjatywa obywatelska 10 lat później, gotowa na przyszłość?” tegoroczne wydarzenie będzie okazją do spojrzenia na ostatnie dziesięć lat funkcjonowania tego instrumentu. Wysłuchamy jej sukcesów i wyzwań oraz omówimy jej przyszłość. Szczególna uwaga zostanie również poświęcona zaangażowaniu młodych ludzi w inicjatywy obywatelskie w ramach Europejskiego Roku Młodzieży. Mamy nadzieję, że tegoroczne wydarzenie przyczyni się do podniesienia świadomości na temat tego bardzo innowacyjnego i obiecującego narzędzia, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Zapisz 2 czerwca w swoim kalendarzu i dołącz do nas w Dniu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej!

kinga

Autorzy

Kinga Joó

Od 2010 r. Kinga Joó jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Była sprawozdawczynią opinii EKES-u przyjętej w marcu 2018 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej i obecnie przewodniczy grupie ad hoc ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?