Prelegent: Olga Kikou, inicjatywa „Stop the Cage Age” (Zakończmy hodowlę klatkową)
Prowadzący dyskusję: Francisco Aranda Ruiz, CARSA
Języki: EN, ES, DE, FR, EL
Osoby, które nie wzięły udziału w webinarium, zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo (dostępnym w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim i greckim) oraz prezentacji PowerPoint. Dowiedzą się z nich, jak skorzystać z praktycznych wskazówek na temat różnych sposobów gromadzenia funduszy i osiągnięcia jak najlepszych wyników dla swojej inicjatywy. Dostęp do poszczególnych wersji językowych można uzyskać za pośrednictwem odpowiedniej opcji wyboru odtwarzacza filmów.
Olga Kikou jest kierowniczką ds. europejskich w organizacji Compassion in World Farming, międzynarodowej organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt gospodarskich oraz zrównoważoną polityką żywnościową i polityką rolną. Pracowała jako koordynatorka kampanii na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Stop the Cage Age”.
Program webinarium
1. Słowo wstępne – Francisco Solano Aranda Ruiz [min. 0-3]
2. Ogólne informacje na temat forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej [min. 3-7]
3. Wskazówki dotyczące pozyskiwania funduszy [min. 7-17]
4. Wystąpienie Olgi Kikou [min. 17-34]
5. Odpowiedzi na pytania uczestników [min. 34-75]
Podczas webinarium odpowiedziano na następujące pytania:
– Jakie są sposoby pozyskiwania funduszy na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej?
– Na co potrzebne są pieniądze prowadzącym kampanię?
– Jak uniknąć niepotrzebnych wydatków?
Najważniejsze wnioski z webinarium:
– Organizatorzy powinni nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami (za pośrednictwem swojej sieci, innych zainteresowanych stron lub zakładki „Kontakty” platformy forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej) oraz sieciami organizacji pozarządowych i federacji, które mogłyby wesprzeć ich inicjatywę.
– Organizatorzy mogą samodzielnie pozyskiwać środki poprzez: crowdfunding, finansowanie społecznościowe, merchandising, inne źródła finansowania (np. partię).
– Zorganizowanie imprez publicznych i zaproszenie znanych osób może pomóc inicjatywie w nabraniu tempa i przyciągnięciu uwagi.
Zastrzeżenie prawne
Webinarium to zostało zarejestrowane w 2018 r. W związku z tym niektóre informacje nie są zgodne z obecnymi ramami prawnymi, które weszły w życie 1 stycznia 2020 r. Nieaktualne informacje dotyczą następującego punktu przedstawionego podczas webinarium:
Harmonogram wyświetlany na slajdzie 6 (min. 3:32-7:05).
Zgodnie z obowiązującymi ramami prawnymi właściwy harmonogram wygląda następująco:
Rejestracja: 2 + 2 mies.
Zbieranie deklaracji: 12 mies.
Weryfikacja: maks. 3 + 3 mies.
Przedłożenie: maks. 3 mies.
Badanie i decyzja Komisji Europejskiej 6 mies.
Więcej na temat nowych przepisów dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej można dowiedzieć się z tego webinarium, wpisów na blogu oraz strony internetowej europejskiej inicjatywy obywatelskiej.